Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Kvalita intimity v dlouhodobém vztahu klesá. Opravdu?

Info ikona
Placeholder image

Tak, jak se mění v průběhu společného soužití vztah, prochází obměnou i partnerská sexualita. Počáteční chemie a jiskra novosti se časem vždy vytratí. Ovšem je opravdu milování po letech s jedním partnerem horší a horší?

Kateřina Chytra | 18. 06. 2023

Během praxe mě navštívila klientka Petra a sdílela se mnou, že její intimní život s manželem je katastrofa. „Jsme spolu už 15 let a musím se do sexu vyloženě nutit a nějak to přežít. Ale to je asi normální, po tolika letech soužití. Děje se to i mým kamarádkám,“ vyprávěla. Ano, děje se to mnoha párům, ovšem není to známka zdravého fungování.

Partnerská intimita je jako živý organismus. Reaguje na aktuální dění mezi mužem a ženou, na dění v domácnosti i v práci, a především reaguje na vnímání sebe samých ve vztahu. Milování je takovým zrcadlem, ve kterém se odráží mnoho faktorů – jak aktuálních, tak i historie vztahu.

Možná jste si s partnerem prošli partnerskou krizí a vyřešili jste ji. Podrželi jste se navzájem v době nemoci, nebo ve chvíli, když jeden přišel o práci, nebo naopak rozjížděl podnikání. Díky tomu všemu jste si dnes ještě blíž a vnímáte své kvality. Váš vztah je dnes silnější a odolnější, a to se promítne do intimního života a prožívání. Očekávat v takových chvílích prvopočáteční jiskření je samozřejmě chiméra. Avšak jak se vztah prohlubuje, prohlubuje se i intimita obou partnerů. Kvalita milování se tedy promění - ne vytratí!

Pokud je ve vztahu blízkost, důvěra a vzájemné naladění, může být intimita i po 20 letech o hlubokém prožitku, radosti, uvolnění a především vzájemnosti.

Mohlo by se vám líbit

Co může být příčinou zhoršením intimity ve vztahu?

Zažívali jste na samém začátku vašeho vztahu vášeň, naplňující chvíle, a nyní je vaše sexualita zatížena spíše povinností, nutností a částečným odporem? Pak na ni může mít vliv následující:

  1. Nedůvěřujete sama sobě, stydíte se, nepřipadáte si pro partnera přitažlivá, což vám brání se uvolnit a být přirozená.

  2. Jste dlouhodobě unavená a vyčerpaná.

  3. Kojíte dítě, to vás dočasně odpojuje od vášně a propojení s podbřiškem. Žena má pozornost v prsou u nasycení dítěte.

  4. Cítíte se partnerem zraněná a ukřivděná, nedůvěřujete mu. V minulosti jste řešili ve vztahu nevěru, ale stále jste to v sobě nepustila.

  5. Nedokážete se uvolnit, vaše tělo je plné stresu a napětí, díky čemuž může být sexualita bolestivá.

  6. Necítíte vzrušení v důsledku odpojení se od svého těla.

  7. Partner vás necítí jako bytost, nevnímá vaše potřeby empatie a porozumění, vyvíjí na vás nátlak a díky tomu se zavíráte.

  8. Bojíte se přiznat si, že nejste ve vztahu s tím správným partnerem.

Příčin, proč vaše milování není jako dříve, může být samozřejmě mnoho. Nespokojte se však s nudou a šedí v intimitě, a už vůbec nepřistupujte na postoj „nějak to vydržím“. Musela byste vyvinout obrovskou dávku sebezapření, která se vám dříve nebo později promítne do ztráty energie, životního elánu a ve finále přijdete o své zdraví. Raději se obraťte na odborníka, který s vámi příčiny odhalí a pomůže vám je zpracovat. Je dost možné, že tam, kde byl dříve oheň, je možné opět zažehnout jiskru a postupně ji rozdmýchat.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku