Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Horké letní dny kromě vašeho spánku mohou ovlivnit i vaše sny

Léto už je tu naplno a to kromě radovánek u vody přináší bohužel i náročné noci, kdy se neustále budíme vedrem. To zajímavě ovlivňuje naše sny. Nejenom, že si je více pamatujeme, zároveň to hraje roli v tom, co se nám zdá.

Tereza Čaladi | 15. 07. 2023

Jistě si teď také živě dokážete představit, jak špatně se v tyto letní dny usíná a hledáte různé způsoby, jak na to. A když už konečně usnete, možná vás překvapí, že docela jinak vnímáte vaše sny.

Sny si lépe pamatujeme

Podle National Sleep Foundation mají lidé průměru 4-6 snů za noc, ale běžně zapomenou 95-99 % toho, o čem sní. To se může v létě ale snadno změnit. „Když počasí nebo teplota stoupnou, možná nebudete spát tak tvrdě nebo klidně, což vám může pomoci lépe si zapamatovat své sny,“ řekla serveru Bustle Lauri Loewenberg, která se ve společnosti DreamCloud zaměřuje na výklad snů. Čím lehčí máte spánek, tím častěji se budete probouzet po každém cyklu REM (kdy sníme). To vám umožní pamatovat si své sny lépe, než kdybyste spali celou noc vkuse,“ dodáváPokud tedy patříte k těm, co si své sny nepamatovali a vždy vás zajímalo, co mohou znamenat, teď máte skvělou příležitost to zjistit.

Mohlo by se vám líbit

Psychologie snů: Co znamená, když vám ve snu vypadnou zuby

Máme je všichni. Někdo se v noci dokáže proměnit v super hrdinu, který skáče po výškových budovách, jiného navštěvují noční můry plné děsu a strachu. A pak tu je jedna speciální kategorie snů, kterou bez nadsázky můžeme označit slovem „zubní“.
marianne.cz

Sny samotné se mění

Kromě toho je léto díky častějšímu slunci a dovoleným pro mnoho lidí obdobím, kdy se jim zdají šťastnější sny než jindy v roce. (Je tedy dobré, pokud si zrovna ty budete pamatovat!) Samozřejmě to platí, pokud si zrovna neprocházíte špatný obdobím, nebo pokud nesledujete před spaním kriminálky. Užitečným nástrojem, jak přivolat tyto relaxační sny, pak jsou různé letní odpočinkové aktivity. Jako například opalování, vyjížďka na vodu nebo večerní popíjení drinku u vody.

Kromě toho ale sny mohou souviset i s dalšími letními aspekty. Je docela normální, že se vám může zdát, že jste v místech, kde je jindy horko – v kuchyni, v poušti nebo u ohně. A i když podle Lowenberg oheň ve snu se za normálních okolností vykládá tak, že řešíte nějaký naléhavý problém ve svém životě, v létě to nic takového značit nemusí. Může se to dít skutečně pouze z toho důvodu, že je vám horko. A pokud se chystáte na dovolenou, může se vám zdát o létání letadlem. Jindy létání ve snu a pobyt na tropickém ostrově podle výše zmíněné odbornice naznačuje, že se konečně cítíte odpočatí a svobodní. Zde to může být spíš to, že se na ten odpočinek už těšíte.

Jak si sny lépe zapamatovat

Pokud vy i v létě spíte klidně, nebo se sice budíte, ale sny si nepamatujete, Lauri Lowenberg má na závěr doporučení, které vám s tím může pomoci. „Pokud si chcete své sny lépe zapamatovat, měli byste ihned po probuzení zůstat na místě, ztišit svou mysl a dopřát si 3-5 minut klidu, aby se vám vzpomínka na sen mohla vrátit,“ zmínila Bustle. Sny vám poté mohou poskytnout hlubší pohled do vašeho podvědomí a fungovat jako jakýsi vnitřní terapeut.

Mohlo by se vám líbit

Chcete usnout do pár vteřin? Vypijte nápoj z třešňové šťávy

Patříte k lidem, kteří se dlouhé hodiny převalují v posteli a touží po sladkém spánku? Pokud ano, pak si před ulehnutím do postele můžete namíchat novodobý lektvar spánku. Jmenuje se „Sleepy Girl Mocktail“, proslavil se na sociálních sítích a dost možná ho po večerech popíjí vaše dcera nebo vnučka.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Životní styl
Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Životní styl
Jarní Apetit piknik v Grébovce: Připravte se na nezapomenutelný kulinářský zážitek

Jarní Apetit piknik v Grébovce: Připravte se na nezapomenutelný kulinářský zážitek