Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Devadesátky v kosmetice: Tenké obočí i konturkou orámované rty jsou zpět

Info ikona
Spice girls

Ti, co módu první porevoluční dekády zažili, většinou doufali, že se už nevrátí. Mladší generace má na devadesátky ovšem jiný názor. Tenké obočí, scrunchie gumičky i konturkou orámované rty jsou zpět.

Markéta Vörös | 21. 06. 2022

Jste připravené se vrátit do dob, kdy hudbě vládla nejpopulárnější dívčí kapela všech dob, v make-upu převládala (ne)přirozenost a kostkované košile, mrkváče a martensky byly povinnou módní uniformou? Vítejte v devadesátých letech. 

Zatímco dnes dává uznávaná módní návrhářka Victoria Beckham přednost přirozenému líčení, v době největší slávy Spice Girls nosila velmi výrazný make-up. Dominovaly mu kouřové oči, matně hnědé rtěnky a konturovací tužky. Proto když před dvěma lety uvedla na trh svou první řadu dekorativní kosmetiky, bylo jasné, že konturky v ní nebudou chybět. A nechyběly! Od těch devadesátkových se naštěstí liší tím, že jsou vyrobené v přirozených barvách, tedy kopírující rty. 

Určitě jste na sociálních sítích zaznamenaly trend, ve kterém si libuje většina hereček, modelek a influencerek. Mluvím o optickém zvětšování rtů konturovací tužkou na místech, kde byste rty už hledaly opravdu marně. Na svědomí ho má renomovaná vizážistka Mary Phillips, která se stará o make-up moderátorky a modelky Kendall Jenner. Na Instagramu to možná vypadá efektně, tedy do té doby, než si fotku přiblížíte. Přesto konturky nezatracujme – jsou záchranou pro ženy, které mají rty velmi úzké nebo se z nich postupem času vytrácí pigment. Je třeba zvolit správný odstín a držet se hesla, že méně je více.  

Žiletkové obočí

Pokud existuje jeden trend, který máme s devadesátkami spojený více než jakýkoli jiný, je to tenké obočí. Tak schválně, která z vás mu propadla a následně se modlila, aby obočí dorostlo? Zatímco starší generace bere pinzetu do ruky velmi sporadicky, teenageři zvolili opačný směr. Jdou tak ve šlépějích Drew Barrymore, Gwen Stefani, Pamely Anderson – zkrátím to – vlastně všech celebrit devadesátých let. Že se jedná o trend, potvrdila i jedna z nejžádanějších modelek současnosti Bella Hadid, která své radikálně zúžené obočí ukázala na Instagramu už loni před Vánocemi. 

A vlastně, proč ne? I když se poslední dobou zdálo, že existuje pouze jeden tvar obočí, který by měl sedět všem, není to tak. Realita je taková, že opravdu ne každému lichotí mít huňaté obočí, ať si to přizná, nebo ne. 

Info ikona
Bella Hadid

Za uši ne!

V angličtině má tento trend název „antennae hair“ a nosil se nejen v devadesátkách, ale i na počátku milénia. O čem je řeč? O vlasech sepnutých do culíku, nebo ještě lépe do skřipce. Fígl je ale v tom, že zatímco se zbytek vlasů ulízne gelem, po stranách obličeje se nechají viset dva prameny vlasů. Ve filmu z roku 1999, který se jmenuje 10 důvodů, proč tě nenávidím, tenhle účes nosila herečka Julia Styles. Pokud ovšem nesnesete prameny poletující kolem obličeje a okamžitě je strkáte za uši, nebude to nic pro vás. 

Scrunchies a skřipce

Většina z nás si vybaví ikonickou scénu ze seriálu Sex ve městě, ve které Carrie Bradshaw vede se svým přítelem Jackem Bergerem vášnivou debatu o ničem menším než… o scrunchie gumičce na hlavě jisté dámy. Carrie je pohoršena: Newyorčanky přece v žádném případě tuhle hrůzu nenosí! Dnes by si tak radikální výrok nejspíš odpustila, scrunchie gumičky se totiž znovu nosí ve velkém. A to nejen v New Yorku, ale všude na světě. 

A oblíbili si je dokonce i muži – třeba hollywoodský herec Jason Momoa je nosí v pudrově růžové barvě. Tím jasně dokazuje, že i chlap jako hora může nosit ryze ženské barvy a doplňky a působit při tom sexy. Pokud vás látkové gumičky nepřesvědčily, investujte do velkého skřipce, se kterým vytvoříte elegantní drdol. A co si budeme nalhávat, navíc je neskutečně praktický.

Info ikona
Jason Mamoa

Modrá je dobrá

Nosila je princezna Diana, Britney Spears, Cameron DiazReese Witherspoon. Plus samozřejmě ženy z lidu. Z modrých očních linek, které se nosily nejen na horním, ale i dolním víčku, se tak stala povinná make-upová uniforma devadesátých let. Později se přetransformovaly: namísto linek se nosily jako oční stíny a líčily se těsně pod obočí. Obliba modrých stínů je po letech zase zpět, vídáme je na přehlídkových molech i v ulicích. Blankytně modrou ale nahradila kobaltová a námořnická modř. 

Mohlo by se vám líbit

Haute couture v kosmetice: Jaké jsou tipy špiček kosmetického byznysu?

Barbara Sturm, Maryam Zamani a Joanna Czech patří mezi špičky kosmetického byznysu a jejich klientkami jsou světové hvězdy. Kosmetická redaktorka Markéta Vörös pro Marianne zjistila, jaké jsou jejich tajné tipy.
marianne.cz