Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Vánoce se blíží: Jak si udržet váhu?

Info ikona
vánoční perníčky

Do Vánoc ještě několik týdnů zbývá, většina z nás tak má pocit, že jsou pořád docela daleko. Výzdoba kolem nás a vánoční nabídky v obchodech nás ale nenechají na pochybách, ani se nenadějeme a vánoční svátky jsou tu. S nimi je spojená nejen nadílka, ale také pojídání různých dobrot. Jak si i během příprav a samotných svátků udržet váhu?

Promotion | 27. 11. 2023

Vánoce nemusí znamenat hrozbu 

Většina z nás, které trápí nějaké to kilo navíc nebo problémy udržet si svoji váhu, se při slově Vánoce chytne za hlavu. Všude kolem nás budou vonět samé dobroty, děti a okolí očekávají, že napečeme cukroví, nasmažíme řízky, připravíme salát, usmažíme kapra, umotáme závin a připravíme i nějaké to slané pohoštění. Samo o sobě to tak hrozně nezní, přece to nemusíme jíst, jenže kdo z nás má tak silnou vůli, aby to všechno neochutnal? A vůbec, jak to všechno bez ochutnávání připravit. Každý dobrý kuchař přece musí ochutnávat, co připravuje, jinak nevystihne ten správný poměr, ty pravé chutě. 

V období vánočních svátků je zásadní nejen hlídat množství přijímané stravy z hlediska udržení váhy, ale především věnovat pozornost jejímu složení. Pro kojící matky je to obzvláště důležité, protože některé potraviny, kterým by se měly vyhýbat při kojení, mohou ovlivnit jakost mateřského mléka. 

Další problém pro naši hmotnost je, že během svátků poklesne naše fyzická aktivita, spíše posedáváme, než abychom se aktivně hýbali. K tomu se dostaneme až po pár dnech, kdy se cítíme tak přecpaní a ztuhlí, že už nemáme na výběr. 

Víte, že to tak ale vůbec nemusí být? Vánoce nemusí znamenat pro vaši tělesnou hmotnost hrozbu, stačí dodržet pár základních pravidel a nemusíte ani přemýšlet, jako drastickou dietu po Vánocích nasadíte. Jak na to? 

Hubnutí a udržení váhy začíná v hlavě 

Snaha o pěknou postavu a hubnutí nestojí jen na zdravém a vyváženém jídelníčku, který se jistě snažíte dodržovat, ale také na tom, jak si všechno srovnáte v hlavě a jakou si nastavíte motivaci. Odpovězte si na otázku, proč chcete zhubnout, nastavte si reálné, spíše krátkodobé cíle, a za jejich splnění si dopřejte malou odměnu. Najděte důvody, proč chcete zhubnout vy samotní, nevymlouvejte se na partnera nebo okolí.  

Info ikona
vánoční cvičení

Povolte si výjimku 

Ať přijdete, kam přijdete, tam bude na stole čekat vánoční cukroví, nějaký ten chlebíček, vonět bude punč nebo svařák. K Vánocům tohle všechno patří, jen proto, že vy hubnete nebo se bojíte, abyste nepřibrali, přece ostatní nebudou trpět s vámi. I vy si ale tohle všechno můžete užít, jednou nebo dvakrát za rok můžete udělat výjimku a jeden nebo dva dny tolik neřešit, co jíte. Další den se ale zase vraťte ke svým návykům a hledejte jídla se „zdravými“ tuky, bohatá na proteiny a s nízkým obsahem sacharidů. 

Každé sousto si vychutnejte 

Není nic horšího, než když si sednete k jídlu a rychle ho zhltnete. Váš žaludek nemá čas zareagovat na to, že jíte, nemůže vás ani upozornit, že už jste sytí. Snadno toho tak sníte víc, než doopravdy potřebujete. I o Vánocích si tak každé sousto vychutnávejte, jezte pomalu, žvýkejte, vnímejte všechny chutě. 

Vsaďte letos na zdravé cukroví 

Kdo z nás by si dovedl představit Vánoce bez cukroví? Dopřát si ho můžete i během hubnutí, jen dejte přednost tomu zdravějšímu. Mezi tipy na fitness vánoční cukroví patří: 

  • Polovinu bílé mouky nahraďte celozrnnou. 

  • Snižte množství použitého cukru. 

  • Pro přípravu cukroví můžete použít ovesné vločky nebo sušené ovoce. 

  • Zkusit můžete i keto cukroví nebo dietní low carb recepty na kokosky, čokosrdíčka, laskonky a další oblíbené cukroví. 

I o svátcích jezte zeleninu 

Cukroví je lákavé, určitě si ale pochutnáte i na polévce, mase nebo rybě. K přípravě polévky můžete využít zeleninu, stejně tak si ji nandejte na talíř k hlavnímu jídlu. Poslouží jako cenný zdroj vlákniny, která má jednu úžasnou funkci. Zaplní vám žaludek a vy se budete delší dobu cítit sytí. Navíc pomůže k vyrovnání hladiny krevního cukru a vás nebude tak často honit mlsná. Snáz tak odoláte cukroví a dalším laskominám. 

Pijte vodu 

Nedodržování pitného režimu je častou chybou, která může za to, že se vám nedaří hubnout. Myslete na to i během svátečních dnů a pijte každý den alespoň 2 litry tekutin. Přednost dejte čisté vodě, opatrně s alkoholem, slazeným limonádám se vyhněte.  

Nevymlouvejte se a hýbejte se 

Už jsme zmínili, že během svátků se hýbeme méně, hodně posedáváme na návštěvách a setkání se svými nejbližšími. Na pohyb bychom ale zapomínat neměli, naše tělo ho potřebuje. Pokud někdo z blízkých bydlí poblíž, nejezděte k němu autem, pěkně se projděte. Pokud přeje počasí, vyrazte si zabruslit nebo na běžky, příjemná může být i zimní projížďka na kole, pokud to venku neklouže. Jinak si můžete jít zaplavat nebo vyrazit do fitness. Nebojte, sami tam nebudete. 

Měření