Přejít k hlavnímu obsahu
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Rodina a děti

Jak dětem zpříjemnit začátek školního roku?

Info ikona
Školák

Návrat do školních škamen nebývá veselý. Školáci smutní po volných dnech, během kterých se koupali, vyváděli lumpárny, a především nepsali domácí úkoly. Rodičům je zase smutno z toho, že opět musí připravovat svačiny, rozvážet děti po kroužcích a bystrým okem kontrolovat úkoly. Naštěstí existuje několik způsobů, díky kterým bude start školy mnohem příjemnější.

Promotion

Pravda, letošní prázdniny byly natolik dlouhé, že bychom se ani nedivili, kdyby děti po školní docházce lačnily a rodiče natěšeně odškrtávali poslední dny prázdnin. Ať už u vás doma panuje dobrá nálada, nebo ji momentálně hledáte pod bodem mrazu, jedno je jasné. Nový školní rok je tady, a tak nezbývá nic jiného, než se s nastalou situací smířit. Dobrou zprávou je, že smiřování můžete jít naproti. Zkuste svému školákovi, a vlastně i sobě, zpříjemnit první týdny školní docházky. Jak na to?

1. Drobnost pro radost

Ne, opravdu nemusíte dětem pořizovat nejnovější chytrý telefon, tablet nebo prvotřídní školní batoh, jehož parametry by zvládly i výšlap na Mont Everest. Bohatě postačí, když školáka odměníte drobností, která mu udělá radost a zpříjemní první den ve škole. Ať už svému dítku pořídíte nový penál s vytouženým motivem, sadu tlustých pastelek nebo třeba fešácký box na svačinku, rozhodně neuděláte krok vedle. Případně můžete po prvním dnu ve škole vzít dítko do nákupního centra a nechat ho, aby si samo vybralo, po čem jeho srdce touží. Tipy na drobnosti, které udělají vašemu školáčkovi radost najdete zde

2. Čas na společné DIY

Ty nejlepší věci vznikají na poslední chvíli! Pokud váš školák ještě nemá veškerou školní výbavu, rozhodně nemusíte propadat panice. Vezměte tento fakt jako výzvu a zkuste některé školní potřeby vytvořit společnými silami. Nejen, že upustíte uzdu své kreativitě, ale především ušetříte peníze. Vyrobit můžete například ekologické obaly na sešity, záložky do učebnic nebo třeba rozvrh hodin. Šikovnější maminky se můžou pustit do šití zástěry na výtvarnou výchovu nebo textilního pytlíčku na přezuvky. 

3. Malá vzpomínka na prázdniny

Prázdniny jsou pro mnohé z nás synonymem výletů, dobrodružství a cestování. Pokud chcete ještě na malou chvilku zavzpomínat na tento letní čas, vezměte děti po prvním školním dnu na malý výlet. Návštěva zoo, kina, dětského divadelního představení nebo třeba prohlídka zámku. Je jedno, jaký typ výletu zvolíte, v každém případě vyčarujete svému dítěti úsměv na rtech. Nutno podotknout, že nemusíte jezdit daleko. I "obyčejná" návštěva cukrárny dokáže zlepšit náladu po prvním dnu v lavici. 

ČTĚTE TAKÉ: Žádný rozvrh ani vysvědčení! Mohly by demokratické školy uspět i u nás?

Info ikona
Školák

4. A co vaše školní léta?

Také jste milovali, když vám rodiče vyprávěli o svých školních létech? Zkuste i vy zavzpomínat na všechno, co souvisí s povinnou školní docházkou. Najděte fotografie svých spolužáků, starou žákovskou knížku nebo vysvědčení. Nebojte se odtajnit i neplechy, které jste jako školák nebo studen napáchali. Určitě se vašemu potomkovi uleví, když uvidí, že ani jeho rodič nebyl svatý. 

5. Pochopení pro prvňáčka

Zatímco ostatní děti už vědí, co od nového školního roku můžou očekávat, prvňáčci jsou v této otázce velmi zmatení. Pokud jste právě dneska vedli do školy žáčka první třídy, připravte se na náročnější první týdny. Rozhodně se vyplatí, když mu ještě jednou vysvětlíte, co má očekávat a ujistíte ho, že všechno bez problému zvládne. Myslete na to, že je velmi důležité, aby malý školáček věděl, že se na vás kdykoliv a s čímkoliv může obrátit. Jedině tak bude jeho školní mise úspěšná. 

6. I rodiče mají zásluhy

A v neposlední řadě odměňte i sebe! Vždyť nový školní rok není výzvou jenom pro školáka, ale také pro rodiče. I vy si zasloužíte pochvalu a rozmazlování. Mimochodem toho se vám může dostat o víkendu od 18. do 20. září, kdy probíhají Dny Marianne. Vyrazte s maminkou, kamarádkou nebo dcerou na tento nákupní svátek, během kterého na vás čekají až 70% slevy. 

ČTĚTE TAKÉ: Tipy na školní svačinky, které si zamilují děti i dospělí

Info ikona
Zářijová Marianne

POŠTOVNÉ ZDARMA

Časopis Marianne si nyní můžete, bez nutnosti platit poštovné, objednat až domů. Více informací se dozvíte zde.

Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion