Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Jak zlepšit sexuální život po porodu? Odborníci doporučují jeden účinný trik

Dostal se váš sexuální život po porodu na bod mrazu? Nebojte se, nejde o konečný stav. Pomocí snadného triku, jehož účinnost potvrdila nedávná studie, můžete s partnerem plnohodnotně oživit vášeň a opět se cítit jako žena, která je zcela v souladu se svou sexualitou.

Mnoho rodičů se po narození dítěte potýká s problémy v sexuální oblasti. Cítíte, že vaše intimita stagnuje? Nebo prostě chcete vyhovět partnerovi, i když se sama na sex zatím necítíte? Žádná žena by se neměla cítit nucená k jakémukoliv sexuálnímu aktu, když prožívá bezesné noci, hormonální výkyvy a do toho se snaží splnit všechny nároky spojené s péčí o novorozence. Každá žena zároveň prožívá po porodu různé tělesné změny, které mohou způsobit, že se necítí přitažlivá jako dříve. Komunikace je v takových situacích klíčová, ale ne vždy jednoduchá. Jak zjistil tuzemský průzkum provedený e-shopem Yoo.cz, pro celou čtvrtinu žen je nesnadné mluvit se svým partnerem o nespokojenosti s vlastním vzhledem či fyzických překážkách v sexu.

Mohlo by se vám líbit

Kolik sexu je v partnerském vztahu podle terapeuta normální

Ruku na srdce, kterou z nás nikdy nenapadlo srovnat svůj sexuální život s ostatními? Kolikrát jste přemýšlela, jestli jste s partnerem v tomto ohledu dostatečně aktivní? Pojďme se blíže podívat na to, kolik sexu je tak akorát. A dá se vůbec na tuto otázku odpovědět?
marianne.cz

Fyzický kontakt pomůže zvládat náročné emoce

Vědecký výzkum ukázal, jak může právě nonverbální komunikace vše změnit směrem k brzkému návratu k partnerské intimitě. Studie publikovaná v časopise Journal of Social and Personal Relationships zjistila, že postoje k fyzickému kontaktu mají během prvních několika měsíců rodičovství na páry významný vliv. Závěry naznačují, že cestou ke zlepšení poporodního sexuálního života by mohlo být vnímání fyzického kontaktu jako způsobu zvládání náročných emocí – nikoliv pouze jako sexuální předehry.

Milá gesta vedou k obnovení intimity

Pro mnohé možná nepřekvapivě výzkumníci zaznamenali, že projevy náklonnosti, jako je dotek, pohlazení a líbání, mají tendenci klesat od poloviny těhotenství do jednoho roku po porodu. Autoři naznačují, že by to mohlo být způsobeno tím, že se noví rodiče cítí „dotýkáni“ péčí o své dítě, nebo vnímají vlídný dotek jako předzvěst sexuální aktivity, na kterou nemusí být připraveni.

Nicméně v případech, kdy měli rodiče pozitivnější přístup k fyzickému kontaktu a viděli ho spíše jako způsob vyjádření náklonnosti, zvládání stresu a regulace obtížných emocí, vedlo to k vyšší frekvenci a rozmanitosti sexuálního a láskyplného chování ve třech měsících po porodu.

Mohlo by se vám líbit

Intimitou ku zdraví: 6 zdravotních benefitů pravidelného sexu. Znáte je všechny?

Být sexuálně aktivní je nejen blahodárné pro náš partnerský vztah, ale také pro naše zdraví – ať už fyzické, tak duševní. Jak konkrétně nám může dobrý a častý sex pomoci?
marianne.cz

 

„Partneři, kteří věří, že dotek jim pomáhá regulovat náročné emoce, mohou vytvořit prostředí, ve kterém se těhotné ženy cítí více pochopené a opečovávané. Ty jsou zase s větší pravděpodobností schopné udržet si během těhotenství láskyplné chování. Neverbální strategie, jako je dotyk, může být pro nové rodiče užitečná k posílení intimity a péče,“ vysvětlují výzkumníci v odborném článku.

Pokud se tedy jakožto novopečená máma cítíte připravená na fyzické znovuobnovení vztahu s partnerem, zkuste do svého dne zařadit malé chvíle intimity, jako jsou objetí, polibky a držení za ruce. Tato nesexuální gesta mohou později pomoci znovu roznítit trochu romantiky.

Související články

Zdraví
Jak se zbavit pocení a koláčů v podpaží krok za krokem: Vliv může mít strava i oblečení

Jak se zbavit pocení a koláčů v podpaží krok za krokem: Vliv může mít strava i oblečení

Zdraví
Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví

Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví

Zdraví
Naučte se zvládat stres, emoce i negativní myšlenky: Vyzkoušejte jednoduchou metodu sofrologie

Naučte se zvládat stres, emoce i negativní myšlenky: Vyzkoušejte jednoduchou metodu sofrologie

Zdraví
Cvičení podle Jennifer Lopez: Nikdy nesportujte jen kvůli postavě a využijte každý den naplno

Cvičení podle Jennifer Lopez: Nikdy nesportujte jen kvůli postavě a využijte každý den naplno