Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Kreativita podle menstruačního cyklu? Nová studie ukazuje, kdy jsou ženy nejkreativnější

Info ikona
Kreativita

Každý den není posvícení, a dvojnásob to platí ve chvíli, kdy pracujete v kreativním oboru. Možná jste sama zaznamenala, že zatímco během některých dnů je múza vaší nejlepší kamarádkou, jindy vás naprosto ignoruje a přehlíží. Možná vás ale překvapí, že kreativita jde ruku v ruce s určitou fází menstruačního cyklu.

Naštěstí už odzvonilo dobám, kdy se o menstruaci ve společnosti nemluvilo. A tak se v posledních letech můžeme čím dál častěji setkávat s články, knihami nebo podcasty, které ženám poodhalují taje menstruačního cyklu a vysvětlují jim vše, co škola nebo maminka nedokázala. Dnes už tedy víme, že bychom menstruačnímu cyklu měly přizpůsobit nejen kosmetickou rutinu, ale třeba také jídelníček nebo cvičící rutinu. Navíc se zdá, že menstruační cyklus ovlivňuje i naši kreativitu! To alespoň tvrdí nová studie zveřejněná v Frontiers In Psychology, podle které bychom kreativní úkoly měly plnit během ovulace!

Ovulaci zdar

Čeká vás v práci kreativní úkol? Připravujete vlastní projekt? Nebo jste tvůrčí člověk, který aktuálně pátrá po múze? Ať tak či onak, rozhodně byste měly vědět, že úroveň kreativity souvisí s menstruačním cyklem. Pokud právě namítáte, že jde o „babské“ povídačky, pak jste na omylu! Tuto souvislost totiž potvrzuje nedávná studie, které se zúčastnilo 72 žen. Jejich úkolem bylo vymyslet co nejvíce možností, jak kreativně využít předměty každodenního použití (např. ručník, lahev nebo boty), a to vše v časovém limitu pěti minut. V dalším úkolu naopak dostaly tři slova a byly požádány, aby vymyslely slovo čtvrté, které bude s danými slovy propojené.

Výzkumníci následně hodnotili odpovědi, a především se zaměřovali na flexibilitu, plynulost a originalitu odpovědí. A výsledek? Zdá se, že kreativita ruku v ruce přichází s ovulací. Autorky studie, profesorky Aleksandra Szymkow a Katarzyna Galasinska, uvedly, že kreativita může být u žen tzv. „mentální ozdobou“, tedy sexuálně vybraným rysem, který je během vrcholu plodnosti posílen podobně jako hladina feromonů nebo touha po společenském životu.

Zjednodušte si život

Jak už bylo zmíněno v úvodu, každá žena by měla pochopit svůj menstruační cyklus a porozumět tomu, co její tělo právě prožívá. Nemusíte nutně odkládat všechny kreativní úkoly jenom na ovulaci a stejně tak není žádoucí, abyste propadaly panice, že během folikulární fáze nevymyslíte ani jedno kreativní řešení pro nadřízeného. Svět není černobílý a nikde není psáno, že vaše kreativita bude během ostatních fází menstruačního cyklu v propadlišti dějin. Pouze je dobré vědět, kdy jste na kreativním vrcholu a nezlobit se na sebe za dny, kdy nedokážete dát dohromady ani jedno smysluplné souvětí.

Zdroj článku