Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Co dělat, když je váš partner mamánek?

Jste schopná a ambiciózní žena a umíte se o sebe postarat. Proto nechápete, proč jste opětovně narazila na muže, který je tak trochu mamánek. Umí vyjádřit, jak moc vás miluje, což vás od začátku přitahuje. Ale aby vám s něčím pomohl, uklidil nebo alespoň zaplatil nájem a jídlo sám za sebe, toho se nedočkáte. Co to vypovídá o něm a co o vás?

Kateřina Chytra | 22. 10. 2023

Maminčina výchova

Odpověď na to, proč se váš partner takto chová, nalezneme v primární rodině. Aniž by si to rodiče uvědomovali, ochrannou péčí brání svým dětem dospět. K dospělosti patří umět se o sebe postarat a být přitom nezávislý na druhých, včetně rodičů. Pokud tedy ochotné maminky pečují až příliš, vše za své syny vyřizují a poskytují servis, nedají jim prostor k samostatnému rozhodování. Takoví chlapci se nenaučí překonávat překážky a převzít za sebe plnou zodpovědnost. I když váš partner je dnes už dospělý a možná i statný chlap, skrývá se v něm stále tento chlapec.

Proč jste se potkali?

Muž v ženě podvědomě hledá svoji matku a žena ve svém muži zase otce. Proto se mamánek zamiluje zpravidla do ženy, která v sobě nese kvalitu jeho matky. Je pečující, milující, schopná, umí se postarat, ale nemá jasně stanovené hranice. Touží po lásce a má ráda věci pod kontrolou. Myslí si, že sama vše udělá nejlépe, a bojí se druhému úkol svěřit. Možná je někdy pro ni těžké vystoupit z mužské role tahouna a nechat se mužem vést nebo být pasivní. Poznáváte se?

Mohlo by se vám líbit

Kvalita intimity v dlouhodobém vztahu klesá. Opravdu?

Tak, jak se mění v průběhu společného soužití vztah, prochází obměnou i partnerská sexualita. Počáteční chemie a jiskra novosti se časem vždy vytratí. Ovšem je opravdu milování po letech s jedním partnerem horší a horší?
marianne.cz

Mamánek a schopná žena je ideální kombinace

Spojení muže mamánka a akční ženy do sebe zapadá jako puzzle. Zpočátku se vedle mamánka cítíte schopná a milovaná, obdivuje vás a vyzdvihuje vaše klady. Časem se však přestáváte vedle partnera cítit jako žena, protože vás nevědomě nutí dělat mu matku a necítíte v něm oporu. Nechává veškerou zodpovědnost za byt, domácnost i dovolenou na vás a zdrží se všech aktivit, které vyžadují námahu. Sice vás miluje, ale proč by se namáhal, když si raději složíte prádlo podle sebe a jeho snažení by nebylo oceněné?

Co se mamánek potřebuje naučit

Mamánek se nenaučil být dospělým a zodpovědným mužem. Aby se cítil v životě šťastný, potřebuje si vzít svou sílu, kterou dobrovolně odevzdal matce, zpět. Zodpovědnost za svůj život převezme tím, když se postaví čelem k práci, výdělku a překoná strach ze závazků.

Mohlo by se vám líbit

Tři nejčastější zabijáci dlouhodobého vztahu podle terapeutky

Partnerský vztah se v průběhu času proměňuje spolu s okolnostmi, které přirozeně přichází. Jiná vztahová dynamika bude u novomanželů, novopečených rodičů, rodičů teenagera nebo partnerů, kterým děti právě vylétly z hnízda. Aniž byste si toho všimli, může se v průběhu těchto změn pomalu a nepozorovaně vkrást do vašeho života krize, která se vztahem pořádně zamává. Na které největší vztahové zabijáky byste si měli dávat pozor a nedopustit, aby vaše partnerství ohrozily?
marianne.cz

Co vztah s mamánkem učí vás?

Pro vás je důležité, abyste mamánka svým přístupem v jeho chování ještě více nepodporovala. Můžete svého muže milovat a pečovat o něj, taková péče však nutně musí mít jasné hranice. Proto, aby se váš muž mohl chopit své zodpovědnosti, nejprve ji vy musíte přestat držet a uvolnit část prostoru.

Dovolte tedy svému partnerovi, aby vám s něčím pomohl, přestože výsledek nebude natolik dokonalý. Váš vztah vás učí, abyste na dokonalosti příliš nelpěla. Domluvte se, že váš protějšek převezme konkrétní oblast, kterou jste dosud zajišťovala vy. Vymyslí program na večer, naplánuje dovolenou nebo navrhne plán financování domácnosti. Pro vás bude nejdůležitější tuto aktivitu opravdu přenechat, ať už přijde jakýkoliv výsledek. Nejdůležitější je v sobě udržovat klid a posilovat se v důvěře v partnera, že to zvládne. To je ta největší podpora, kterou mu můžete dát. Samozřejmě přijměte i to, že na dovolenou možná nepojedete, protože ji nezařídil. Tady je ovšem nezbytné, aby váš partner pocítil důsledky svého nekonání. Hlavně na poslední chvíli situaci nezachraňujte - jste partnerka, ne maminka.

Když chce mamánek zůstat mamánkem

Co dělat v případě, kdy se vám podaří zodpovědnost přenechat partnerovi, ale on ji stále nechce převzít? Pak je otázka, jestli vám vyhovuje být ve vztahu, ve kterém se nemůžete o partnera opřít a máte pocit, jako byste měla doma dítě. Chcete se cítit jako matka ve stávajícím partnerství, nebo v novém vztahu jako rovnocenná partnerka a žena? Rozhodnutí je na vás.

O autorce:

Mgr. Kateřina Chytra, koučka a celostní terapeutka, která již od roku 2012 podporuje ženy na jejich cestě za harmonickými a autentickými vztahy. V praxi jí pod rukama prošly stovky klientek, vedla v Praze workshopy na témata Vytvořte si harmonický vztah, Emoční programování, Komunikace ve vztazích, Energetické a meditační techniky. Vztahovost školila v rámci Školy koučů Pure mind a předávala tak své zkušenosti dalším koučům. Spolu s manželem se spolupodílela na pořádání festivalu Vědomého manželství a na meditační akci Ticho pro mír. Dnes žije na chalupě na Vysočině a vychovává s manželem čtyřletého syna. Své klientky provází individuálně v online terapiích nebo v online Trapeutických meditacích. Najdete ji na www.chytraterapie.cz nebo na sítích.

Mohlo by se vám líbit

Jak zvládnout rozchod? Terapeutka radí, jak se z rozchodu rychle otřepat a neutápět se v emocích

Aniž byste to čekala, najednou si sbalil kufry a odešel za jinou. Možná jste to byla dokonce vy sama, kdo rozchod inicioval, protože jeho laxnost už se nedala tolerovat a vám takový (ne)vztah jen ubližoval. Přesto po něm zůstává prázdné místo. Jak se z rozchodu otřepat tak, abyste dala průchod svým emocím a přesto se v nich příliš neutápěla?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky