Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Jak může menstruační cyklus měnit mozek žen? Jiný je jeho tvar i činnosti

Info ikona
Menstruační cyklus mění mozek žen. Jak?

Pravidelná menstruace jen s mírným nepohodlím je tím nejlepším potvrzením ženského zdraví. Každá žena vnímá, že se jí v průběhu menstruačního cyklu mění nálady, i to, že část měsíce je nabitá energií a jindy se cítí vyčerpaná a bez života. Také mozek funguje v různých fázích periody odlišně. Někdy mu to skvěle myslí, jindy je v útlumu. Co za to může?

Liv Boková | 28. 02. 2024

Negativního chování při menstruaci si všímá každý

Aniž bychom se zabývali vědeckými studiemi, ženy i lidé kolem nich vnímají, že se jejich chování v průběhu menstruačního cyklu mění a že jim to někdy myslí a jindy ani trochu. Ostatně je stále běžné, že si muži ženy kvůli tomu dobírají. Když je žena naštvaná, řekne si muž, že má PMS nebo se jí na to rovnou s úsměvem zeptá. To už je takové tradiční pošťuchování. Většina žen je pak před menstruací a někdy i v jejím průběhu citlivější, úzkostlivější, podrážděnější, mají větší chuť na sex.

Pozitivní změny nikdo nekomentuje

To, že menstruační cyklus ovlivňuje nálady a mozek i opačným směrem, se v životě ženy projevuje také. A ačkoliv jsou v některých případech tyto změny velice výrazné, nikdo je příliš nekomentuje. Ženy samotné je vnímají velmi dobře, často si je ale s menstruačním cyklem vůbec nespojují. Vědecké studie ukazují, že po menstruaci se ženám například zlepšuje prostorové vnímání. Po třech týdnech jsou mistryně komunikace a velmi dobře rozeznávají pocity strachu u ostatních lidí.

Mohlo by se vám líbit

Ekologické menstruační pomůcky versus ty klasické. Které jsou pro ženské tělo lepší?

V posledních letech se stávají populární ekologické menstruační pomůcky, které jsou vyrobeny z udržitelných materiálů. A zatímco je jisté, že jsou šetrné k životnímu prostředí, stojí za to se zamyslet, i jak jsou šetrné k ženskému tělu. Včetně toho, zda je lepší používat právě tyto produkty, nebo klasické tampony. Nám s touto analýzou pomohla lékařka Kateřina Šédová.
marianne.cz

Za všechno můžou hormony

Původcem změn v ženském organismu jsou hormony progesteron a estrogen. Produkují je vaječníky, jejichž hlavní role v rámci reprodukčního systému je dobře známá. O jejich vlivu na ženské chování se také mluví, ale o tom, jak moc jejich množství v organismu působí na ženský mozek, už se tolik neví. Vědci se menstruačním cyklem zabývají už téměř sto let, na tyto spojitosti se ale stále zaměřují jen minimálně.

Ženy mluví dříve, než muži

Hormony jsou klíčové i pro rozdílnost chování žen a mužů. Například ženy jsou lepší v sociálních dovednostech, než muži. Mají lepší komunikační schopnosti, jsou otevřenější názorům jiných lidí i empatičtější. Podle Pauline Maki, psycholožky z University of Illinois v americkém Chicagu, která už přes čtvrt století studuje vliv hormonů na ženský mozek, ať už v době, kdy ještě menstruují, či v menopauze, se hormonální odlišnosti ukazují v celkovém projevu. „Ženy mluví dříve, než muži, vyjadřují se plynuleji a také jim jde lépe pravopis,“ uvedla například profesorka Maki. V jedné ze svých studií před lety zjistila, že zhruba týden po ovulaci, kdy mají ženy vysoké hladiny progesteronu a estrogenu, jsou výrazně horší v tom, v čem obvykle vynikají muži. Ženy v té době mají například výrazně zhoršené prostorové vnímání. Lepší jsou zase v těch ženských záležitostech, jako je komunikace. Těsně po menstruaci, kdy jsou hladiny ženských hormonů nižší, se jejich prostorové vnímání vrací k normálu.

Mohlo by se vám líbit

Střeva jsou náš druhý mozek. Jak o něj pečovat, aby mu to myslelo?

Střeva používají stejné látky a buňky jako mozek, aby nám pomohla trávit. Když je něco v nepořádku, mozek na to upozorní. Mikroorganismy ve střevech rozhodují o naší imunitě, psychickém zdraví, náladách i chování. Střeva a mozek spolu neustále komunikují. Jak jejich propojení funguje? Co našemu druhému mozku nesvědčí a co mu naopak prospívá?
marianne.cz

Menstruace mění epizodickou paměť

Kolísání hormonálních hladin během menstruačního cyklu zásadním způsobem ovlivňuje také činnost spánkového laloku a hipokampu, oblastí klíčových pro epizodickou paměť, která uchovává naše zkušenosti a osobní zážitky v podobě vzpomínek, a prostorové vnímání. Podle autorek poměrně čerstvé studie, Rachel G. Zsido a Julie Sacher z Max Planck Institutu v Mnichově, je potřeba se na tuto minimálně prozkoumanou spojnici mezi ženským mozkem a hormony zaměřit mnohem důkladněji a podrobněji. Mohlo by to pomoci s prevencí a léčbou mnoha nemocí a poruch. Samy se dostaly do větší hloubky než kdokoli v minulosti už jen tím, že hodnoty měřily v různých částech menstruačního cyklu účastnic výzkumu šestkrát, nikoli dvakrát, jak tomu bylo ve většině studií.

Perioda mění tvar částí mozku

V různých fázích menstruačního cyklu se nemění pouze činnost mozku, ale i fyzický tvar jednotlivých jeho částí. „Zjistily jsme, že určité oblasti spánkového laloku, klíčové pro epizodickou paměť a prostorové vnímání, se rozšiřují při vysoké hladině estrogenu a nízké hladině progesteronu. Znamená to, že se tyto oblasti mozku samy remodelují a synchronizují v návaznosti na jednotlivé fáze menstruačního cyklu,“ vysvětlila Julia Sacher.

Ženský mozek si zaslouží více zkoumání

„Kognitivní věda se studiu ženského mozku stále věnuje jen velmi málo. Přestože jsou pohlavní steroidní hormony zásadní pro učení a paměť, hormonální přechodové fáze, jako menstruační cyklus, vliv hormonální antikoncepce, těhotenství a menopauzu, bere v potaz pouze méně než půl procenta literatury věnované výzkumu mozkových funkcí,“ posteskla si vědkyně. Spolu s kolegy to chce změnit a tuto zásadní mezeru ve výzkumu vyplnit.

Zdroj článku