Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Čerstvý vzduch a žádné pohlavky. Nechte se inspirovat skandinávskou výchovou

Děti v severských zemích jsou podle průzkumů považovány za šťastné a spokojené. Co dělají rodiče ve Skandinávii jinak?

Iva Hadj Moussa | 18. 10. 2023

1. Upřímnost a otevřenost

Obecně platí, že Skandinávci mají uvolněnější výchovný styl, potrpí si na otevřenou komunikaci a svobodu. Zároveň nechválí naprázdno. Pokud se například dítěti i přes potíže podaří postavit dům z kostek, neřeknou: „Ty jsi tak skvělý a úžasný!”, ale místo toho spíše: „Vypadalo to opravdu složitě, ale ty jsi to nevzdal. To se mi líbí."

2. Hra na čerstvého vzduchu

Ve Skandinávii je hra venku považována za zásadní součást šťastného dětství. Švédské, norské a dánské děti tak často uvidíte, jak si hrají mimo domov. I ve školkách jsou děti prakticky neustále venku, ať už na hřišti nebo v lese, kde sbírají klacky a kamínky, poznávají zvířata, lezou po stromech nebo skáčou v loužích. Tento způsob hry je učí samostatnosti, kreativitě a fantazii. Existuje dokonce termín friluftsliv, který označuje veškeré aktivity pod širým nebem. Je to v podstatě outdoorové dobrodružství pro všechny věkové kategorie, a to za každého počasí. Zahrnuje kempování, dlouhé procházky i pikniky. Motto švédských rodičů je: „Neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení“. Dospělí se samozřejmě u dětí starají o vrstvení oblečení a o možnost obléknout si do deště pogumované oblečení. Jak popisuje ve Švédsku narozená spisovatelka Linda Åkeson McGurk, která napsala knihu „Neexistuje nic jako špatné počasí?” a jejíž postřehy uveřejnil časopis Time, většina skandinávských rodičů nechává svá miminka spát v kočárcích venku, dokonce i v mraze. Lékaři tento způsob doporučují jako způsob podpory imunitního systému.

Mohlo by se vám líbit

Vychovávejte své děti tak, jak to dělají v Nizozemsku

Inspirujte se tím, jak své děti vychovávají rodiče v zemi, kde děti patří mezi nejšťastnější a nejodolnější na světě. Nahlédněte do tajů nizozemské výchovy.
marianne.cz

3. Disciplína založená na důsledcích chování

Skandinávští rodiče učí děti rozlišovat, co je dobré a co špatné. V praxi to znamená, že rodič umí nastavit pravidla, ale k motivaci nepoužívá strach, hrozby a ultimáta. Věří, že disciplíny nejlépe dosáhnete tím, že budete mít se svým dítětem pevné pouto a dítě se bude přirozeně snažit vyjít vám vstříc. Místo trestu používají logické důsledky chování dítěte. Například pokud odmítá jíst večeři, netrestají ho tím, že mu večer nepřečtou pohádku, ale nechají ho pocítit důsledek: pokud dítěti bude kručet v břiše, nejspíš si pak snězení či nesnězení večeře rozmyslí.

4. Hygge

S konceptem hygge už jste se nejspíš setkali. Jde o dánský způsob života a popisuje určitý pocit či atmosféru, která vyžaduje zpomalení a schopnost vychutnat si současný okamžik. Je to i způsob, jakými se spojujeme s našimi dětmi. Rodinné hygge zahrnuje relaxaci nebo aktivity, při kterých rodina tráví čas spolu. Je to například hraní her, společné vaření nebo třeba sledování filmu. Jde o to, aby se váš domov stal klidným, útulným a šťastným místem pro každého.

5. Žádné fyzické tresty

Ve Skandinávii se děti fyzicky netrestají. Koneckonců Švédsko bylo první zemí na světě, která v roce 1979 zakázala výprask a všechny ostatní formy tělesných trestů, a jeho sousedé Finsko a Norsko jej brzy následovaly.

Mohlo by se vám líbit

Rodič v pohodě, dítě v pohodě. Program pozitivního rodičovství učí rodiče, jak si lépe poradit s výchovou

Program pro pozitivní rodičovství realizuje již od roku 2020 Ministerstvo zdravotnictví. S koordinátorkou programu Petrou Novákovou jsme si povídaly o tom, co se díky němu mohou mámy a tátové naučit.
marianne.cz

6. Nahota není tabu

Skandinávští rodiče nepovažují nahotu jako něco hanebného. Věří, že děti mají své tělo znát a cítit se v něm dobře. Když švédská veřejnoprávní televize uvedla písničku pro předškoláky se zpívajícím penisem a vaginou, rodiči pobouřeni nebyli. A děti písničku milovaly.

7. Bláto? No a co?!

Divoká hra venku je ve skandinávské společnosti vnímána jako naprosto přirozená součást dětství. Zablácené boty, odřená kolena a hromady špinavého oblečení – to je v severských zemích považováno jako důkaz toho, že dítě mělo dobrý den plný dobrodružství a objevování. Dítě nejen že rozvíjí svou kreativitu a vyběhá se, mikrobi v půdě mohou podpořit imunitní systém a děti jsou odolnější vůči alergiím a astmatu. Kromě toho většina mladých lidí a dětí ve skandinávských zemích sportuje. Věnují se plavání, jízdě na koni nebo na kajaku, trekkingu, kempování, cyklistice, ale taky třeba hokeji nebo fotbalu. Oblíbené jsou pochopitelně zimní sporty: běžky, lyže, snowboard nebo bruslení na zamrzlých jezerech.

8. Podpora sebevědomí

Ve skandinávských zemích se hyperprotektivní rodiče zrovna nepěstují. Je to proto, že tyto národy věří v zodpovědnost a svobodu zároveň. Děti nebývají pod neustálým dohledem dospělých. Mladší děti jsou doprovázeny staršími kamarády nebo sourozenci. Tato důvěra rodičů je samozřejmě dána i tím, že severské země mají velmi nízkou úroveň kriminality. V každém případě švédští, dánští a finští rodiče děti povzbuzují samostatné hře a pokoušejí se okamžitě nezasahovat, pokud se objeví konflikt. Nechávají děti, aby si obtížné situace vyřešily pokud možno samy. I tak totiž může růst jejich sebevědomí a sebedůvěra. 

Mohlo by se vám líbit

Ve výchově je důležité, aby byl rodič v souladu sám se sebou, říká psycholožka Pavla Koucká

„Je přirozené, že jako rodiče ve výchově občas tápeme. Ale i naše nejistota by měla mít nějaké hranice,” říká psycholožka Pavla Koucká, která se zabývá především rozvojem osobnosti, výchovou a péčí. Je autorkou několika knih, například Zdravý rozum ve výchově, Uvolněné rodičovství nebo Odolné dítě.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
Jak podpořit mladého sportovce k vítězství: Nejdůležitější je týmová spolupráce rodičů

Jak podpořit mladého sportovce k vítězství: Nejdůležitější je týmová spolupráce rodičů

Rodina a děti
Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem

Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem

Rodina a děti
Maminko, já ti pomůžu: 9 praktických tipů, jak zapojit děti do domácích prací

Maminko, já ti pomůžu: 9 praktických tipů, jak zapojit děti do domácích prací

Rodina a děti
Když dětství ovládnou mobil a tablet: Naučte se dětem nastavit zdravé hranice při používání technologií

Když dětství ovládnou mobil a tablet: Naučte se dětem nastavit zdravé hranice při používání technologií