Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

V Drážďanech nejsou pouze vánoční trhy. Proč je navštívit v létě?

Drážďany jsou známé především kvůli tomu, že se o nich traduje, že mají jedny z nejhezčích vánočních trhů. To ale rozhodně není to jediné, co mohou nabídnout. Navíc i v létě mají své kouzlo. Sepsali jsme pro vás, jaká místa v Drážďanech a v jejich okolí se vyplatí vidět právě v tomto období.

Tereza Čaladi | 23. 07. 2023

Jako Češi máme Drážďany v oblibě kromě vánočních trhů i z toho důvodu, že od nás nejsou daleko. Pokud vyrazíme z Prahy, dorazíme tam autem za necelé dvě hodiny. I proto jsou dobrou destinací, kam v létě vyrazit, zejména když nechcete cestovat daleko. Nudit se tu rozhodně nebudete. Naopak, je tu toho k vidění tolik, že je těžké si vybrat. My pro vás proto máme pár tipů, které byste skutečně neměli vynechat.

Po stopách historie

Pokud vás baví historie, pak je na úvod nutné říct, že vyrážíte-li do Saska, určitě se vyplatí zařídit si tam průvodce (jsou tam i tací, kteří mluví česky). Já se díky Steffi, která doprovázela naši skupinu, dozvěděla například to, že jedna z budov v Drážďanech je popsaná písmeny, jelikož tam sídlí saské noviny; že mešita Yenidze, která se nachází kousek od centra Drážďan, nikdy nebyla muslimským svatostánkem, svým zevnějškem měla oklamat a zakrýt, že je ve skutečnosti tabákovou továrnou; či že se jedna z ulic v Drážďanech jmenuje Pražská z toho důvodu, že tam vystupovali Češi z vlaku, když tam jezdili nakupovat. A to je pouze zlomek zajímavostí, které nám řekla.

Ať už s průvodcem, nebo bez, rozhodně byste neměli vynechat tyto drážďanské památky.

  • Vyhlídka Frauenkirche

Pokud budete chtít vidět celé město z jednoho místa, rozhodně se vám vyplatí jít na Kostel svaté Panny Marie neboli Frauenkirche, který byl postavený již v roce 1743 a je jedním z neiikoničtějších míst v Drážďanech. Dojem udělá zejména svou kopulí, na kterou se dá i vyjít a prohlédnout si celé město shora. Navíc jeho historie je poměrně zajímavá. Během druhé světové války byl využíván jako úkryt a v jeho kryptě se schovávalo zhruba 300 lidí.

  • Semperova opera

Tato opera nese jméno po svém architektovi – Gottfriedu Semerovi. Byla postavena mezi lety 1838-1841, ale poté vyhořela. Novou navrhl právě Semper. Ta byla poznamenána nálety v roce 1945 a bylo nutné ji znovu opravit. Dnes působí impozantním a honosným dojmem a je jedním z charakteristických symbolů Drážďan.

  • Fürstenzug

V Drážďanech byste také rozhodně neměli vynechat Fürstenzug neboli mozaiku knížecího průvodu. Toto dílo z roku 1907 je považováno za nejdelší nástěnnou malbu na porcelánových kachlích na světě. Tvoří ho konkrétně 23 621 dlaždic, je dlouhé 102 metrů a vysoké více než 4 metry. Vyobrazuje dohromady 35 markrabat, vévodů, kurfiřtů a králů z rodu Wettinů, kteří vládli v Sasku v letech 1127 až 1873.

  • Zwinger

Kromě toho je drážďanským skvostem také komplex budov Zwinger, který je význačný zejména svým nádvořím. Jde o jedno z nejvýznamnějších stavebních děl z období baroka v Německu. Původně se mělo jednat o zámek, ten ale nikdy nebyl postaven. Zato zde jednu dobu byla oranžérie. Příkaz ke stavbě vydal saský kurfišt a polský král August II. Silný v roce 1709 a jeho motivace byla jasná – chtěl žít podobně jako francouzský král slunce Ludvík XIV. Jeho historii vám představí interaktivní prohlídka. Kromě toho si zde můžete prohlédnout galerii výtvarných děl vzniklých v 15.-18. století.

  • Muzeum Grünes Gewölbe

A pokud se budete chtít dozvědět více o historii Drážďan, stačí vyrazit do muzea Grünes Gewölbe, které je jedním z nejstarších muzeí na světě – vzniklo v roce 1723.

Mohlo by se vám líbit

Moře za humny! Kam vyrazit k moři, když nechcete letět?

Letošní dovolená se ponese v duchu antigenních testů, čestných prohlášení či několikadenní nařízené karantény. Přesto se mnoho lidí vypraví za hranice naší republiky a po několika měsících covidových strastí konečně vkročí do sluncem rozpáleného písku. Pokud o dovolené u moře stále přemýšlíte, a zároveň nechcete strávit dlouhé hodiny v letadle či autobuse, pak vyrazte k letoviskům, která máme za rohem.
marianne.cz

Co dělat v Drážďánech, pokud nejste fanoušky historie?

I když nejste fanoušci historie, tak se zabavíte. Drážďany jsou přeci jenom dnes i moderním městem. Navštívit můžete například následující atrakce:

  • Kunsthofpassage

Něco zcela moderního a specifického pro Drážďany je výrazný modrý dům zvaný Kunsthofpassage, na němž je instalované různorodě členité potrubí. Najdete v něm obchody s ručně vyráběnými výrobky, suvenýry a můžete si zde dát i něco dobrého.

  • Visutá dráha

Dobře, tohle souvisí trochu s historií, ale zároveň je to zábava. Existuje tu totiž takzvaná Schwebebahn. Jedná se o jednu z nejstarších závěsných drah na světě. Vede z městské části Loschwitz do Oberloschwitz a je dlouhá 274 metrů. Nahoře si můžete dát kávu a užít si výhled na Labe.

  • Projížďka kolesovým parníkem

Kromě toho je teď v létě ideální příležitost užít si jízdu na Labi okolo Drážďan historickým kolesovým parníkem. Jedná se opět o jiný úhel pohledu a kromě toho, že výše zmiňované památky takto uvidíte, tak si také odpočinete. Navíc jím můžete dojet dál do Saska.

Nedaleko Drážďan

Pokud vás vyloženě Drážďany stále nelákají, pak možná budete chtít navštívit jejich okolí. A Sasko toho má skutečně mnoho co nabídnout! Nachází se zde například zámek Moritzburg, kde se natáčely některé scény z pohádky Tři oříšky pro Popelku. Kromě něj stojí rozhodně za návštěvu Míšeň – první místo v Evropě, kde se začal vyrábět porcelán. Nebo vás možná osloví rozlehlý Park Mużakowski, který je vytvořený ve stylu zahradnického umění 19. století a který je součástí světového dědictví UNESCO. Kousek od něj je navíc takzvaný Ďáblům most, který vypadá jako z pohádky a rozhodně stojí za návštěvu.

Díky fotografiím si možná budete moci vytvořit ještě jasnější představu. Tyto tipy na to, co v Drážďadench a jejich okolí vidět, si můžete prohlédnout u nás v galerii.

A pokud se budete chtít inspirovat ještě úplně jinými výlety v Sasku, či zde plánujete delší dovolenou, najdete tipy na stránkách saského turismu či na jejich sociálních sítích (@saxonytourism).

Drážďany a další saské památky v létě
Mohlo by se vám líbit

Všude dobře, doma nejlíp: Tipy na výlety a dovolené po Česku

Teploty venku naznačují, že léto se už mílovými kroky blíží, a to znamená, že nastává optimální čas na dovolené...nebo minimálně na jejich plánování. Proč ale jezdit do Chorvatska, když máme tolik krás i u nás? Možná přemýšlíte, kam v létě vyrazíte na příjemný prodloužený víkend, jednodenní výlet s dětmi, nebo někam na kola. Máme pro vás destinace s příjemným vyžitím pro všechny tyto záležitosti.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Cestování
Oblíbená vinařská turistika: Kam se vydat za nezapomenutelnou chutí moravských a českých vín

Oblíbená vinařská turistika: Kam se vydat za nezapomenutelnou chutí moravských a českých vín

Zábava
Cestovatelský deník Dominiky B.: Za horským vzduchem a udržitelnou turistikou do Jižního Tyrolska

Cestovatelský deník Dominiky B.: Za horským vzduchem a udržitelnou turistikou do Jižního Tyrolska

Životní styl
Když práce od 9 do 5 není nic pro vás: Jak se stát digitální nomádkou krok za krokem

Když práce od 9 do 5 není nic pro vás: Jak se stát digitální nomádkou krok za krokem

Zábava
Letní dovolená v Gruzii: Zamilujte si pláže, víno i cenově dostupná letoviska

Letní dovolená v Gruzii: Zamilujte si pláže, víno i cenově dostupná letoviska