Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Přizpůsobte kosmetickou rutinu svému menstruačnímu cyklu

Info ikona
žena

Jeden týden si užíváte dokonalou pleť bez jediné chybičky, zatímco následující týden vidíte jednu nedokonalost vedle druhé. Náhoda? Nemyslíme si!

Hormony vládnou tělu! A v případě ženského těla to platí dvojnásob. Pozornější z vás možná četly knihu Cyklická žena nebo Flo, případně zaznamenaly, že menstruační cyklus výrazně ovlivňuje naši náladu nebo chuť ke cvičení. Pravdou ale zůstává, že menstruační cyklus má co do činění i s naší vnější krásou. Pokud tedy chcete vyzrát na pravidelně se opakující pleťové nešvary, nezbývá nic jiného, než pochopit, o co naše pleť v dané fázi měsíci žádá.

Mohlo by se vám líbit

1. Fáze menstruační

Také máte na začátku menstruační fáze pocit, že vaše pleť připomíná vyprahlou Saharu? V tomto ohledu je hlavním viníkem nízká hladina estrogenu, hormonu, který za normálních okolností pokožku hydratuje. Pro fázi menstruační je také typické, že se zvyšuje hladina prostaglandinů, což následně vede k tomu, že pleť je citlivější a zarudlejší.

Nezbývá nic jiného, než v tomto období přijmout mantru: hydratovat, hydratovat a hydratovat. Kromě klasických hydratačních krémů můžete vyzkoušet také hydratační séra nebo výživné masky, které vaší pleti dopřejí všechno, co potřebuje. Naopak se vyplatí, když se během menstruační fáze vyhnete exfoliaci.

2. Fáze folikulární

„Tělo začíná produkovat více estrogenu, který stimuluje produkci kolagenu, elastinu a kyseliny hyaluronové. Díky tomu je pleť plnější, pevnější a hydratovanější,“ říká o folikulární fázi dermatoložka Ewoma Ukeleghe. Kromě výše zmíněných pozitiv si můžete všimnout také toho, že vaše pleť září na míle daleko. Podpořte její záři tím, že do své kosmetické rutiny zařadíte sérum s vitamínem C.

Stejně tak se vyplatí, když sáhnete po jemném peelingu, který podpoří buněčnou výměnu a odstraní všechny odumřelé kožní buňky. Přichází tedy ideální čas na produkty s kyselinou AHA.

Info ikona
Kosmetika

3. Fáze ovulační

Hladina estrogenu a testosteronu roste závratnou rychlostí a spolu s nimi roste i vaše spokojenost s pletí. Jednoduše řečeno během ovulační fáze vypadá vaše pleť skvěle!

Přesto byste neměly usnout na vavřínech. Začněte se pomalu připravovat na nadcházející luteální fázi tím, že své pleti budete dopřávat hloubkové čištění. Nezapomeňte ani na používání exfoliačních produktů s AHA kyselinami, díky kterým udržíte póry na uzdě. V neposlední řadě se vyplatí, když sáhnete po zázračném retinolu, který udrží vaši pokožku pružnou, vyplňuje vrásky, působí proti akné, pigmentovým skvrnám, podporuje produkci kolagenu a zvládne i rozšířené póry

4. Fáze luteální

Pohádka o dokonalé pleti se nekoná! Přichází totiž fáze luteální, která nám opět dokazuje, že hormony vládnou tělu. „V této fázi výrazně klesá hladina progesteronu a estrogenu, zatímco hladina testosteron neklesá. To následně způsobuje otoky, neboť tělo zadržuje více vody,“ vysvětluje dermatoložka. Pleť také ve velkém produkuje maz, který v kombinaci s bakteriemi vede k akné. Používejte tedy produkty, které regulují produkci kožního mazu, a zároveň pleť zklidňují.

Pomocnou ruku vám podá sérum s niacinamidem, které má příznivý vliv na produkci mazu. Zklidnit pokožku můžete také chladivými jílovými maskami.

Mohlo by se vám líbit