Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Jak dětem zpříjemnit začátek školního roku?

Návrat do školních škamen nebývá veselý. Školáci smutní po volných dnech, během kterých se koupali, vyváděli lumpárny, a především nepsali domácí úkoly. Rodičům je zase smutno z toho, že opět musí připravovat svačiny, rozvážet děti po kroužcích a bystrým okem kontrolovat úkoly. Naštěstí existuje několik způsobů, díky kterým bude start školy mnohem příjemnější.

Ať už u vás doma panuje dobrá nálada, nebo ji momentálně hledáte pod bodem mrazu, jedno je jasné. Nový školní rok je tady, a tak nezbývá nic jiného, než se s nastalou situací smířit. Dobrou zprávou je, že smiřování můžete jít naproti. Zkuste svému školákovi, a vlastně i sobě, zpříjemnit první týdny školní docházky. Jak na to?

Mohlo by se vám líbit

Nejzajímavější alternativní školy světa aneb Když je učení doopravdy hrou

Klasický rozvrh, pevně stanovené osnovy a znuděné žáky na těchto školách nenajdete. Naopak se připravte na zástupy mladých lidí, kteří lační po vzdělání a chození do školy si užívají podobně jako klábosení se spolužáky nebo sportování. Z alternativních škol by měl Jan Amos Komenský jednoduše radost!
marianne.cz

1. Drobnost pro radost

Ne, opravdu nemusíte dětem pořizovat nejnovější chytrý telefon, tablet nebo prvotřídní školní batoh, jehož parametry by zvládly i výšlap na Mont Everest. Bohatě postačí, když školáka odměníte drobností, která mu udělá radost a zpříjemní první den ve škole. Ať už svému dítku pořídíte nový penál s vytouženým motivem, sadu tlustých pastelek nebo třeba fešácký box na svačinku, rozhodně neuděláte krok vedle. Případně můžete po prvním dnu ve škole vzít dítko do nákupního centra a nechat ho, aby si samo vybralo, po čem jeho srdce touží. 

2. Čas na společné DIY

Ty nejlepší věci vznikají na poslední chvíli! Pokud váš školák ještě nemá veškerou školní výbavu, rozhodně nemusíte propadat panice. Vezměte tento fakt jako výzvu a zkuste některé školní potřeby vytvořit společnými silami. Nejen, že upustíte uzdu své kreativitě, ale především ušetříte peníze. Vyrobit můžete například ekologické obaly na sešity, záložky do učebnic nebo třeba rozvrh hodin. Šikovnější maminky se můžou pustit do šití zástěry na výtvarnou výchovu nebo textilního pytlíčku na přezuvky. 

3. Malá vzpomínka na prázdniny

Prázdniny jsou pro mnohé z nás synonymem výletů, dobrodružství a cestování. Pokud chcete ještě na malou chvilku zavzpomínat na tento letní čas, vezměte děti po prvním školním dnu na malý výlet. Návštěva zoo, kina, dětského divadelního představení nebo třeba prohlídka zámku. Je jedno, jaký typ výletu zvolíte, v každém případě vyčarujete svému dítěti úsměv na rtech. Nutno podotknout, že nemusíte jezdit daleko. I "obyčejná" návštěva cukrárny dokáže zlepšit náladu po prvním dnu v lavici. 

Info ikona
Školák

4. A co vaše školní léta?

Také jste milovali, když vám rodiče vyprávěli o svých školních létech? Zkuste i vy zavzpomínat na všechno, co souvisí s povinnou školní docházkou. Najděte fotografie svých spolužáků, starou žákovskou knížku nebo vysvědčení. Nebojte se odtajnit i neplechy, které jste jako školák nebo studen napáchali. Určitě se vašemu potomkovi uleví, když uvidí, že ani jeho rodič nebyl svatý. 

5. Pochopení pro prvňáčka

Zatímco ostatní děti už vědí, co od nového školního roku můžou očekávat, prvňáčci jsou v této otázce velmi zmatení. Pokud jste právě dneska vedli do školy žáčka první třídy, připravte se na náročnější první týdny. Rozhodně se vyplatí, když mu ještě jednou vysvětlíte, co má očekávat a ujistíte ho, že všechno bez problému zvládne. Myslete na to, že je velmi důležité, aby malý školáček věděl, že se na vás kdykoliv a s čímkoliv může obrátit. Jedině tak bude jeho školní mise úspěšná. 

Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi
Mohlo by se vám líbit

Zpátky do školy! Inspirujte se trendy outfity ze studentských let

Začátek školního roku se kvapem blíží a pokud máte doma malého či většího školáka, pravděpodobně poslední dny trávíte přemýšlením, co všechno je ještě potřeba před nástupem do školy pořídit, ať už se jedná o školní pomůcky nebo nové oblečení či boty. Ve shonu konce prázdnin ale nezapomeňte ani na sebe a klidně zavzpomínejte, co jste ve studentských letech nosila vy. My pro vás máme tipy na ty nejstylovější „back to school“ kousky, v nichž se třeba trochu vrátíte v čase.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
Kdy začít učit dítě jezdit na kole?

Kdy začít učit dítě jezdit na kole?

Rodina a děti
Jak překonat zranění a vrátit se ke sportu: Posilujte sebedůvěru při rekonvalescenci a dodržujte pár preventivních opatření

Jak překonat zranění a vrátit se ke sportu: Posilujte sebedůvěru při rekonvalescenci a dodržujte pár preventivních opatření

Rodina a děti
Jak zabavit děti v autě při dlouhé cestě na dovolenou? 8 tipů na hry a aktivity, které budou bavit celou rodinu

Jak zabavit děti v autě při dlouhé cestě na dovolenou? 8 tipů na hry a aktivity, které budou bavit celou rodinu

Rodina a děti
Rodičovské hlášky: Legandární výroky,  které jsme nikdy nechtěli opakovat, ale stejně to děláme

Rodičovské hlášky: Legandární výroky, které jsme nikdy nechtěli opakovat, ale stejně to děláme