Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Nedostupnost a další hry aneb Proč nás odmítání tak přitahuje

Říká se, že člověk chce to, co nemůže mít. V sekci randění to ale není ten nejlepší začátek. Toto téma nedávno otevřela psychoterapeutka a socioložka Markéta Šetinová. Možná se s ním setkáváte i vy. A my bychom vám jej s její pomocí rádi objasnili.

Tereza Čaladi | 31. 05. 2023

Ne každý stojí o bombardování zprávami ještě před první schůzkou. Ale co když někdo píše zcela normálně, projevuje běžný přiměřený zájem a ten druhý mu sice odpovídá, ale dává si s tím na čas? V takové chvíli se může stát, že váš zájem nečekaně naroste namísto toho, aby opadl. „Proč najednou neodepisuje? Udělal/a jsem něco špatně? Ale proč by potom psal/a tak mile? Třeba toho má vážně hodně a je hezké, že si vůbec našel/našla čas na to, aby mi odpověděl/a… Navíc se mi dlouho nikdo takhle nelíbil, tak mu/jí dám ještě šanci.“ To jsou myšlenky, které se vám v tu chvíli docela snadno začnou honit hlavou. Zejména pokud patříte k těm, kteří jsou součástí světa online seznamek.

Proč nedostupnost funguje a dotyčný vás pak přitahuje ještě víc?

Toto téma nedávno otevřela ve svém webináři o randění psychoterapeutka a socioložka Markéta Šetinová, která se v obou těchto oborech zajímá o seznamování, randění, začátky vztahů a proměny vztahů v dnešní době. V tomto případě přitom odkazuje na kouče Matthew Husseye, který používá metaforu kočky a hračky na provázku. Dokud jí máváte hračkou před nosem, může se zbláznit (je jí blízko, ale vlastně ji pořád nemá, nemůže ji chytit), ale když hračka leží před ní, už ji nezajímá. Člověka tak přitahuje ta hra dynamika a nejasnost. Jenomže ve chvíli, kdy se do toho ponoří i ta druhá strana, může se stát, že jim to nebude připadat tak zajímavé a vlastně je to přestane bavit.

Mohlo by se vám líbit

Odlišná komunikace, nebo čirý nezájem – víme, jak to rozeznat

V dnešním světě mnoha komunikačních platforem je složité se s někým sladit. Někdo raději volá, jiný píše a další neuznává nic jiného než konverzace tváří v tvář. A když už se shodnete zde, každý může být jiný komunikátor a vyjadřovat se jiným způsobem. To může být složité zejména ze začátku vztahů. Máme pro vás tipy, jak si s tím poradit.
marianne.cz

Proč z toho obvykle neplyne nic dobrého? ...respektive vztah

S lidmi, které baví hrát tyto hry (ať už předstírat nedostupnost, nebo že vás přitahuje pouze v té chvíli) se poté poměrně těžko buduje vztah. Pokud je tedy vztah to, co hledáte, ale ten druhý hraje tyto hry, pak nejste kompatibilní.

Já si myslím, že my na začátku vztahu vůbec nemusíme testovat, jak ta druhá strana reaguje na nezájem, ale potřebujeme si otestovat, jak reaguje na ten přiměřený zájem,“ říká ve svém webináři Randění Markéta Šetinová. Zároveň dodává, že pokud jej ta druhá strana dokáže ustát, pak jsme kompatibilní. A pokud ne, tak ne. „Jasnost je lepší než hry,“ uzavírá.

Co si v téhle situaci pamatovat

Z webináře vyplynuly následující body, na které je dobré v této situaci myslet:

  • Nedělejte to, co nechcete, aby vám dělali druzí. Pokud nechcete, aby vám ten druhý odepisoval s několikadenními mezerami, také to nedělejte.

  • Buďte přirození. Pokud cítíte, že někomu chcete napsat, udělejte to, ale zároveň mu dejte prostor na reakci, ať vidíte, zda je zájem oboustranný.

  • Naučte se vztahy (i ty potencionální) opouštět. Někdy se člověk zasekne na myšlence, že možná nemají s daným protějškem vyloženě stejné zájmy a koníčky, ale že se na tom stále dá pracovat...to je sice pravda, ale musejí chtít oba. Pokud to tak není, není tam kompatibilita a je lepší jít pryč.

Mohlo by se vám líbit

Vztahy v roce 2023: Slovníček nejdůležitějších pojmů

To, jak vnímáme a popisujeme vztahy, se v posledních letech zásadně mění. Pokud se v těch různých, zejména anglických, slovech neustále ztrácíte - nezoufejte! Připravili jsme pro vás příručku těch nejdůležitějších vztahových výrazů, které musíte znát.
elle.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky