Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Poznejte svůj typ pleti a zvolte správnou péči: Diagnostiku zvládnete doma během půl hodiny

Patříte mezi ženy, které netuší, jak rozpoznat svůj typ pleti? Mastící se T-zóna, suché šupinky, citlivá pokožka… Není to jednoduché. Přinášíme vám tipy, jak na to a jak vybrat vhodnou péči, aby vaše každodenní kosmetická rutina byla skutečně efektivní a přinesla očekávané výsledky.

Veronika Zvonková | 5. 06. 2024

Existují celkem čtyři základní typy pleti: normální, suchá, mastná a smíšená. Můžete se ale setkat i s méně obvyklými typy, jako je citlivá, atopická, zralá či problematická. Test vašeho typu vám pomůže zjistit buď kosmetička nebo dermatolog, ale není těžké si poradit ani z pohodlí domova.

Jak diagnostikovat typ pleti svépomocí?

Ráno, až se probudíte, omyjte si (odlíčený) obličej teplou vodou a jemně osušte ručníkem. Vyčkejte cca 30 minut a pozorujte stav vaší pokožky. Cítíte pnutí? Jako by vám kůže byla „malá“ a máte potřebu se namazat? Pak máte pleť suchou. Jestliže po půl hodině zpozorujete v zrcadle mastící se T-zónu, jde o pleť smíšenou. Pokud jsou mastnější i tváře, máte mastný typNormální pleť by zase neměla vykazovat ani jeden z výše zmíněných faktorů, ale takový typ mají spíše mladé ženy a děti. S rostoucím věkem jde spíše o raritu.

Správná péče pro každý typ pleti

Suchá pleť

Do této skupiny patří většina žen. Okolo 25. roku dochází v těle k přirozenému zpomalování tvorby kolagenu, což je látka, která dodává kůži pružnost a zdravý vzhledKvůli tomu dochází k tvorbě jemných linek a vrásek a pleť pomalu začíná ztrácet vitalitu. Suchá pokožka má navíc sklony k rychlejšímu stárnutíTypickými příznaky jsou pnutí po umytí obličeje, suché šupinky a mapy nebo svědění. Akné se u tohoto typu projevuje zřídkakdy, avšak projev citlivosti je zde častější než třeba u pleti mastné a smíšené.

Je důležité se zaměřit na produkty vhodné pro suchou pleť, které obsahují více hydratačních složek přizpůsobených vašim potřebám. Měla byste se také vyhnout micelárním vodám, které obsahují látky zvané „micely“, které dlouhodobě pleť vysušují a berou jí vláčný a lesklý vzhled.

Do své kosmetické sbírky byste měla zařadit především odličovač očí, čistící krém či pěnu pro suchý typ pleti, hydratační tonikum, sérum dodávající pokožce výživu a látky podporující zpomalení procesu stárnutí a hydratační krém pro suchou pleť. Nezapomeňte ani na oční krém, pokud chcete tvorbu vrásek skutečně eliminovat, jelikož v očním okolí se tvoří nejvíce. Dvakrát do týdne aplikujte pleťovou maskumůžete střídat hydratační a čistící.

Mohlo by se vám líbit

5 věcí v péči o pleť, které dělá mnoho žen špatně i přes roky zkušeností

Snad každá žena od puberty pečuje o svou pleť. I přes letité zkušenosti se ale může stát, že se vám do vaší skincare rutiny vloudí nějaké chybky. Ty přitom mohou mít zásadní vliv na tvorbu vrásek, akné a dalších pleťových neduhů. Zjistěte, zda vy děláte vše dobře, nebo co případně napravit.
marianne.cz

Smíšená pleť

Mastící se T-zóna trápí mnoho žen. Pleť stárne kvůli nadměrné produkci mazu v určitém věku sice o něco pomaleji, zato má však větší sklony k akné, ucpaným pórům a černým tečkám. Péče by proto měla být zvolena tak, aby obsahovala produkty, které pleť přebytečného mazu zbaví a vyrovnají její pH. Důležité je také pleť pravidelně čistit.

Ve vaší kosmetické taštičce by měl být jak přípravek na odlíčení očí, tak i na čištění pleti. Přípravky pro čištění tohoto typu pleti se většinou prodávají v méně husté, ideálně gelové konzistenci. Třikrát do týdne je dobré použít i peeling a čistící pleťovou masku, například s aktivním uhlím, která na sebe dokáže navázat nečistoty a pleť do hloubky vyčistit.

Po odlíčení a vyčištění byste měla pleť důkladně dočistit tonikem a následně použít sérum zaměřené na redukci pórů a černých teček, které se u tohoto typu vyskytují nejčastěji právě v T-zóně. Následně nezapomeňte pleť hydratovat vhodným krémem, který by měl mít ve vašem případě lehké, gelové složení a neměl by pleť zbytečně zatěžovat.

Mohlo by se vám líbit

Péče o pleť podle věku: Které produkty by vám s přibývajícími roky neměly chybět?

S každým dalším rokem se pleť a její struktura trochu mění. Ačkoliv tento proces většinou nevidíte při každodenním pohledu do zrcadla, stačí si prohlédnout své staré fotky a věřte tomu, že rozdíl poznáte. Proto je potřeba změnám pleti přizpůsobit i produkty, které si na pokožku aplikujete. Každá žena má své favority, na které ve své skin care rutině nedá dopustit. I jim je ale potřeba dát v jednu chvíli sbohem a pořídit si takové, které jsou pro starší pleť přímo určené.
marianne.cz

Mastná pleť

Pleť, která má sklony k vyšší produkci mazu, trpí nejvíce na akné a černé tečky. Zatímco pleť smíšená se s nimi potýká v menší míře a většinou jen v konkrétních oblastech, pleť mastná může trpět ucpanými póry nejen v okolí T-zóny, ale i na tvářích a čele. Pokud byste použila produkty na smíšenou či suchou pokožku, vaše pleť by byla abnormálně lesklá a mohla by se ještě více zanášet.

Ženy s mastným typem pleti by měly značně dbát na pravidelnost a pleť opravdu důkladně čistit. Vhodné přípravky bývají podobně jako u smíšeného typu lehkého, gelového složení, jejichž úkol je pleť šetrně zbavit nadměrného mazu a zároveň vyrovnat PH pokožky.

Pokud jde o peeling a pleťové masky, lze je používat 3x až 4x do týdne v závislosti na produkci mazu. Následovat by taktéž měla tonizace pleti, sérum pro redukci pórů a lehký hydratační krém, který pleť nevysušuje, ale ani zbytečně nezatěžuje. Měl by taktéž obsahovat složky proti stárnutí pleti s ohledem na váš věk.

Je nezbytné soustředit pozornost na kvalitu produktů. Kvalitní kosmetika možná bývá o něco dražší, nicméně se vyplatí do své pleti investovat, protože vám to v průběhu následujících let vrátí. Přípravky navíc déle vydrží. Levnější produkty sice nezatíží vaši peněženku, ale protože často obsahují nekvalitní složení, může být přirozený film pokožky poničen. Není taktéž dobré produkty mezi sebou kombinovat. Ideální je vyzkoušet si kvalitní kosmetiku od jedné značky a soustředit se na používání řady pro váš konkrétní typ a předejít tzv. chemické bitvě na pleti.

Podívejte se na naše tipy v péči o pleť:
Zdroj článku

Související články

Krása
Nejkrásnější manikúra léta 2024: Vedou netradiční barvy i motiv šťavnatého ovoce

Nejkrásnější manikúra léta 2024: Vedou netradiční barvy i motiv šťavnatého ovoce

Krása
Nejen pro ženy 50+: Nejlepší neinvazivní omlazovací metody, které konkurují i klasickému botoxu

Nejen pro ženy 50+: Nejlepší neinvazivní omlazovací metody, které konkurují i klasickému botoxu

Krása
Jak se v létě nalíčit k vodě: Zjistěte, jaký make-up zvolit a čeho se rozhodně vyvarovat

Jak se v létě nalíčit k vodě: Zjistěte, jaký make-up zvolit a čeho se rozhodně vyvarovat

Krása
Vlasové trendy 2024: Jak se učesat do horkého počasí? Inspirujte se retro stylem Brigitte Bardot nebo baletkami

Vlasové trendy 2024: Jak se učesat do horkého počasí? Inspirujte se retro stylem Brigitte Bardot nebo baletkami