Místo kvantity raději kvalitu
Možná jste si všimla, že s věkem už nemáte chuť být všude a s každým. A je to naprosto v pořádku. Nepotřebujeme sdílet vzácný čas s někým, kdo za to nestojí. Americká psycholožka Laura Carstensen, která se desítky let zabývá stárnutím, říká, že s věkem se mění i to, komu a čemu věnujeme energii. Jakmile si začneme víc uvědomovat, že čas není nafukovací, přestaneme ho plýtvat tam, kde nám to nic nepřináší.
Podle ní pak dáváme přednost lidem a zážitkům, u kterých se cítíme dobře, klidně a sami sebou. To je vlastně dobrá zpráva. Žádné výčitky, že se vám už nechce udržovat každou známost, žádné nucené „měla bych víc socializovat“. Nejde o uzavírání se světu, ale o přirozený posun. Jen přirozený výběr kvality místo kvantity.
Zdroje: Autorský text, PubMed, WHO, BMC Geriatrics, The Lancet, Longevity Stanford, Harvard T.H. Chan School of Public Health