Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Jakou péči si tělo žádá po porodu?

Info ikona
Jakou péči si tělo žádá po porodu?

Porod je pro ženu obrovskou zátěží. Přičteme-li k němu i devět předcházejících měsíců těhotenství, není divu, že tělo je již vyčerpané. Jakou péči tělu maminky po porodu věnovat?

Promotion | 27. 06. 2024

Spánek na prvním místě

Spánek je pro maminku po porodu tím vůbec nejdůležitějším. Dvojnásob to platí v případě, kdy šlo o několikahodinový noční porod. Takové dávají zabrat vůbec nejvíce.

Tělo potřebuje odpočinek – ideálně spánek – k regeneraci, která začne v těle maminky po porodu ihned probíhat. Problém tak trochu je, že usnout není po porodu jednoduché. Maminka má zpravidla plnou hlavu toho, co se v posledních hodinách odehrávalo. Kromě toho je zaplavena štěstím z miminka. Překážkou v nerušeném spánku je ale i miminko samotné – to vyžaduje pravidelné kojení, kromě toho může maminku trápit brekem.

V nemocnici naštěstí na maminku zpravidla pamatují, a tak zde bývá možnost miminko odložit po nakojení sestřičkám, aby si maminka mohla dopřát, co nejvíce spánku půjde.

Hlavně se pořádně najíst

Při porodu na stravu není příliš prostor, a tak může být maminka vysílená i z důvodu hladu a nedostatku živin. Tělo ale pro regeneraci i tvorbu mateřského mléka potřebuje živin spoustu. A tak by se maminka měla snažit sníst, co nejvíce zdravého jídla to půjde. Zapomínat by se nemělo ani na pití, příjem tekutiny by měl být zvýšený. Z toho přitom některé maminky mohou mít strach, neboť část z nich po porodu trápí inkontinence. Spíše než omezení pitného režimu by ale řešením měly být inkontinenční kalhotky, které spolehlivě zabrání protečení.

Zdravotní prohlídku udělá lékař

Ačkoli hlavní pozornost bývá v porodnici věnována miminku, také novopečená maminka je hlídána. O fyzické zdraví maminky bývá v nemocnici dobře postaráno a není se tak čeho obávat. Jestliže ale maminku trápí jakékoli problémy, měla by to sestřičkám a lékařům ohlásit, aby bylo možné vyloučit jakákoli rizika nebo ihned zahájit efektivní léčbu.

Péči potřebuje i duše maminky

Zejména s příchodem prvního potomka se může život maminky doslova obrátit naruby. Po fyzické stránky dají vše do pořádku tři předchozí body – tedy odpočinek, zdravý jídelníček a lékaři. S psychickou stránkou ale musí kromě maminky pomoci také partner i širší rodina.

Život s malým miminkem není jednoduchý, některé maminky si dokonce v prvních týdnech mohou projít depresemi a traumaty po porodu. Proto je nezbytné se svěřovat se svými vnitřními problémy, ostudou rozhodně není ani vyhledávání odborníka, pakliže to maminka uzná za vhodné.

Po šestinedělí začněte s pohybem

Zatímco během prvních šesti týdnů by maminka měla především odpočívat, následně je dobré se postupně vracet k fyzické aktivitě a sportu. Díky tomu se snáze dostanete do původní formy a tělo bude brzy zase plné síly – a bude skvěle vypadat.