Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Zelené oázy uprostřed rozpálených měst aneb Kde se schovat před tropy?

Letní procházka městem se zprvu jevila jako dobrý nápad. Bohužel, kombinace asfaltu, betonu a minimální zeleně způsobila, že jdete po chodníku, jehož teplota dosahuje bezmála čtyřiceti stupňů. V takovou chvíli nezbývá nic jiného, než najít útočiště v podobě tzv. urban cool spots, tedy zelených oáz ve městech.

Možná máte po městě důležité pochůzky, možná jste se chtěli podívat jenom do několika obchodů. Ať už vás do centra rozpáleného města zavedl jakýkoliv důvod, jedno je jasné. Potřebujete se zchladit! A právě v takový okamžik je dobré, když si vzpomenete na místa, která jsou přeplněná zelení, a tudíž i příjemným chládkem. 

Mohlo by se vám líbit

Nesnesitelné horko ve městech? S klimatickým problémem bojuje Vídeň i Rotterdam

Problém, který velké metropole sužuje již několik let. I tak by se dalo hovořit o městských tepelných ostrovech, tedy částech městské zástavby, které v létě vykazují vyšší teploty než okolí.
marianne.cz

Skryté oázy v centru Prahy

V letních měsících se centrum Prahy mění v tropický ostrov, ze kterého na první pohled není úniku. Pokud se ale nacházíte poblíž Václavského náměstí, směřujte své kroky do pasáže Světozor, která vede ke krásné Františkánské zahradě. Malá oáza v centru Prahy je plná zeleně, laviček a příjemného soukromí, které na Novém Městě jen tak neobjevíte. Zároveň jde o ideální místo k vypití odpolední ledové kávy nebo poklábosení s kamarádkou, aniž byste museli do předražených kaváren.

Před parným létem se můžete schovat také na Malé Straně, a to konkrétně ve Vojanových sadech. Usaďte se na jedné z laviček a vychutnávejte si tamní genius loci. Zahrada na tomto místě totiž vznikla už ve středověku, kdy byla součástí kláštera karmelitek. Zeleň a příjemné teploty si můžete užívat také v Chotkových sadech, tedy v nejstarším veřejném parku v Praze, který byl založen už v roce 1833 jako východní část Královské zahrady. Klid a příjemné teploty objevíte i v Zahradě Kinských, nedaleko Petřínské rozhledy, nebo v parku Sacré Coeur, který se nachází na kopci nad Kartouzskou ulicí.

Brněnské park, o kterém neví ani místní obyvatelé

Tomu se říká skrytý poklad! U brněnské ulice Křídlovická a Zahradnická se nachází „zapomenutý“ vnitroblok plný květinových záhonů, vysokých stromů, pergol a laviček. Místo, o kterém neví ani mnoho místních obyvatel, dokonce získalo v roce 2017 ocenění Park roku. Pokud se tedy budete nacházet nedaleko Mendlova náměstí, rozhodně tento vnitroblok navštivte.

Za objevení stojí také zahrada u vily Löw-Beer, kterou objevíte nedaleko Lužáneckého parku na adrese Drobného 22. Pozor si dejte jenom na to, že zahrada je otevřena od úterý do neděle, a to od 10 do 18 hodin. Mimochodem úkryt před slunečními paprsky vám poskytne už zmiňovaný Lužánecký park, který byl založen v roce 1786 a patří k jednomu z prvních veřejných parků ve střední Evropě a vůbec k prvnímu v zemích Koruny české. Krok vedle neuděláte ani návštěvou největšího lesoparku v Brně, tedy Wilsonova lesa. Pokud máte děti, pak tento lesopark oceníte dvojnásob, neboť v sobě ukrývá hned několik dětských hřišť.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Znovuotevřený ostravský skvost

V Ostravě si můžou pískat. Během letošního jara byla dokončena přeměna Farské zahrady, která dlouhou dobu chátrala. Pokud se tedy budete procházet mezi Havlíčkovým nábřežím a Střelniční ulicí, zajděte se podívat do zbrusu nové Farské zahrady, která je inspirovaná londýnskými parky. Už teď vám můžete zaručit, že budete nadšení! Skvělým místem k odpočinku jsou také rozsáhlé Komenského sady, jejichž rozloha dosahuje 30 hektarů, nebo Sady Dr. Milady Horákové poblíž ulice 28. října. Mimochodem v posledním zmíněném sadu si můžete zahrát třeba i minigolf.

Mohlo by se vám líbit

Manuál pro horké dny! Jak přežít tropické teploty?

Sluníčko, azurově modrá obloha a pětadvacet stupňů – tak zní náš sen o hezkém létu. Pokud se však rtuť teploměru začíná sápat k pětatřicítce, pak začínáme lehce panikařit! A tak jsme pro vás připravili manuál, kterého se ve vysokých teplotách hodláme zuby nehty držet.
marianne.cz

Související články

Životní styl
Terapie pomocí umění: Abstraktní malba vám pomůže vyplavit emoce a přijmout své já. Poradíme vám, jak s ní začít

Terapie pomocí umění: Abstraktní malba vám pomůže vyplavit emoce a přijmout své já. Poradíme vám, jak s ní začít

Rozhovory
Filmařka Gaby Sittová: Chtěla bych pomoci lidem přemýšlet jinak. Spolupráce s Danielou Kolářovou je pro mne velká výzva

Filmařka Gaby Sittová: Chtěla bych pomoci lidem přemýšlet jinak. Spolupráce s Danielou Kolářovou je pro mne velká výzva

Byt
Stará se o bezdomovce, přitom ji živí interiérový design: Navštivte domov plný elegance a klasických kousků

Stará se o bezdomovce, přitom ji živí interiérový design: Navštivte domov plný elegance a klasických kousků

Dobrý nápad
Historie pudinku vás překvapí. Dřív to rozhodně nebyl instantní prášek v sáčku

Historie pudinku vás překvapí. Dřív to rozhodně nebyl instantní prášek v sáčku