Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Královna úklidu si štěstí v novém roce zajišťuje bílým spodním prádlem. Inspirujte se novoročními triky Marie Kondo

Info ikona
Marie Kondo

Expertka na uklízení Marie Kondo se netají tím, že začátek nového roku je pro její rodinu obdobím bohatých tradic, kdy se několik dní schází s blízkými, aby tuto událost společně oslavili. Sama pak nikdy nezapomíná udělat tři důležité rituály, které jí pomáhají být po celý rok šťastná. I když nový rok už pár dní trvá, nikdy není pozdě její tipy vyzkoušet.

Svatava Suchardová | 19. 01. 2024

Marie Kondo je autorkou devíti knih o úklidu, kterých se prodalo víc než 13 milionů po celém světě. A svou radost z uklízení sdílela také ve dvou řadách seriálu na Netflixu, ve kterých pomáhala lidem zbavit se zbytečných věcí. Dnes Japonka žije se svým mužem v Kalifornii a víc než na úklid se soustředí na své tři děti. Její novoroční rituály mají kořeny v jejím japonském dědictví a všem je vřele doporučuje.

Mohlo by se vám líbit

Použijte něco nového

Pouhá výměna jednoho starého předmětu za nový může mít významný vliv na atmosféru vašeho nového roku. Pokud si nejste jisti, čím začít, doporučuje jako první možnost spodní prádlo. "Podle feng-šuej udává tenhle kousek oblečení tón celému roku. Od té doby, co to vím, začínám rok ve zbrusu novém, bílém prádle," vysvětluje Marie. Bílá barva totiž symbolizuje nové začátky. Nemusíte ale rychle kupovat spodní prádlo. Stačí prý vyměnit cokoliv, co často používáte, ať už zubní kartáček, ponožky nebo klidně houbičku na nádobí.

Mohlo by se vám líbit

Napište si své cíle a sny

Další oblíbenou tradicí je pro Marii Kondo psaní svých předsevzetí pro nový rok. Zatímco ona k tomu používá speciální kaligrafický papír, inkoust a štětec, vám prý stejně dobře poslouží obyčejný zápisník a tužka. "Soustředím se na svůj dech a představuji si pozitivní obrazy pro daný rok,” popisuje. Vyzkoušejte si to a zjistěte, co se stane, když si vaše přání napíšete na papír a rozjímáte nad nimi.

Každé jídlo má svůj význam

Kondo také podle japonské tradice pro nový rok připravuje symbolické jídlo. Každý pokrm je krásně naaranžovaný a má svůj význam, který představuje naše přání. Když jídlo ochutnáváme, vychutnáváme si také jeho smysl, který nás motivuje k tomu, aby byl celý rok skvělý. Pro tento rituál nemusíte používat japonské potraviny. Stačí si vybrat nám blízké tradiční jídlo. "Například vejce představuje zrození a nový začátek. Pokud tedy budete jíst vejce, představujte si váš nový rok plný zdraví a energie. Když budete jíst třeba špenát, myslete na to, že tento rok bude svěží a vitální," radí Kondo. Tímto způsobem můžete i obyčejné jídlo proměnit v symbolickou oslavu.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku