Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Velký přehled nejkrásnějších hradů a zámků, které můžete navštívit už v březnu

Info ikona
Zámek Děčín

Ačkoliv je teprve začátek března a do jara nám ještě chvíle zbývá, počasí už se očividně nemůže konce zimy dočkat. Je proto dobré začít trávit víkendy pěkně venku s rodinou a přáteli. Pojďme se tedy podívat na ty nejkrásnější české hrady a zámky, které jsou v březnu už otevřené a udělejte si příjemný jarní výlet.

Teploměr už od února ukazuje vyšší teploty, než by se na zimu slušelo, a taky je to znát na přírodě i na náladě všude kolem. Můžeme se těšit z rozkvétajících kvítků, ptáci už se pomalu vrací ze zimních krajin a motorkáři a motorkářky opět hojně usedají na své mašiny. Zkrátka můžeme už nyní vnímat všechny atributy jara. S tímto pocitem máme všichni chuť vyrazit po dlouhé zimě ven a čerpat energii ze sluníčka a ze vzduchu vonícího jarem. Udělejte si výlet po naší krásné zemi a navštivte hrady a zámky. Prozradíme vám, které jsou otevřené už v březnu.

Mohlo by se vám líbit

Tipy na výlet: Hrady a zámky z českých pohádek

Startuje turistická sezóna, hrady a zámky otevírají své brány. Máme za sebou mrazivou zimu, která měla i svá pozitiva. Dlouhé zimní večery jsou totiž ideální pro sledování filmů a milovníci pohádek z nich mohou čerpat nápady na výlety plné krásných míst, které stojí za návštěvu.
marianne.cz

Slezskoostravský hrad

Slezskoostravský hrad je jediným alespoň částečně dochovaným hradem na území města Ostravy. V 16. století byl hrad přestavěn na renesanční zámek, který byl později významně poznamenán těžbou uhlí. Od 18. století klesl hrad v důsledku důlní činnosti o těžko uvěřitelných 16 metrů a nezadržitelně chátral. Od roku 2004 je obnovený hrad přístupný veřejnosti.

Základní vstupné stojí 80 Kč, snížené 50 Kč.

V sobotu 23. března se zde koná velikonoční akce s jarmarkem, lidovými tanci a písněmi a velikonoční pohádkou.

Zámek Děčín

Zámek Děčín leží nad soutokem Labe a Ploučnice patří mezi nejvýznamnější památky severních Čech. Zámek láká na překrásnou Růžovou zahradu a monumentální barokní konírnu. Patří mezi nejstarší památky v České republice, první zmínka pochází z konce 10. století.

Základní vstupné na jednu klasickou prohlídku stojí 140 Kč, snížené vstupné pak 100 Kč.

Velikonoce na zámku Děčín si užijete od 23. března do 7. dubna, kdy budou prostory zámku vyzdobeny v duchu Velikonoc.

Hrad Bouzov

Romantický hrad Bouzov je taková filmová hvězda. Natáčelo se zde spoustu pohádek a filmů například O princezně Jasněnce a létajícím ševci, oba díly fantasy pohádky Princezna zakletá v čase nebo film Mladý Indiana Jones. Z prohlídkových tras můžete navštívit několik věnovaných reprezentačním a obytným prostorám hradu, technickým zázemím nebo se dá vystoupat do hlásné věže.

Základní vstupné stojí přibližně 280 Kč, snížené 220Kč.

Hrad Karlštejn

Velká věž nebo hradní kaple sice zůstávají přes zimu zavřené, ale majestátní hrad Karlštejn můžete navštívit kdykoliv. Kromě nádvoří a dalších venkovních prostor láká k prohlídkám okruh Císařská rezidence Karla IV. Navštivte jeden z nejznámějších hradů v České republice, o kterém se říkalo, že za jeho zdi měly ženy zakázaný vstup. Právě o tom vypráví slavný český muzikál Noc na Karlštejně, který se zde natáčel.

Základní vstupné za základní okruh stojí 300 Kč, snížené vstupné pak 240 Kč. 

Hrad Krakovec

Hrad Krakovec je ukázkou vrcholné gotické architektury a je znám především díky tomu, že zde pobýval Mistr Jan Hus poté, co byl prohlášen za kacíře a vypuzen z Prahy. Právě zde se natáčel film Ať žijí duchové.

Základní vstupné stojí 120 Kč, snížené 100 Kč.

Mohlo by se vám líbit

Všude dobře, doma nejlíp: Tipy na výlety a dovolené po Česku

Teploty venku naznačují, že léto se už mílovými kroky blíží, a to znamená, že nastává optimální čas na dovolené...nebo minimálně na jejich plánování. Proč ale jezdit do Chorvatska, když máme tolik krás i u nás? Možná přemýšlíte, kam v létě vyrazíte na příjemný prodloužený víkend, jednodenní výlet s dětmi, nebo někam na kola. Máme pro vás destinace s příjemným vyžitím pro všechny tyto záležitosti.
marianne.cz

Hrad Točník

Hrad Točník je znamenitou ukázkou vyspělého středověkého stavitelského umění. Vystavěním hradu Točníka v tak těsné blízkosti dolního hradu Žebrák vzniklo v Čechách nejmajestátnější a dodnes nejzachovalejší souhradí. Při výstupu k hradu především děti jistě potěší výhled na třešňový sad s hospodářskými zvířaty.

Základní vstupné stojí 180 Kč, snížené 140 Kč.

Hrad Český Šternberk

Hrad Český Šternberk patří k nejstarším hradům v Čechách. Hrad si zachovává vnější gotickou podobu, ale interiéry byly raně barokní přestavbou přeměněny na zámecké. Tedy kontrast honosného baroka a drsné gotiky je k vidění na jednom místě.

Základní vstupné stojí 200 Kč, snížené 160 Kč.

Zámek Kynžvart

Klasicistní zámek najdeme v lázeňském trojúhelníku a obklopuje ho rozlehlý anglický park. Prohlídková trasa zahrnuje interiéry, vybavené empírovým nábytkem a dobovými portréty, zámeckou zbrojnici anebo věhlasný Metternichův kabinet kuriozit, který obsahuje 4 000 exponátů z celého světa. 

Základní vstupné stojí 220 Kč, snížené 180 Kč.

Zámek Valtice

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie, který se nachází na překrásném území Lednicko-Valtického areálu. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo. Barokní a rokokové zařízení zámeckých pokojů poskytuje představu o tom, jak si v 17. a 18. století žili bohatí šlechtici.

Základní vstupné základního okruhu stojí 260 Kč, snížené 210 Kč.

Zámek Hluboká

Nádherný zámek Hluboká bývá označován za ten nejkrásnější na našem území. Na své si zde přijdou hlavně romantici, ale i sportovní nadšenci. Od listopadu do konce března je návštěvníkům k dispozici Zimní prohlídková trasa. Uvidíte Hamiltonův salon s trofejemi a grafickými listy s loveckou tematikou a fotografie členů knížecího rodu Schwarzenbergů. Motiv lovu vás provede i v dalších prostorách, kuřáckého salonu a malé jídelně Terezie. Dále následuje honosná lovecká jídelna, přípravna, malá jídelna Dr. Adolfa, jeho pracovna, obývací pokoj a ložnice.

Základní vstupné zimního okruhu stojí 200 Kč a snížené vstupné stojí 160 Kč.

Další hrady a zámky, které je možné v březnu navštívit:

 • Hrad a zámek Horní Hrad

 • Hrad Svojanov

 • Hrad Helfštýn

 • Hrad Šternberk 

 • Hrad Hazmburk

 • Zámek Buchlovice

 • Strakonický hrad

 • Pražský hrad

 • Zámek v Brandýse nad Labem

 • Zámek Telč

 • Zámek Sychrov

 • Hrad Křivoklát

 • Hrad Loket

 • Zámek Mělník

 • Zámek Loučeň

 • Zámek Radim

 • Zámek Zbiroh

 • Chebský hrad

 • Hrad Vildštejn

 • Skalní hrad Valečov

 • Zámek Slatiňany

Jaké hrady a zámky navštívit už v březnu?
Zdroj článku