Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Vzhůru na dovolenou k moři aneb Kam vyrazit, když nechcete do Chorvatska?

Léto ještě neřeklo sbohem, a tak nic nebrání tomu, abyste vyrazili na dovolenou k moři. Užijte si rozpálený písek, šumění moře i relax na lehátku v destinacích, které nejsou přeplněné k prasknutí. Možná vás překvapí, že dokonalé pláže najdete i v Albánii nebo v Černé Hoře.

Černá Hora

I když většina Čechů zadává do navigace cílovou destinaci Chorvatsko, o pár kilometrů jižněji se nachází hotový klenot jménem Černá Hora. Čisté moře, přes 70 km písečných pláží, a především příjemné ceny dělají z Černé Hory zajímavé turistické místo, které stojí za vaši pozornost. Málokdo také ví, že zdejší moře je bohaté na podmořský život. Ať už se potápíte nebo šnorchlujete, rozhodně se ponořte do hlubin Jadranského moře. K nejoblíbenějším destinacím v Černé Hoře se řadí Hercegovská riviéra, Tivatská riviéra a Kotorská riviéra. Krok vedle neuděláte ani pobytem na Ulčinjské riviéře, která se rozprostírá nedaleko hranic s Albánií. Pokud patříte k náročnějším turistům, pak směřujte své dovolenkové kroky ke Svetimu Stefanu, místu, které se řadí k nejexkluzivnějším turistickým letoviskům v Černé Hoře.

Zobrazit příspěvek na Instagramu
Mohlo by se vám líbit

5 menších měst Evropy, která musíte navštívit

Cestování po Evropě není jenom o návštěvě Paříže, Londýna nebo Lisabonu.
marianne.cz

Albánie

Málokdo ví, že se v Albánii nachází přes 362 kilometrů krásných, a především klidných pláží. Pravdou ale zůstává, že tato malá balkánská země nabízí mnohem více. Nádherné hory, nedotčená příroda, příjemný kulturní mix a příznivé ceny dělají z Albánie přímo snovou letní destinaci. Za odpočinkem u moře nejspíš zamíříte do města Durres, kam se dostanete za půl hodiny z letiště v hlavním městě Tirana. Nádherné pláže a romantické zátoky najdete také na jihu země. V Sarande, pobřežním městě vybudovaném na skále, si užijete krásné pláže s průzračným mořem. Na poloostrově Ksamil si budete připadat jako v Karibiku. "Albánie je momentálně v zelené barvě na cestovatelském semaforu, letět tedy můžete hned a bez jakýchkoliv komplikací," říká mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Gruzie

Také Gruzie nabízí idylické scenérie. Zvlněná krajina hor, pastviny a malé vesničky příjemně kontrastují s většími městy. Starobylé hlavní město Tbilisi přitom rozhodně patří k těm nejpůvabnějším na světě. Na své si rozhodně přijdou i milovníci vína. Místní vinařská tradice totiž sahá až do doby 6000 let před naším letopočtem. Krásné přímořské letovisko Kvariati se nachází poblíž gruzínsko-turecké hranice a patří k nejlepším plážím v zemi. Pokud ale toužíte po písečné pláži, pak vyrazte na místo s názvem Ureki. Možná vás překvapí, že pobřeží je pokryto šedým a černým pískem, který obsahuje magnetit. 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Portugalsko

V posledních letech vnímáme Portugalsko jako místo, které je přímo stvořené pro poznávací dovolenou. Zkuste ale pro jednou upustit od velkých cestovatelských plánů, a raději si naordinujte odpočinkovou dovolenou u pobřeží. Sázkou na jistotu je nejproslulejší portugalská destinace s názvem Algarve, kterou najdete na jihu této země. Pokud ale hledáte klidnější místo pro letní dovolenou, doporučujeme navštívit region Costa Prata, který se skládá z pláží a rybářských měst táhnoucích se od Barrinha de Esmoriz do Santa Cruz.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Polsko

K moři na sever? To není oxymóron, ale polská realita! Pokud netoužíte po vedrech k padnutí, a zároveň si chcete užívat písečných pláží, krásné architektury a mořského vzduchu, pak je dovolená u Baltského moře skvělou volbou. O prázdninách navíc teplota vzduchu dosahuje až 29 stupňů a teplota vody atakuje příjemné dvaadvacítky. Mimochodem, dovolená u Baltu je skvělou volbou pro všechny, kteří chtějí vyrazit k moři, a zároveň netouží strávit celý den za volantem. Například do Štětínského zálivu dorazíte už za příjemných pět hodin z Prahy. Za pět hodin můžete dojet také na ostrov Uznojem, které se rovněž nachází u Baltského moře. Právě zde se můžete těšit z typické přímořské atmosféry, bílých pláží a krásných promenád. Ostrov Uznojem se dokonce pyšní nejdelší plážovou promenádou Evropy, která vede z lázeňského městečka Bansin až do letoviska Świnoujście v polské části ostrova a měří 12 kilometrů.

Zobrazit příspěvek na Instagramu
Mohlo by se vám líbit

Moře za humny! Kam vyrazit k moři, když nechcete letět?

Letošní dovolená se ponese v duchu antigenních testů, čestných prohlášení či několikadenní nařízené karantény. Přesto se mnoho lidí vypraví za hranice naší republiky a po několika měsících covidových strastí konečně vkročí do sluncem rozpáleného písku. Pokud o dovolené u moře stále přemýšlíte, a zároveň nechcete strávit dlouhé hodiny v letadle či autobuse, pak vyrazte k letoviskům, která máme za rohem.
marianne.cz

Související články

Životní styl
Neumíte vypnout myšlenky? Zkuste zklidňující autogenní trénink

Neumíte vypnout myšlenky? Zkuste zklidňující autogenní trénink

Životní styl
Znáte všechny kávové pojmy? Naučte se správně objednávat v kavárně

Znáte všechny kávové pojmy? Naučte se správně objednávat v kavárně

Životní styl
Jak konečně dosáhnout cíle? Vyzkoušejte jednoduchou metodu, která vás bude bavit

Jak konečně dosáhnout cíle? Vyzkoušejte jednoduchou metodu, která vás bude bavit

Životní styl
3 kroky k vyššímu sebevědomí: Jak si vybudovat lepší vztah k sobě samé?

3 kroky k vyššímu sebevědomí: Jak si vybudovat lepší vztah k sobě samé?