Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Jak na krásně vlnité vlasy? Autorka knihy Kudrnatá příručka radí, jak o ně správně pečovat

Pokud vám příroda nadělila kouzelné kudrny, máte veliké štěstí. Možná si to zatím nemyslíte, protože si neustále připadáte rozcuchaná, neupravená a rozhodně nemáte krásné prstýnky jako dívky v reklamách na šampony. Pravděpodobně je to ale jen proto, že ještě nevíte, jak o své vlasy správně pečovat. S tím vám poradí herečka Kateřina Pechová, spoluautorka knihy Kudrnatá příručka, kterou jsme vyzpovídali exkluzivně pro Marianne.

Kudrnatou příručku se Kateřina Pechová rozhodla napsat ve chvíli, kdy na Instagramu objevila profil CurlyMyself a dozvěděla se, že existuje metoda CGM (Metoda Curly Girl).Díky tomu jsem zjistila, že kudrny mohou vypadat skvěle. Dřív jsem nevěděla, co s nimi, a neustále jsem je stahovala do culíku,“ popisuje herečka a autorka knihy. Pokud jste na tom stejně a svou kudrnatou hřívu nemáte v lásce, patříte k ženám, pro které tato kniha ve spolupráci s Renatou Havránkovou vznikla. „Napadlo mě, že je jistě spoustu jiných dívek a žen, které potřebují poradit, jak se o kudrny starat, aby je nosily s láskou,“ vysvětluje Pechová.

Mohlo by se vám líbit

3 triky, jak mít kudrnaté vlasy snadno bez kulmování

V dnešní době sice existuje spoustu druhů kulem, které vám mohou udělat vlny, jaké si přejete. Když budete ale následovat nedávné trendy, tak je nepotřebujete a vystačíte si bohatě s věcmi, co máte doma.
marianne.cz

Výhody a nevýhody kudrnatých vlasů

„Mezi výhody bych rozhodně zařadila to, že máte neustále nějaký účes. Kudrliny jsou výrazné a působí atraktivně. Lidé si vás díky nim rychleji zapamatují,“ vyjmenovává herečka, pro kterou je jistě právě tento bod důležitý. Zároveň dodává, že když kudrnatá hříva zmokne, bývá to pro ni pozitivní, neboť se pramínky ještě více zkroutí a získají objem. „Co se týče nevýhod, kudrnaté vlasy potřebují o něco víc péče než rovné. Navíc pokud je chcete mít zdravé, jsou náročnější i finančně."

Základní pravidla v péči o kudrnaté vlasy

 • Nikdy si vlasy nerozčesávejte za sucha. Česejte je jen, když jsou mokré a ideálně při použití kondicionéru nebo masky.

 • K rozčesávání používejte hřeben s širokými zuby.

 • Omezte fénování horkým vzduchem.

 • Vlasy si nesušte obyčejným froté či jiným běžně používaným ručníkem. Místo toho použijte staré bavlněné tričko, bavlněnou plenu nebo speciální ručník na kudrnaté vlasy.

 • Vlasy chraňte i v noci tak, že budete spát ve volném culíku na vrchu hlavy, použijte saténovou nebo ještě lépe hedvábnou gumičku a stejně tak polštář by neměl být bavlněný, případně saténový či vyrobený z hedvábí.

 • Nepoužívejte prostředky obsahující silikony, sulfáty a parabeny.

 • Na vlasy nepoužívejte vosky ani nic s vysušujícím alkoholem.

 • Pro zdravé kudrny je třeba velká dávka hydratace.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Mytí kudrnatých vlasů krok za krokem

Než se pustíte do nové éry krásně kudrnatých vlasů, proveďte jejich řádnou očistu, abyste pak mohla začít s čistým štítem. Použijte hloubkově čistící šampon.

 • Je dobré pokožku hlavy nejprve promasírovat, ideálně olejíčkem.

 • Použijte vhodný šampon a pečlivě masírujte pokožku. Opláchněte teplou vodou a postup zopakujte.

 • V této fázi můžete použít masku.

 • Následuje kondicionér, který naneste od konečků směrem nahoru. Ovšem nedávejte ho výš než pár centimetrů od hlavy.

 • Než kondicionér opláchnete, přichází na řadu česání, protože teď jsou vlasy nejvíce kluzké a nedochází k jejich lámání.

 • Stále setrvejte s kondicionérem na vlasech a začněte kudrlinky mačkat. Položte si je do dlaní a promačkávejte je směrem k hlavě.

 • Kondicionér konečně opláchněte teplou vodou, závěrečný oplach chladnou vodou dodá vlasům lesk.

 • Můžete nanést ještě bezoplachový kondicionér a stylingový přípravek podle vašeho výběru – například pěnu nebo gel.

 • K vysušení použijte již zmíněné bavlněné tričko, plenu nebo ručník z mikrovlákna a opatrně vlasy vysušte tak, že kudrny naberete do ručníku a opět lehce promačkáte směrem k hlavě.

 • Vlasy nechte buď přirozeně uschnout, nebo je vyfoukejte difuzérem a chladnějším vzduchem.

 • Na závěr se tzv. rozbije gelová krusta, která vytvoří slepené prameny, ideálně za použití bavlněného ručníku či saténového šátku.

Sama Kateřina upozorňuje na to, že každé kudrny jsou jiné a vyžadují individuální péči. Někomu vyhovuje častější mytí vlasů, někomu stačí jednou týdně. I co se týče stylingu, tak pro každé kudrny je potřeba vychytat správné typy produktů a postup, které zajistí co nejlepší výsledek.

Kateřina na závěr vzkazuje všem ženám, které si myslí, že nemají pěkně kudrnaté vlasy, a snaží se je stahovat či žehlit, aby to nevzdávaly. Věnujte péči čas, zkoušejte různé metody a produkty, abyste zjistila, co právě vaše kudrlinky potřebují. Nenechte se odradit, když bude jejich regenerace trvat delší dobu. Nevzdávejte to, když se perfektní výsledek nedostaví hned napoprvé. Vídám dívky, které by mohly mít tak krásné kudrny, jen nevědí, jak na to,“ říká Pechová, které letos v zimě vyjde další knížka s názvem Kudrnatá Bible.

V galerii najdete tipy na produkty, které se perfektně hodí pro kudrnaté vlasy.
Zdroj článku

Související články

Krása
Nejkrásnější manikúra léta 2024: Vedou netradiční barvy i motiv šťavnatého ovoce

Nejkrásnější manikúra léta 2024: Vedou netradiční barvy i motiv šťavnatého ovoce

Krása
Nejen pro ženy 50+: Nejlepší neinvazivní omlazovací metody, které konkurují i klasickému botoxu

Nejen pro ženy 50+: Nejlepší neinvazivní omlazovací metody, které konkurují i klasickému botoxu

Krása
Jak se v létě nalíčit k vodě: Zjistěte, jaký make-up zvolit a čeho se rozhodně vyvarovat

Jak se v létě nalíčit k vodě: Zjistěte, jaký make-up zvolit a čeho se rozhodně vyvarovat

Krása
Vlasové trendy 2024: Jak se učesat do horkého počasí? Inspirujte se retro stylem Brigitte Bardot nebo baletkami

Vlasové trendy 2024: Jak se učesat do horkého počasí? Inspirujte se retro stylem Brigitte Bardot nebo baletkami