Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

KVÍZ: Jak dobře znáte české národní pověsti?

Info ikona
staré knihy

Jistě jste někdy slyšeli o kněžně Libuši či o praotci Čechovi. Znáte ale i další postavy z českých národních pověstí a jejich osudy? Zjistěte to v našem kvízu.

Tereza Čaladi | 6. 10. 2023

Pověsti jsou příběhy, které se vztahují k nějakému místu, události, nebo postavě, přičemž mají reálný základ. Něco na pověsti je tedy pravdivé, ale jak to skutečně celé bylo, to už nám nikdo neprozradí. Týkají se totiž staletí starých historických událostí. Pár takových máme i o počátcích české historie. V našem kvízu můžete zjistit, zda se v nich vyznáte.

Literatura zaměřená na české pověsti

Mnoho z vás nejspíš někdy narazilo na knihu Staré pověsti české od Aloise Jiráska. Jsou tu ale i další, které je hezky shrnují.

Například formou obrázkových seriálů jsou zpracovány české pověsti v knize Obrázky z českých dějin a pověstí (vhodná zejména pro děti). Z novější literatury lze doporučit Staré pověsti české a moravské.

V případě, že by vás zajímaly nějaké konkrétní pověsti, tak například Václav Cibula sepsal vyloženě Pražské pověsti. Eduard Petiška napsal Čtení o hradech, zámcích a městech.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku