Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

“Tekutá jóga” aneb čaj Tulsi: Bojuje proti stresu a zahání chuť na sladké

Čaj Tulsi má v Indii dlouholetou tradici, ale u nás tolik známý není. Někteří lidé ho pro jeho výhody pro zdraví a mysl nazývají také “tekutá jóga”. Zahání totiž nejen stres, ale dokonce také chuť na sladké a pomáhá tělu k revitalizaci. Už jste o čaji Tulsi slyšela?

Aneta Akgül | 7. 05. 2024

Čaj Tulsi zahání stres i chuť na sladké

Tento bezkofeinový nápoj je pro mnohé zázračným pomocníkem. Poskytuje vitalitu a schopnost lépe se soustředitcož během dne potřebuje téměř každý z nás. Pomáhá překonat poobědovou únavu a jeho příjemná sladká chuť navíc pomáhá odolávat chutím na sladké. Tento čaj, který je často přirovnáván k “tekuté józe” díky své schopnosti obnovit tělesnou i duševní sílu a zároveň navodit pocit klidu, je již po staletí opěvován po celé Indii. Tulsi, známý také jako posvátná bazalka s vědeckým názvem Ocimum Sanctum, patří do rodiny Lamiaceae, která zahrnuje další rostliny, jako jsou šalvěj, máta a bazalka.

Mohlo by se vám líbit

Proč Češi mají ve zvyku pít kávu po obědě? A je to zdravé?

Jistě to také znáte. Po obědě přijdete s kolegy do kanceláře a většina z vás míří přímo ke kávovaru. Když máte rodinnou oslavu, jen co dojíte, hostitel zvolá „Kdo si dá kafe?“ a zvedne se hned několik rukou. Mnoho z nás to vnímá jako jakýsi příjemný rituál, ale ve skutečnosti by se s pitím kávy po jídle mělo chvíli počkat.
marianne.cz

Proč je Tulsi v Indii tak oblíbený

Tulsi je královnou bylin a má v naší zemi status božstva. V každém indickém domě je rostlina, která je uctívána každé ráno,“ říká Vasudha Rai, novinářka a bývalá kosmetická ředitelka Harpers Bazaar a Cosmopolitan India. Posvátný status Tulsi je způsoben tím, že je to silné nutraceutikum. Je to adaptogen, což znamená, že nám pomáhá lépe zvládat stres. Chuť Tulsi je ideální i pro zmírnění příznaků nachlazení a bolesti krku. Jeho potenciál v medicíně ale může být i mnohem větší - díky bohatému obsahu fytochemikálií je Tulsi předmětem studií zkoumajících jeho potenciál v boji proti různým formám rakoviny. Jeho výrazné antibakteriální a antifungální vlastnosti jej také činí efektivním prostředkem v léčbě akné. Zároveň dokáže uvolnit napětí a poskytnout potřebnou energii, což mnozí z nás ocení. Tento ‘posvátný’ nápoj, který je pro tělo stejně prospěšný jako třeba zelený čaj, nabízí širokou škálu léčivých, protistárnoucích a detoxikačních účinků a jistě si zaslouží být zařazen i do evropského jídelníčku.

 

Mohlo by se vám líbit

Lepší hubnutí i omlazení pleti: 5 důvodů, proč byste ráno měla pít vodu nalačno

Mnozí z nás stále zapomínají, že po probuzení je potřeba doplnit tekutiny. Někteří ráno odcházejí z domova, aniž by se vůbec něčeho napili, jiní začínají den šálkem čaje nebo kávy. Jenže tím tělu ubírají další vláhu. Pojďme si říct, proč je tak důležité pít ráno nalačno vodu, kolik by jí mělo být a zda je lepší studená, nebo teplá.
marianne.cz

Další benefity čaje Tulsi

Čaj Tulsi je zázračný v tom, že přináší klid mysli a pocit relaxace, zároveň vás ale nechá bdělé a ostražité. Pomáhá snižovat stres a nervozitu, bojuje s nespavostí a zlepšuje psychickou pohodu. Posiluje imunitu, chrání před virovými onemocněními a zmírňuje symptomy kašle, astmatu a bronchitidy. Obsahuje mnoho antioxidantů, které bojují proti procesu stárnutí a dělají z ní rostlinu spojenou s dlouhověkostí. Díky svým antibakteriálním, antivirovým a antifungálním vlastnostem slouží jako přírodní antibiotikum. Zlepšuje funkci jater, má detoxikační a protizánětlivé účinky. Díky obsahu éterických olejů dochází i k podpoře trávení. Reguluje hladinu krevního cukru a „špatného“ cholesterolu a naopak zvyšuje hladinu antioxidantů v těle. Chrání organismus před různými toxickými látkami jako jsou pesticidy v potravinách, parabeny v kosmetice, těžké kovy a díky flavonoidům i před radiací. Je zdrojem vitamínů C, K, A a minerálů jako vápník, hořčík, mangan, železo a zinek, které jsou důležité pro udržení celkového zdraví.

Zkrátka a dobře - čaj Tulsi nabízí opravdu neuvěřitelné množství prospěšných benefitů, a tak není od věci ho zkusit zařadit do svého běžného jídelníčku. Pozor si ale dávejte na to, abyste to s jeho množstvím nepřehnala. Doporučená denní dávka čaje je 2-3 gramů, aby se předešlo možné toxicitě. Je také nevhodný pro osoby, které trápí problémy se srážlivostí krve nebo pro ty, kteří užívají léky na ředění krve. Těhotné a kojící ženy by se taktéž měly čaji Tulsi raději vyhnout.

Zdroj článku

Související články

Zdraví
Pro lepší hubnutí a pevné zdraví: 5 benefitů kokosové vody, kvůli kterým byste ji měla pít každý den

Pro lepší hubnutí a pevné zdraví: 5 benefitů kokosové vody, kvůli kterým byste ji měla pít každý den

Zdraví
Proč stres ovlivňuje přibírání na váze? Výživový poradce vysvětluje příčinu

Proč stres ovlivňuje přibírání na váze? Výživový poradce vysvětluje příčinu

Zdraví
Ať jste ráno odpočatá a plná energie: 6 kroků pro kvalitní a dostatečný spánek

Ať jste ráno odpočatá a plná energie: 6 kroků pro kvalitní a dostatečný spánek

Zdraví
Terapie formou digitálního detoxu: Zbavte se stresu a užijte si život na maximum

Terapie formou digitálního detoxu: Zbavte se stresu a užijte si život na maximum