Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

V zajetí mobilních aplikací aneb Proč odlepit oči od mobilního telefonu?

Poslední průzkumy hovoří jasně: lidé věnují třetinu bdělého času mobilním aplikacím! Chatujeme s přáteli, scrollujeme Instagramem, hrajeme hry, trekujeme běh, a pokud nám zbude ještě chvilka času, pak mrkneme na youtubové video. Není to ale škoda? A lze vůbec posedlost mobilními aplikacemi zkrotit?

Mobilní aplikace vládnou světu! O tom alespoň hovoří společnost App Annie, která monitoruje užívání mobilních aplikací. Podle výroční zprávy lidé v uplynulém roce stahovali o sto šest, přičemž nejstahovanější aplikací byl TikTok. „Velké obrazovky pomalu umírají, protože mobily nadále lámou rekordy prakticky ve všech kategoriích – strávený čas, stahování a příjmy,“ řekl Theodore Krantz, generální ředitel App Annie.

Nezvyšuje se jenom počet aplikací, ale také průměrná doba, kterou strávíme v zajetí mobilních aplikací. A tak zřejmě nikoho nepřekvapí, že v minulém roce nám mobilní aplikace dělaly společnost čtyři hodiny a osmačtyřicet minut denně. Tomu tedy říkáme intenzivní vztah s mobilním telefonem.

Mohlo by se vám líbit

Vrásky na krku od koukání do telefonu. Jak jim předejít?

Je známý fakt, že chytré telefony nepřinesly jen pokrok, ale i spoustu problémů, jako jsou závislosti na hrách či sociálních sítích. Ale věděly jste, že se nám kvůli nim dělají i vrásky na krku? Zatočme s nimi!
marianne.cz

Méně je více

Ruku na srdce, málokdo si v dnešní době dokáže představit, že by mobilní telefon používal jenom k volání nebo smskování. Pokud jste totiž vlastníkem chytrého mobilního telefonu, pak jde jenom stěží odolat různorodým aplikacím, které přímo volají po stažení. I proto nemá smysl, abyste mermomocí všechny aplikace smazali a věřili, že tento razantní krok vás před nimi ochrání. Naopak, mnohem lepší strategií je, když stažené aplikace budete používat vědomě. Tedy ve chvílích, kdy vám skutečně můžou pomoci.

V první řadě se vyplatí, když provedete malou revizi mobilních aplikací. Nahlédněte do svého chytrého mobilního telefonu a vymažte všechny aplikace, které jste za poslední týden nepoužívali. Možná vás překvapí, kolik ikonek rázem z vašeho displaye zmizí. Po této „čistce“ přichází náročnější úkol. Snažte se mobilní aplikaci zapnout až v momentě, kdy je potřebujete k životu, nikoliv k zahnání nudy. Možná si totiž všimnete, že častokrát saháte po mobilu ve chvíli, kdy nemáte co jiného na práci. Jenže z nevinného pětiminutového scrollování se poměrně snadno stane hodinové sledování tiktokových videí. Pokud v této výzvě obstojíte, gratulujeme vám! Jste na nejlepší cestě k vědomému používání mobilních aplikací.

Info ikona
Mobil

Mobilní detox

Pokud se nedokážete od mobilních aplikací zcela odpojit, můžete jejich používání alespoň snížit na minimum. K tomu vám paradoxně opět dopomůžou mobilní aplikace, které za vás hlídají, jak dlouho držíte ďábelský přístroj v ruce. Například v aplikaci Moment si nastavíte, kolik času chcete na mobilu denně strávit. V případě, že limit překročíte, aplikace vás ihned upozorní. Dobrou vychytávkou je také Freedom, díky které si můžete zablokovat přístup k aplikacím či internetu. A pozadu nezůstává ani Space, ve kterém si určíte své cíle v oblasti užívání mobilu. Následně můžete sledovat, zda tyto cíle plníte, nebo jste naopak na mobilu častěji, než byste chtěli. 

Mohlo by se vám líbit

Nejen o digitálním detoxu s Josefínou Bakošovou a Ester Geislerovou

Herečka Ester Geislerová a módní návrhářka Josefína Bakošová už několikrát spojily své kreativní síly. Tento podzim, autorky instagramového fenoménu Terapie sdílením, představují novou kolekci OFF, která vybízí k uvědomělému používání nových technologiích. Jak jsou na tom ony samy s používáním chytrých telefonů? A kolik času tráví na sociálních sítích?
marianne.cz

Související články

Zábava
Kvíz: Poznáte znamení zvěrokruhu podle povahových rysů? Otestujte své astro znalosti

Kvíz: Poznáte znamení zvěrokruhu podle povahových rysů? Otestujte své astro znalosti

Zábava
Kvíz: Konec školního roku se blíží. Přiřaďte data k důležitým českým událostem a otestujte své znalosti dějepisu

Kvíz: Konec školního roku se blíží. Přiřaďte data k důležitým českým událostem a otestujte své znalosti dějepisu

Zábava
Kvíz: Poznejte oblíbená evropská města podle obrázku a získejte plný počet bodů

Kvíz: Poznejte oblíbená evropská města podle obrázku a získejte plný počet bodů

Zábava
Horoskop od 10. června: Vodnáři mají hledat rovnováhu, Blíženci se postavit frustraci

Horoskop od 10. června: Vodnáři mají hledat rovnováhu, Blíženci se postavit frustraci