Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Jarní detox není hladovka! Víme, jak šetrně očistit organismus

Zapomeňte na všechny „módní“ detoxy, které se skládají z drsných hladovek nebo nekonečného popíjení zelených smoothies. Účinná jarní očista organismu staví na vyvážené stravě, pohybu a dostatečné hydrataci.

Mohlo by se vám líbit

Digitální detox aneb Jak si užít den bez sociálních sítí?

Sociální sítě jsou nedílnou součástí našeho života. Přesto platí, že dobrého pomálu. Zkuste si proto alespoň jeden den v týdnu naordinovat tzv. digitální detox, tedy den bez sociálních sítí.
marianne.cz

Kdo v posledních letech neslyšel o jarním detoxu, ten jakoby vůbec neexistoval. V lepším případě na sebe jarní detoxy vzaly podobu zelených nápojů, v tom horším případě se detox rovnal hladovce. Pravdou ale zůstává, že na jaře nemusíme své tělo „mučit“ hladem, bohatě postačí, když ho očistíme od toxinů a připravíme na jarní a letní měsíce. Jak tedy poznáme, že je nejvyšší čas na jarní očistu organismu? A z jakých kroků se jarní detox skládá?

Poslouchejte své tělo

Žijeme v době, kdy jsme si odvykli vnímat potřeby svého těla. Něco nás bojí? Rychle polkneme růžovou pilulku a problém je zažehnán. Trápí nás zažívání? Honem utíkáme do lékárny pro radu. Máme slabé nehty nebo vlasy? Opět naše kroky vedou do lékárny. Občas ale stačí, když se na tělo „naladíme“ a jeho prosby vyslyšíme. A jinak tomu není ani v případě detoxu. Po dlouhé zimě, tučných jídlech a minimálním pohybu si tělo samo řekne, že je ideální čas na jarní očistu. Signálem intoxikovaného organismu je únava, skleslost, nedostatek životní energie, zažívací potíže, zpomalený metabolismus a častá bolest hlavy,“ vysvětluje MVDr. Jiří Pantůček, zakladatel české značky Green idea, a dodává, že detoxikaci je ideální provádět při změně počasí. Zatímco jarní očista organismu uzavírá zimní období, které je charakteristické nižší pohybovou aktivitou, těžšími jídly, vyčerpanými zásoby vitamínů a minerálů, podzimní detox se naopak zaměřujeme na posílení imunitního systému.

Mohlo by se vám líbit

Potraviny, které působí „zdravě“, ale ve skutečnosti do vyváženého jídelníčku nepatří

Tváří se zdravě, a navíc výborně chutnají. Pokud se ale zaměříme na jejich složení, rychle zjistíme, že si nálepku „zdravé a vyvážené“ potraviny nezaslouží. Pojďme se seznámit s potravinami, které se tváří „fit“, ale ve skutečnosti jsou skrytou kalorickou bombou.
marianne.cz

V hlavní roli játra

Hlavní hvězdou jarního detoxu jsou játra. Přibližně 75 % toxinů je odstraněno působením jater. Játra jsou klíčový detoxikační orgán, který je schopný v našem těle odseparovat látky potřebné od těch nežádoucích, které zadrží a následně vyloučí přes ledviny, kůži a plíce. Pokud jsou však játra přetížená, vrací se toxické látky do tkání a ukládají do tuku,“ říPantůček. Obdobného názoru je také Kristýna Zezulová, vědkyně působící v Systers: „Detoxikace probíhá v každém z nás s větší či menší účinností téměř neustále a hlavním místem této přeměny jsou játra. Účastní se ale i další orgány jako ledviny, trávicí trakt, plíce a kůže.“ Suma sumárum, i když při detoxikaci hrají hlavní roli játra, správná jarní očista organismu by měla podpořit činnost všech orgánů.

Co tělo, to jiný detox

Mnoho z nás má pocit, že „správný“ jarní detox se skládá z několika předepsaných bodů. Příroda je ale mnohem hravější, a tak neexistuje jeden ideální postup, který vyhovuje všem. Opět se vracíme na začátek, kde jsme zmiňovali, že je potřeba vnímat své tělo a jeho potřeby. Obecně ale platí, že se jarní detox skládá ze třech stavebních kamenů: spánku, pohybu a lehké stravy.Právě strava může náš organismus zanášet nejrůznějšími toxiny, nebo naopak podpořit jejich vyloučení z těla ven. Navyšte tedy porce čerstvé zeleniny a ovoce. Dbejte na pitný režim (voda, bylinné čaje), omezte cukry, smažené a grilované pokrmy a přijměte dostatek vlákniny,“ doplňuje Pantůček. V ideálním případě omezte také pití alkoholických nápojů. Podle Kristýny Zezulové se vyplatí, když svému tělu ulevíte od protizánětlivých potravin, jako je lepek či laktóza. Nemusíme potraviny ze svého jídelníčku zcela vyřadit, bohatě postačí, když snížíte jejich příjem. Činnost jater můžete podpořit listovou a košťálovou zeleninou, červenou řepou, vlákninou, proteiny a prospěšnými tuky. A chybu neuděláte ani zařazením podpůrných suplementů.

Pomocníci při detoxu

Detox jako zbraň na „zimní“ tuky?

Jarní detox není zázračná dieta, díky které mávnutím proutku zhubnete dvacet kilogramů. Na druhou stranu s jarní očistou těla přichází ruku v ruce lehčí jídelníček, pohyb, dostatek hydratace a nulový příjem alkoholu. To všechno jsou kroky, které zákonitě vedou ke snížení hmotnosti. Kvalitní detoxikace je většinou provázena i úbytkem váhy. Hubnutí je způsobeno jednak menším energetickým příjmem ve stravě a rovněž zrychlením metabolismu. Optimální detoxikace trvá až tři měsíce, pomůže však i kratší cyklus,“ uzavírá Pantůček.

Mohlo by se vám líbit

Jak udržet vlasy krásné a zdravé? Naordinujte jim blahodárný detox

Naše vlasy denně prochází zatěžkávací zkouškou. Působí na ně počasí, znečištěné ovzduší i vlasové produkty. Výsledkem může být matný vzhled a podrážděná pokožka hlavy. Jak udržet vlasy krásné a zdravé? Naordinujte jim blahodárný detox.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zdraví
Jediný pomocník, se kterým posílíte celé tělo: Snadné cviky s kettlebellem zvládne každý

Jediný pomocník, se kterým posílíte celé tělo: Snadné cviky s kettlebellem zvládne každý

Zdraví
Jak se zbavit pocení a koláčů v podpaží krok za krokem: Vliv může mít strava i oblečení

Jak se zbavit pocení a koláčů v podpaží krok za krokem: Vliv může mít strava i oblečení

Zdraví
Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví

Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví

Zdraví
Naučte se zvládat stres, emoce i negativní myšlenky: Vyzkoušejte jednoduchou metodu sofrologie

Naučte se zvládat stres, emoce i negativní myšlenky: Vyzkoušejte jednoduchou metodu sofrologie