Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Viva la siesta! Proč bychom si neměli odpírat odpolední spánek?

Už, už jste doufali, že dneska se vám vyhne velkým obloukem. Na obranu jste si dopřáli nálož kofeinu a cukrů v podobě lahodného zákusku. Bohužel, veškeré vaše snažení přišlo vniveč. Jedno nevinné zívnutí totiž odstartovalo poobědovou únavou. Co v takový moment dělat? Odpověď se skrývá v oblíbeném španělském slovu siesta!

Známe to všichni! Po výborném obědě přichází bezčasí. Doba, kdy bezmyšlenkovitě zíráme do počítače, střídavě zíváme, protahujeme se a doufáme, že hrnek kávy naši ospalost zažene. Většinou nezažene. A tak bojujeme s únavou různými způsoby. Někdo dělá rutinní práci, u které nemusí namáhat mozkové závity, jiný pouze dělá, že „dělá“. Kdybychom ale žili na jihu, pravděpodobně bychom si bez výčitek dopřáli krátkou siestu, odpočinek, díky kterému bychom načerpali síly na následující pracovní odpoledne.

Mohlo by se vám líbit

7 největších mýtů o spánku, které vám nedají spát

Počítáte před spaním ovečky, nebo usínáte jako Šípkové Růženky? Ať tak či onak, měli byste znát nejznámější mýty, které jsou se spánkem spojovány.
marianne.cz

Siesta do každého podnebí!

Pokud jste někdy byli ve Španělsku, v Řecku nebo na jihu Itálie, pravděpodobně jste zaznamenali, že místní lidé po obědě nepřekypují energií. Respektive možná jste místní obyvatele vůbec nezahlédli. Není divu, jejich odpoledne se totiž nese ve znamení siesty. Kvalitního odpočinku na kanapi, kvůli kterému bez okolků zavřou obchod nebo si „hodí áčko“ v kanceláři. Bez siesty totiž není úspěšného dne. To mimochodem potvrzují i výzkumy, které odhalily, že „odpoledních dvacet“ v sobě skrývá několik zdravotních benefitů. Údajně totiž lidé, kteří dodržují siesty, vykazují lepší kognitivní výkony. „Delší pauza uprostřed dne neslouží pouze ke spánku, zaměstnanci se mohou vrátit domů, připravit si kvalitní jídlo k obědu a trávit více času se svými rodinami,“ nabízí další výhody siesty deník The Guardian.

I když siesta vznikla jako odpověď na teplé počasí okolo poledne, v současné době může fungovat prakticky kdekoliv. Důležité je pouze to, aby zaměstnavatel byl myšlence siesty nakloněný. Důkazem je i britská společnost The National Trust, která sice sídlí v jižní Anglii, avšak během letních měsíců přechází na tzv. středomořskou pracovní dobu. V praxi to znamená, že zaměstnanci společnosti začínají pracovat dříve, a následně si během poledne mohou vychutnat dlouhou obědovou pauzu. Je jenom na nich, jestli si v pohodlí domova odpočinou, nebo volno stráví v klimatizované restauraci.

Info ikona
Spánek

Budoucnost patří siestám

Pravda, zatím představa oficiálních siest v České republice působí jako scéna ze sci-fi filmu. Na druhou stranu nesmíme zapomínat na klimatické změny, které způsobí, že počasí v České republice bude čím dál tím více teplejší. Odborníci z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v roce 2015 předpověděli, že v Česku do roku 2040 stoupne teplota pravděpodobně minimálně o 1 °C a do roku 2060 až o 2,5 °C, a to za předpokladu, že emise skleníkových plynů dále porostou. Podle studie se zvýší také počet tropických dnů a tzv. letních dnů, přičemž v období od roku 2040 do roku 2060 může být až o 35 letních dnů více. Dost možná se tedy odpoledních siest dočkají naše děti.

Mohlo by se vám líbit

Spánková prokrastinace aneb Když pravidelně oddalujete večerku

Závěrečné titulky seriálu naznačují, že je nejvyšší čas ulehnout do peřin, ale tichý hlásek vám našeptává, abyste si dopřáli ještě jeden díl? Vítejte v době, kdy záměrně oddalujeme čas usínání a raději dáváme přednost seriálům, sociálním sítím nebo nočnímu čtení knih. Vítejte v době, kdy dennodenně bojujeme se spánkovou prokrastinací.
marianne.cz

Související články

Životní styl
KVIFF 2024: Průvodce programem, cenami vstupenek, doporučenými filmy a slavnými celebritami

KVIFF 2024: Průvodce programem, cenami vstupenek, doporučenými filmy a slavnými celebritami

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání