Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

5 rozdílů v tom, jak se zamilovávají muži a ženy

Romantické filmy či literární díla nám v naprosté většině případů ukazují, že ženy jsou romantičtější a láska u nich hraje daleko větší roli než u mužů. Ale je to skutečně pravda? To bylo předmětem mnoha studií a závěry, k nimž došly, vás možná překvapí.

Tereza Čaladi | 31. 08. 2023

Láska se nedá snadno definovat kvůli subjektivní povaze každého, kdo ji zažívá. Vědci se o to ale neustále pokouší a odhalili několik rozdílů při její prvotní fází – zamilování – mezi muži a ženami. Přečtěte si je a zjistěte, zda se týkají i vás.

Rozdíly v zamilování mezi muži a ženami:

1. Muži mnohdy zažívají pocity lásky rychleji

Filmy a populární kultura nabádají k tomu, že si lidé myslí, že právě ženy propadnou lásce rychleji, ale podle studie z roku 2011 je to právě naopak. Důvod podle ní s největší pravděpodobností souvisí s biologií. Výzkumníci předpokládají, že evolučně si ženy musely dávat větší pozor, aby se do někoho zamilovaly, protože si potřebovaly vybrat nejlepšího možného partnera pro reprodukci. Muži naopak měli méně co ztratit. Tato dynamika může do jisté míry přetrvávat i dnes.

2. Muži častěji říkají jako první „miluji tě“

Muži ve stejné studii uvedli, že se zamilovali a dali to najevo dříve než ženy, a to navzdory široce rozšířenému a již zmíněnému přesvědčení, že ženy jsou romantičtější. Podle výzkumníků i zde hraje roli biologie, protože pragmatický a opatrný pohled na lásku má pro ženy adaptivní význam, zatímco muži mají méně co ztratit a tak jim nic nebrání v tom, aby vyznali svou oddanost . I když to není jednoznačné pravidlo, může to být vzor, ​​který se díky evoluci uchytil.

3. Ženy obvykle říkají „miluji tě“ častěji

Jakmile však pár zjistí, co k sobě cítí, podle mezinárodní studie z roku 2006 to jsou následně ženy, kdo tato dvě kouzelná slova vyslovuje častěji. Výzkum také naznačuje, že tato fráze může obecně znamenat více pro ženy než pro muže.

Mohlo by se vám líbit

Studie lásky: Jak dlouho trvá, než si lidé řeknou „miluji tě“? A říkají to první muži, nebo ženy?

Romeo se do Julie zamiloval hned při prvním pohledu na ni, Jana Eyrová si svou lásku pro Rochestera přiznala v 16. kapitole a ve snímku Jeden den byli Anne Hathaway a Jim Sturgess několik let přáteli, než si uvědomili, že se milují romanticky. Jak dlouho ale trvá ve skutečném životě, než si člověk tyto pocity uvědomí a vysloví TA dvě slova?
marianne.cz

4. Muži se častěji zamilují na první pohled

Ve studii publikované v časopise Evolutionary Psychology z roku 2010 muži uváděli, že zažili větší počet lásek na první pohled a také vyšší procento lásek, které nebyly opětovány. Což souvisí nejen s výše uvedenými body a zjištěními ze studií, ale také s tím posledním.

5. Ženy jsou obvykle méně vizuální než muži

Podle výzkumu z roku 2008 zveřejněného v časopise Archives of Sexual Behaviour mají muži tendenci soustředit se na osobu před nimi na základě jejich vzhledu, aniž by se vždy ptali, zda jsou skutečně kompatibilní. Ženy na druhé straně s větší pravděpodobností posuzují pocity lásky spíše na základě osobnosti potencionálního partnera, faktor fyzické přitažlivosti je pro ně až na druhém místě.

Mohlo by se vám líbit

Studie o „motýlech v břiše“: Jsou znakem opravdové lásky?

Když se člověk zamiluje, pociťuje v žaludku jakési příjemné chvění plynoucí ze vzrušení a nervozity. A není se čemu divit, možná potkal svou drahou polovičku. Ačkoliv je pocit „motýlů v břiše“ jistým znamením, jak se ohledně toho druhého cítíte, má své fyziologické vysvětlení. Vědci objasňují, co přesně znamená a kdy na něj dát.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Životní styl
Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Životní styl
Jarní Apetit piknik v Grébovce: Připravte se na nezapomenutelný kulinářský zážitek

Jarní Apetit piknik v Grébovce: Připravte se na nezapomenutelný kulinářský zážitek