Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Chybí vám hádanky podobné těm pro děti? Díky téhle zjistíte, zda jste výjimečně inteligentní

Info ikona
žena s brýlemi

Děti často hledají rozdíly na dvou obrázcích; pátrají, co je na jednom špatně; či jak se dostat bludištěm do cíle. V dospělosti tohle lidé dělají málokdy. Přitom to je velmi prospěšné pro lidský mozek a některé hádanky toho o vás dokáží i mnoho prozradit. Probuďte dnes v sobě své vnitřní dítě a zároveň zjistěte, zda jste výjimečně inteligentní.

Tereza Čaladi | 17. 09. 2023

Jak moc jste všímaví? Tento úkol to ověří. Vaším cílem je najít mezi stromy jeden, který je něčím jiný než ostatní. Může to působit jednoduše, ale ve skutečnosti je to vcelku složité.

PS: Pokud jste nadrůměrně inteligentní, dokážete to za méně než 10 sekund. 

Info ikona
hádanka

Nenašli jste? Nevadí, zde je nápověda:

Odlišný strom najdete v prostřední řadě.

5.

4.

3.

2.

1.

Zde je řešení:

Info ikona
hádanka

Proč je dobré čas od času vyzkoušet si nějakou hádanku

Bavila vás výše uvedená hádanka? Pokud ano, je to dobře a můžete se pustit do dalších. Studie z roku 2019 zjistila, že aktivity stimulující mozek, kterými je luštění křížovek, hádanek, stavění puzzlí a podobně, mohou snížit nástup demence o dva a půl roku. Tyto aktivity totiž procvičují mozek, který díky nim následně lépe a déle funguje. Bohužel ale mohou demenci pouze oddálit, ne zcela zabránit jejímu nástupu.

Jak konkrétně zlepšují funkce mozku?

  • Zlepšují krátkodobou paměť

Práce na hádanách posiluje spojení mezi mozkovými buňkami, zlepšuje mentální rychlost a je účinným způsobem, jak zlepšit krátkodobou paměť.

  • Zlepšují vaši náladu

Hádanky zvyšují produkci dopaminu, chemické látky, která reguluje náladu, paměť a koncentraci. Dopamin se uvolňuje s každým úspěchem, když člověk řeší hádanku.

  • Usnadňují uvolnění

Přestože je lákavá relaxace u televize nebo čtení na tabletu, tělo by se mělo před spaním vyhýbat času u obrazovky. Aktivity stimulující mozek poskytují mnohem lepší příležitost k relaxaci, usnadňují usínání a správné vypnutí.

  • Zlepšují vizuální a prostorové uvažování

Musíte se podívat na jednotlivé části skládačky nebo na dostupná místa v křížovce a přijít na to, jak do jejich prostoru umístit dílky nebo slova. Pokud to budete dělat pravidelně, zlepší se vaše vizuální a prostorové uvažování.

  • Nabízejí úlevu od stresu

Skládáním skládačky či řešením hádanky získáte stejné výhody, jako kdybyste meditovaliStres každodenního života mizí a je nahrazen pocitem klidu a míru, který snižuje váš krevní tlak a srdeční frekvenci.

  • Zbystří vaši logiku a uvažování

Hádanky jsou určeny k procvičení vašeho mozku. Křížovky, hádanky, hledání slov a logické problémy, to vše může aktivovat různé části vašeho mozku, což vám pomůže zdokonalit vaše schopnosti kritického a analytického myšlení.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku