Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Neobvyklá jména miminek pro rok 2022 byla zveřejněna! V Česku se narodil Olaf i Astrida

Info ikona
miminko

Vybrat jméno pro miminko rozhodně není snadný úkol. Ovšem zatímco některým rodičům nevadí, že se stejně jako jejich potomek budou jmenovat i další děti, jiní si potrpí na originalitu.

Tereza Čaladi | 21. 11. 2023

Každá generace má svého jmenného favorita. V minulosti to bývala Marie a Josef, u dětí narozených okolo roku 2000 to byla Tereza a Jan a nyní to je více jak 10 let Eliška a Jakub. To vyplývá z nedávno zveřejněných dat Českého statického úřadu. Ten kromě seznamu nejčastějších jmen zveřejnil i neobvyklá jména, která byla dětem v roce 2022 přidělena.

Kamarádi Olaf a Mikeš

Mezi chlapci najdete jméno, které je velmi běžné v Norsku, kde dokonce odkazuje na královskou rodinu. Mnozí v Česku, ale i ve světe, znají ovšem Olafa zejména jako sněhuláka z pohádky Ledové království. A u pohádek ještě chvíli zůstaneme, narodil se u nás totiž i chlapec jménem Mikeš, a všichni znalci českých pohádek si nejspíš vybaví kocoura Mikeše Josefa Lady, či dítko jménem Gulliver, které si zase mnozí spojí s Gulliverovými cestami. Kromě těchto jmen nyní máme v České republice například i Ivora, Lothara, Rohana, Ulricha či Jonatána (další pohádkové).

Holky z naší školky Astrida, Jitřenka a Medea

I jméno Astrida pochází ze severských zemí, tentokrát ze Švédska a překládá se jako „bohem milovaná“. Kromě toho se mezi dívkami narodila Medea, jejíž jméno je řeckého původu a znamená „meditující“ a zaujalo nás i jméno Jitřenka, které je stejné, jako má hvězda zjevující se na ranní obloze. Nyní máme mezi holčičkami ale i Elvíru, Gaiu, Karu, Leticiu nebo Trudy.

Mohlo by se vám líbit

Je možné vybrat si skutečně jakékoliv jméno?

I v této oblasti musí fungovat nějaká pravidla, a tak nemůžete zvolit jméno, které má zdomácnělou podobu, je zkomolené nebo jde o jméno předmětu. Především musíte doložit, že jméno existuje a někdo se jím dnes nebo v minulosti pyšnil. Pokud se tak nestane, přichází na řadu soudní znalec, který celou problematiku jména prověří, a následně vydá rozhodnutí. Rozhodně je důležité výběr jména pečlivě promyslet a nepřidělávat si před porodem zbytečné starosti. V případě, že objevíte nějaké cizojazyčné jméno, které je v dané zemi zcela běžné, pak byste s pojmenováním neměli mít sebevětší problémy.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku