Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Proč musí ženy neustále myslet na všechno?

Podepsat žákovskou knížku, pořídit dceři nové boty na cvičení, dojet s dětmi k zubaři, koupit těstoviny k večeři, objednat dort na víkendovou oslavu, vyprat špinavé oblečení, a navíc zvládnout pracovní úkoly, které na vás valí nadřízený. Vypadá to, že českým domácnostem vládnou ženy. Zvolily si ale svou roli dobrovolně? A opravdu jim dělá radost, když musí myslet na všechno?

Zatímco v dobách minulých trávily ženy většinu svého produktivního věku v domácnosti, kde se staraly o potomky, v současné době se mnoho žen na rodičovské dovolené dlouho neohřeje. Není divu, vždyť u našich prababiček a praprababiček bylo osm nebo i deset dětí standardem, nad kterým se nikdo nepozastavil. Současné maminky jsou ale rády za jedno až dvě děti, se kterými stráví v pohodlí domova maximálně šest let.

I když se změnil počet dětí v domácnosti, nezměnil se objem povinností, které ženy musí vykonávat. Jenže, když se k domácím povinnostem přičte ještě práce na plný úvazek, dostaneme objemný balíček úkolů, se kterým se ženy (ne)musí poprat. To mimochodem dokazují i četné studie, které říkají, že ženy v heterosexuálních vztazích stále vykonávají většinu domácích prací a povinností souvisejících s péčí o dítě. Pravdou zůstává, že mnoho párů se sice snaží své povinnosti rozdělit 50 na 50, ale z různých socioekonomických důvodů si nakonec úkoly rozdělí podle typických genderových vzorců.

Mohlo by se vám líbit

Žena, nebo muž? Jak moc nás práce mění?

Naše školní třída, naši učitelé, náš partner, naše děti. Ti všichni nás mění. Obrovský vliv má i naše práce. V zaměstnání se dnes často cílí hlavně na výkon a výsledky, řada žen proto časem cítí, jak se vytrácí jejich ženskost. Výpověď asi dávat nechcete, jenže co s tím?
marianne.cz

Není práce jako práce

Říkáte si, že není nic složitého na tom, když žena během obědové pauzy objedná dítě k zubaři nebo koupí přezuvky do školy? Podle odborníků se největší úskalí skrývá v tom, že existují různé druhy „povinností“. Na jedné straně máme tzv. kognitivní práci, pod kterou si představte všechny praktické povinnosti od nákupů až po plánování rodinných aktivit.

Zároveň se můžeme setkat také s emoční prací, jenž člověka vysiluje po psychické stránce. Pokud emočně pracujete, pak totiž řešíte konfliktní situace v rodině, utěšujete potomky ze špatné známky nebo se „jenom“ strachujete, jestli dnešní test zvládne.

A v neposlední řadě nesmíme zapomenout ani na tzv. mentální zátěž, která je průsečíkem kognitivní a emoční práce. Jednoduše řečeno jde o přípravu, organizaci a předvídání všeho, emocionálního i praktického, co je potřeba udělat, aby rodinný život příjemně plynul. A právě s těmito třemi druhy povinností se ve svém životě setkává téměř každá žena.

Info ikona
Matka

Proč k nerovnoměrnému rozdělení práce dochází?

V žádném případě to není tak, že by všichni muži řekli: „Přenechávám ti své povinnosti, já budu pouze chodit do práce a vydělávat.“ Naopak, mnoho mužů se snaží ženám pomáhat, a tak si na svá bedra berou alespoň malou část povinností, například nakupování potravin nebo vyzvedávání dětí z kroužků. Přesto stále platí, že tzv. emocionální práce zůstává na ženě.

Jedním z důvodů je, že ženy sice nejsou od přírody organizovanější nebo lepší v multitaskingu než muži, avšak společnost očekává, že roli „organizátorky“ zvládnou na výbornou. A tak se díky vytrvalosti a tréninku doopravdy stanou lepší organizátorkou rodiny. Jistou roli může hrát také časová flexibilita, která jde ruku v ruce s pracovní flexibilitou. Mnoho firem totiž předpokládá, že ženy zvládnou práci na home office.

Jak z bludného kruhu ven?

Pokud jsou vám výše zmíněné situace povědomé, rozhodně se vyplatí, když se pokusíte o změnu. Zkuste si s partnerem promluvit o svých povinnostech a společně promyslete, zda si některé domácí povinnosti může vzít na starost partner. V žádném případě nejde o to, abyste partnera lynčovala za to, co v domácnosti „nedělá“. Důležité je pouze to, abyste společně našli řešení, díky kterému zažijete pocit úlevy

Mohlo by se vám líbit

Jak si užívat život v domácnosti? Inspirujte se Jihokorejkou Haegreendal

Vypadá to, že nový recept na šťastný život drží v rukou právě Asiatky! Zatímco Marie Kondo nás naučila, jak důležitá je organizace šatní skříně, Jihokorejka Kim Sang-mi divákům ukazuje, že rutinní domácí práce jsou klíčem k vnitřní spokojenosti.
marianne.cz

Související články

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Životní styl
Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Životní styl
Jarní Apetit piknik v Grébovce: Připravte se na nezapomenutelný kulinářský zážitek

Jarní Apetit piknik v Grébovce: Připravte se na nezapomenutelný kulinářský zážitek

Životní styl
Zdravě, chutně a zároveň rychle? Zkuste tyto 4 recepty a uvařte výborný oběd pro celou rodinu

Zdravě, chutně a zároveň rychle? Zkuste tyto 4 recepty a uvařte výborný oběd pro celou rodinu