Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Kvalita intimity v dlouhodobém vztahu klesá. Opravdu?

Tak, jak se mění v průběhu společného soužití vztah, prochází obměnou i partnerská sexualita. Počáteční chemie a jiskra novosti se časem vždy vytratí. Ovšem je opravdu milování po letech s jedním partnerem horší a horší?

Kateřina Chytra | 18. 06. 2023

Během praxe mě navštívila klientka Petra a sdílela se mnou, že její intimní život s manželem je katastrofa. „Jsme spolu už 15 let a musím se do sexu vyloženě nutit a nějak to přežít. Ale to je asi normální, po tolika letech soužití. Děje se to i mým kamarádkám,“ vyprávěla. Ano, děje se to mnoha párům, ovšem není to známka zdravého fungování.

Partnerská intimita je jako živý organismus. Reaguje na aktuální dění mezi mužem a ženou, na dění v domácnosti i v práci, a především reaguje na vnímání sebe samých ve vztahu. Milování je takovým zrcadlem, ve kterém se odráží mnoho faktorů – jak aktuálních, tak i historie vztahu.

Možná jste si s partnerem prošli partnerskou krizí a vyřešili jste ji. Podrželi jste se navzájem v době nemoci, nebo ve chvíli, když jeden přišel o práci, nebo naopak rozjížděl podnikání. Díky tomu všemu jste si dnes ještě blíž a vnímáte své kvality. Váš vztah je dnes silnější a odolnější, a to se promítne do intimního života a prožívání. Očekávat v takových chvílích prvopočáteční jiskření je samozřejmě chiméra. Avšak jak se vztah prohlubuje, prohlubuje se i intimita obou partnerů. Kvalita milování se tedy promění - ne vytratí!

Pokud je ve vztahu blízkost, důvěra a vzájemné naladění, může být intimita i po 20 letech o hlubokém prožitku, radosti, uvolnění a především vzájemnosti.

Mohlo by se vám líbit

Neviděli jste tu někde moje libido?

Na to, zda pacientky mají pravidelný sexuální život, se v ordinaci většinou neptám. Jsou ale situace, kdy taková otázka má své opodstatnění. A víc než často dostávám odpověď „já už to nepotřebuju“, „já už to nechci“. Co dělat, když po svém partnerovi přestanete toužit? Kde hledat příčinu a jak ji napravit?
marianne.cz

Co může být příčinou zhoršením intimity ve vztahu?

Zažívali jste na samém začátku vašeho vztahu vášeň, naplňující chvíle, a nyní je vaše sexualita zatížena spíše povinností, nutností a částečným odporem? Pak na ni může mít vliv následující:

  1. Nedůvěřujete sama sobě, stydíte se, nepřipadáte si pro partnera přitažlivá, což vám brání se uvolnit a být přirozená.

  2. Jste dlouhodobě unavená a vyčerpaná.

  3. Kojíte dítě, to vás dočasně odpojuje od vášně a propojení s podbřiškem. Žena má pozornost v prsou u nasycení dítěte.

  4. Cítíte se partnerem zraněná a ukřivděná, nedůvěřujete mu. V minulosti jste řešili ve vztahu nevěru, ale stále jste to v sobě nepustila.

  5. Nedokážete se uvolnit, vaše tělo je plné stresu a napětí, díky čemuž může být sexualita bolestivá.

  6. Necítíte vzrušení v důsledku odpojení se od svého těla.

  7. Partner vás necítí jako bytost, nevnímá vaše potřeby empatie a porozumění, vyvíjí na vás nátlak a díky tomu se zavíráte.

  8. Bojíte se přiznat si, že nejste ve vztahu s tím správným partnerem.

Příčin, proč vaše milování není jako dříve, může být samozřejmě mnoho. Nespokojte se však s nudou a šedí v intimitě, a už vůbec nepřistupujte na postoj „nějak to vydržím“. Musela byste vyvinout obrovskou dávku sebezapření, která se vám dříve nebo později promítne do ztráty energie, životního elánu a ve finále přijdete o své zdraví. Raději se obraťte na odborníka, který s vámi příčiny odhalí a pomůže vám je zpracovat. Je dost možné, že tam, kde byl dříve oheň, je možné opět zažehnout jiskru a postupně ji rozdmýchat.

Mohlo by se vám líbit

Proč je dobré, když se partneři v dlouhodobém vztahu čas od času hádají

Hádky jsou ve společnosti často chápány jako něco, co přichází, když to ve vztahu už nefunguje. Ale opak je pravdou. Právě díky konfliktům se totiž partneři mnohdy více poznávají a sbližují. Jaká další pozitiva z nich mohou plynout, pokud jsou konstruktivní? To pro vás máme níže.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Móda
Nejlépe oblékané páry světa: 5 dvojic, které vás naučí, jak stylově ladit s partnerem

Nejlépe oblékané páry světa: 5 dvojic, které vás naučí, jak stylově ladit s partnerem

Životní styl
Proč starší ženy často chtějí mladšího partnera? Jedním z důvodů je nová energie a touha po změně

Proč starší ženy často chtějí mladšího partnera? Jedním z důvodů je nová energie a touha po změně

Zábava
Kvíz: Vyznáte se dobře v mužích Carrie Bradshaw? Zjistěte, zda víte, před kým upřednostnila pana Božského

Kvíz: Vyznáte se dobře v mužích Carrie Bradshaw? Zjistěte, zda víte, před kým upřednostnila pana Božského

Rodina a děti
Jak udržet ve vztahu jiskru a posílit intimitu a romantiku? Stačí se řídit několika snadnými tipy

Jak udržet ve vztahu jiskru a posílit intimitu a romantiku? Stačí se řídit několika snadnými tipy