Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Barefoot je stále populárnější. Jak nejlépe s minimalistickými botami začít?

Info ikona
Chůze na boso

Nošení barefootových minimalistických bot dle výzkumů Dr. Sarah Ridge z Brigham University pomáhá posilovat svaly nohou podobně jako dvouměsíční specializovaný cvičební program. Silná noha pak je rychlejší a hbitější. Jak s nošením barefootů nejlépe začít?

Jana Kantorová | 1. 11. 2023

Začínejte postupně, staré boty nevyhazujte 

Do přechodu na minimalistickou obuv se nevrhejte po hlavě. Nejlépe nakupujte nové barefoot modely postupně, ať si na ně vaše nohy zvykají. Vyzkoušejte jedny boty a až si na ně zvyknete, zkuste další. Vhodné je začít třeba teniskami, bačkorami nebo botami na běhání. K dispozici je mnoho modelů a vybere si každý. 

„Nohy si musí nejprve na nový způsob obouvání zvyknout. Proto se ze začátku doporučuje minimalistické boty využívat jen na kratší procházky. A na delší výpravy volit zprvu raději běžnou obuv,“ říká Aryna Levchenko z Xero Shoes. 

Galerie: Jak začít nosit barefootové boty
Mohlo by se vám líbit

Choďte pomalu 

Chůze v barefoot botách je specifická, a proto je vhodné v začátcích tuto chůzi zvolnit, aby si chodidla zvykla. Všímejte si také bedlivě techniky chůze. Jak našlapujete, zda dupete. Například našlapování na patu je typickým způsobem chůze v botách s klasickou podrážkou.  

V běžných botách to často ani jinak nejde, protože se při jejich nošení mění těžiště a snižuje stabilita. Protože minimalistické boty nemají žádné tlumení, vyvarujte se dupání a našlapování přes patu. Při přechodu na barefooty se většinou způsob chůze sám změní.  

Mohlo by se vám líbit

Poslouchejte svoje tělo 

Nyní se dostáváme ke klíčovému bodu bosé chůze. „Při nošení barefoot bot je třeba vnímat, jak noha reaguje,“ říká Aryna Levchenko. „Faktem totiž je, že celá čtvrtina všech kostí a kloubů v těle je v nohou. V chodidlech je více nervových zakončení než kdekoli jinde kromě konečků prstů a rtů. Nohy jsou určeny k tomu, aby se ohýbaly, pohybovaly, napínaly a vnímaly svět. Pohodlí a životní energie pramení i z toho, že nohy mohou dělat to, co je pro ně přirozené. A to jim minimalistické boty umožní,“ dodává. 

Mohlo by se vám líbit

Nebojte se v barefootech sportovat 

Vzhledem k tomu, že barefootové boty využívají přirozené funkce nohou a podporují ji, jsou ideální i pro sportování. „Hojně jsou využívány například pro běhání, fitness, tenis či badminton. Jejich používání posiluje svaly nohou a silná noha pak je rychlejší a hbitější. Což se velmi dobře hodí amatérským i profesionálním sportovcům, v individuálních i skupinových,“ říká Petr Salomon z Týmuj.cz 

 

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku