Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Přátelství s bývalými: Kdy je to dobrý nápad? A kdy je to vážně přátelství?

Bývalí partneři a přátelství jsou věčné téma. Zvláště pokud jste s dotyčným strávili ve vztahu několik let a je už součástí vašeho života, který si bez něj nedokážete představit. Ale je dobrý nápad zůstat přáteli? Není to pouhá fráze? Nezůstanou tam vždy postranní úmysly? Existuje poměrně jednoduchý způsob, jak to zjistit.

Tereza Čaladi | 26. 04. 2023

Rozchody často bývají bolestivé. A to i když se máte rádi, ale už to mezi vámi nefunguje. Možná že právě ty jsou těmi nejbolestivějšími, protože máte pocit, že rozchod povede ke ztrátě daného člověka. Ale ne vždy to tak musí nutně být. V některých případech bývalí partneři zjistí, že spolu fungují daleko lépe jako přátelé. Možná taky nějaký takový pár znáte. A nemusí se to týkat pouze lidí, kteří spolu byli dlouhodobě. V dnešní době je poměrně běžné, že se lidi seznámí, chvilku spolu randí, poté spolu chvíli chodí, ale nakonec dojdou k závěru, že by jim více vyhovovalo přátelství. Otázkou ovšem je, kdy je přátelství s bývalými partnery či milenci dobrý nápad, a kdy vám spíše ublíží.

5 důkazů, že jste na přátelství se svým bývalým připraveni

Předtím, než se do přátelství pustíte, zkuste si ověřit, zda jste na něj připraveni z teoretického hlediska. Mějte ale na paměti, že vždy záleží na konkrétních okolnostech daného rozchodu a daného vztahu.

1. Už se netrápíte tím, že jste se rozešli

U některých párů se stane, že se u nich po nějaké době, co jsou spolu, vytratí jiskra. Oni se potom chovají spíše jako kamarádi, kteří se mají rádi a bydlí spolu. Každopádně i v téhle situaci může být rozchod náročný. Je tak vždy dobré dát si nějaký čas na strávení rozchodu, což potvrdila magazínu InSytle psychoteraputka Jenn Mann. Podle ní se jedná o 6 až 12 měsíců, je to ale individuální v závislosti na okolnostech rozchodu. A když cítíte, že jste ho oba překonali, je dobrý nápad začít se spolu opět bavit.

2. Máte dořešenou veškerou romantickou minulost

Zároveň je v takovém případě dobré, když je vaše romantická kapitola uzavřená. Nezůstala otevřená žádná rána z minulosti, kvůli které se začnete bavit, abyste ji časem dořešili. Pokud víte, že mezi vámi nějaká věc z minulosti s otazníkem stále je, a chcete být přáteli, je potřeba si to vyříkat ještě předtím, než otočíte list.

Mohlo by se vám líbit

Skorovztahy a vysvětlení, proč se lidé v dnešní době tolik bojí závazků

Dnes se už netrhají kvítka s otázkou, „má mě rád/a, nemá mě rád/a“, lidé se spíše ptají, „chci se vázat, nechci se vázat“. Může vám to znít neuvěřitelně, ale pro mnoho nezadaných je toto realita. Najdou někoho, s kým si sedí, ale jakmile se zdá, že se to přehoupne v něco vážnějšího, mají oni, nebo ten druhý, tendence utéct. Je to ale vážně tím, že dotyčný nebyl „ten pravý“?
marianne.cz

3. Není to romantická touha po druhém, která vám chybí

Podle studie z roku 2017 je jedním z nejčastějších důvodů, proč spolu bývalí partneři zůstanou v kontaktu, že stále nepřekonali svou vzájemnou přitažlivost. To samozřejmě snižuje kvalitu přátelství, jak potvrdila další studie, jelikož vám tolik nechybí dotyčný jako člověk, ale spíše sex s ním. A to dokáže přátelství pěkně zamotat. Navíc je to náznak předchozího bodu, a sice že spolu nemáte vyřešenou svou romantickou minulost a něco vás k sobě stále táhne.

4. Víte, že toto přátelství pro váš budoucí vztah není ohrožující

Zároveň poznáte, že se jedná o skutečné přátelství, pokud víte, že když se potkáte s někým novým, tak to nebude znamenat, že se se svým bývalým partnerem/kamarádem přestanete bavit. Pokud víte, že to je ten moment, kdy vaše kamarádství skončí, možná nemáte dořešený některý z předchozích bodů.

5. Nevadí vám, když spolu řešíte vztahy

A nakonec je podle psychoterapeutky Mann nutné položit si tu nejzásadnější otázku: „Kdyby můj bývalý potkal někoho nového a bláznivě se zamiloval, byla bych za ně oba opravdu šťastná?“ Pokud si odpovíte ano a víte, že ho budete s radostí poslouchat a řešit s ním jeho vztahové radosti i strasti, pak jste na přátelství vážně připraveni.

Mohlo by se vám líbit

Příliš dobří přátelé na to, aby spolu chodili aneb Proč změna z kamarádství na vztah ne vždy funguje

Mluví se o tom, že přátelství je základ dobrého vztahu, ale někdy přes něj zkrátka nejede vlak. Pokud uvažujete o tom, jestli si začít románek s některým ze svých nejlepších kamarádů, přečtěte si nejprve, co jsme pro vás zjistili. Není to vždy tak jednoduché a můžete přijít jak o potencionální vztah, tak i kámoše.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Neumíte vypnout myšlenky? Zkuste zklidňující autogenní trénink

Neumíte vypnout myšlenky? Zkuste zklidňující autogenní trénink

Životní styl
Znáte všechny kávové pojmy? Naučte se správně objednávat v kavárně

Znáte všechny kávové pojmy? Naučte se správně objednávat v kavárně

Životní styl
Jak konečně dosáhnout cíle? Vyzkoušejte jednoduchou metodu, která vás bude bavit

Jak konečně dosáhnout cíle? Vyzkoušejte jednoduchou metodu, která vás bude bavit

Životní styl
3 kroky k vyššímu sebevědomí: Jak si vybudovat lepší vztah k sobě samé?

3 kroky k vyššímu sebevědomí: Jak si vybudovat lepší vztah k sobě samé?