Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Muzejní noc 2024 je tady! Které výstavy a muzea by vám letos neměly uniknout?

V pátek 17. května startuje 20. ročník oblíbeného Festivalu muzejních nocí. Muzea a galerie budou již tradičně svým nočním návštěvníkům kromě stálých expozic a prohlídek nabízet také řadu doprovodných a kulturních programů. Co byste si letos určitě neměli nechat ujít?

Aneta Akgül | 17. 05. 2024

Ve dnech od 17. května do 15. června proběhne již 20. ročník oblíbeného Festivalu muzejních nocí, za nímž stojí Asociace muzeí a galerií České republiky ve spolupráci s Ministerstvem kultury a dalšími subjekty. 

Muzejní noci, které jsou v mnoha velkých evropských městech dlouhodobě uznávanou formou prezentace kulturního dědictví, nabízí návštěvníkům nejen možnost prozkoumat stálé expozice a výstavy, ale také rozmanité doprovodné a kulturní programy, které promění muzea a galerie na místa plná nevšedních zážitků a setkání.

V roce 2004 se Národní muzeum inspirovalo jinými evropskými městy a zorganizovalo první Pražskou muzejní noc. Tento nový způsob propagace uměleckého sektoru zaznamenal nebývalý zájem ze strany dalších institucí a nečekaně velký ohlas u veřejnosti, což vedlo k založení celostátního Festivalu muzejních nocí. Ten se velmi rychle rozrostl a každoročně se k němu přidává stále více měst a institucí, čímž se stal jedinečnou a významnou kulturní událostí v Evropě.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Poznáte, kde se nachází slavná místa z oblíbených filmů?

Lokace je při natáčení filmů jednou z nejzásadnějších věcí. Ačkoliv ji divák mnohdy ani nevnímá, právě místo, kde se film odehrává, je jedním z faktorů, které jej vtáhnou do děje. Víte, kde se nachází místa, která znáte z filmů či seriálů? Nebo v jakém snímku se objevily? Otestujte své filmové znalosti v našem kvízu.
marianne.cz

Letošní ročník se zahájí v Pardubicích

V pátek od 14 hodin se uskuteční slavnostní zahájení 20. ročníku Festivalu muzejních nocí v areálu Východočeského muzea v Pardubicích. Akce se zúčastní významní členové Asociace muzeí a galerií České republiky, představitelé Ministerstva kultury, regionálních úřadů a další. Toto zahájení se pak v 17 hodin přemění v Pardubickou muzejní noc, kdy se pro veřejnost otevře téměř dvacet kulturních institucí s bohatým programem. Mezi nimi nebude chybět Východočeské muzeum v Pardubicích – Zámek Pardubice, Gočárova galerie nebo Institut Paměti národa.

Mohlo by se vám líbit

Nejočekávanější filmové novinky z festivalu v Cannes: Které dorazí i do českých kin?

Jedna z nejvýznamnějších filmových událostí, festival v Cannes, se blíží rychlostí blesku. Vypukne v úterý 14. května a trvat bude až do 25. května. Těšit se můžete nejen na známé osobnosti v překrásných róbách, ale především na nejzajímavější kinematografické snímky letošního roku. Které patří k těm nejočekávanějším? A kdy dorazí do českých kin?
marianne.cz

Brno láká návštěvníky ze všech koutů země

Na přípravě programu se podílí celkem 28 kulturních institucí. Na hradě Špilberk budou kromě stálých sbírek k vidění také výstava Poklady špilberské zbrojnice a ukázky brněnského střeleckého sboru. Mohyla míru letos přivítá Napoleonovy husary, včetně ukázek šermu a soubojů. Diecézní muzeum a Dům pánů z Kunštátu nabídnou komentované prohlídky, včetně expozice mexické umělkyně Jimeny Mendoza Cuerpo V. Stará radnice zve na vyhlídkovou věž a výstavu Anton Pilgram.

Během Brněnské muzejní noci bude zahrada vily Tugendhat mimořádně otevřena od 18 do 21 hodin. Součástí programu budou i prohlídky interiérů, které je kvůli omezené kapacitě nutné rezervovat online předem na webových stránkách vily. Moravské zemské muzeum otevře své prostory a zve do Dietrichsteinského paláce, Biskupského dvora, Centra Mendelianum, Paláce šlechtičen, Pavilonu Anthropos a Památníku Leoše Janáčka. Vstup je jako vždy zdarma.

Mohlo by se vám líbit

Nejkrásnější hrady a zámky, které v květnu stojí za návštěvu

Zdá se, že se počasí snad již opravdu umoudřilo a teploty venku konečně odpovídají jaru. Právě proto je ideální čas si naplánovat příjemný výlet s rodinou, partnerem nebo přáteli a objevit další krásy, které Česká republika nabízí. Společně se podíváme na ty nejkrásnější hrady a zámky, které rozhodně stojí za to v květnu navštívit.
marianne.cz

Muzea v Ostravě zvou na cestu časem

Letošní festival, oslavující století existence Velké Ostravy, vás zve na cestu časem a začne na Masarykově náměstí v 17 hodin. Galerie Díra připravuje workshopy zaměřené na fotografické techniky. V galerii Plato Ostrava se můžete těšit na expozici děl francouzské umělkyně Julie Bény a na prohlídku permakulturní zahrady. Galerie výtvarného umění v Ostravě vás zavede do světa děl Toyen, významné evropské malířky, a nabídne i další aktuální výstavy a tvůrčí dílny.

V Národním zemědělském muzeu můžete navštívit výstavu s názvem Ukrajinská pole orná a válečná. Pro rodiny s dětmi je připravena výstava Příhody lišky Bystroušky, doprovázená workshopem výroby masek a tradičním opékáním buřtů před muzeem. Hasičské muzeum města Ostravy nabízí možnost vyzkoušet si práci hasičů a každou hodinu pořádá ukázky hašení s hasičským veteránem. Železniční muzeum moravskoslezské představí interaktivní programy s železniční tematikou. Další instituce jako Výtvarné centrum Chagall, Muzeum a Galerie Mlejn, Galerie Gong a studio České televize v Ostravě zvou na volné a komentované prohlídky svých expozic. Česká televize nabídne komentované prohlídky studia v 18, 19, 20 a 22 hodin, během kterých představí televizní techniku, zvuk, režii a střižnu.

Mohlo by se vám líbit

10 knižních novinek pro jaro 2024: Vychází nový Jo Nesbø i životopis Bedřicha Smetany

Mít přehled o knižních novinkách se vždycky hodí. Milovníci čtení jich nemají nikdy dost. A doporučení na knihy ve finále ocení i ti, kteří patří mezi sváteční čtenáře a chystají se pořídit si nějakou literaturu třeba už na dovolenou. Zapátrali jsme na knižním trhu a vybrali pár titulů, které by neměly uniknout vaší pozornosti.
marianne.cz

Festivalu muzejních nocí 2024 se samozřejmě zúčastní i další česká města, která návštěvníkům nabízejí pestrý program plný prohlídek, workshopů a dalších zajímavostí. Na své si při této příležitosti přijdou jak děti, tak dospělí.

Zdroj článku

Související články

Zábava
Červnový úplněk podle čísel a hvězd: Dopoledne pozor na agresivitu, večer raději zůstaňte doma

Červnový úplněk podle čísel a hvězd: Dopoledne pozor na agresivitu, večer raději zůstaňte doma

Zábava
Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte britskou královskou rodinu? Otestujte své znalosti o monarchii

Kvíz: Jak dobře znáte britskou královskou rodinu? Otestujte své znalosti o monarchii

Zábava
5 důvodů, proč si přečíst červencovou Marianne

5 důvodů, proč si přečíst červencovou Marianne