Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Nedostupnost a další hry aneb Proč nás odmítání tak přitahuje

Info ikona
Žena zamilovaně kouká do telefonu

Říká se, že člověk chce to, co nemůže mít. V sekci randění to ale není ten nejlepší začátek. Toto téma nedávno otevřela psychoterapeutka a socioložka Markéta Šetinová. Možná se s ním setkáváte i vy. A my bychom vám jej s její pomocí rádi objasnili.

Tereza Čaladi | 31. 05. 2023

Ne každý stojí o bombardování zprávami ještě před první schůzkou. Ale co když někdo píše zcela normálně, projevuje běžný přiměřený zájem a ten druhý mu sice odpovídá, ale dává si s tím na čas? V takové chvíli se může stát, že váš zájem nečekaně naroste namísto toho, aby opadl. „Proč najednou neodepisuje? Udělal/a jsem něco špatně? Ale proč by potom psal/a tak mile? Třeba toho má vážně hodně a je hezké, že si vůbec našel/našla čas na to, aby mi odpověděl/a… Navíc se mi dlouho nikdo takhle nelíbil, tak mu/jí dám ještě šanci.“ To jsou myšlenky, které se vám v tu chvíli docela snadno začnou honit hlavou. Zejména pokud patříte k těm, kteří jsou součástí světa online seznamek.

Proč nedostupnost funguje a dotyčný vás pak přitahuje ještě víc?

Toto téma nedávno otevřela ve svém webináři o randění psychoterapeutka a socioložka Markéta Šetinová, která se v obou těchto oborech zajímá o seznamování, randění, začátky vztahů a proměny vztahů v dnešní době. V tomto případě přitom odkazuje na kouče Matthew Husseye, který používá metaforu kočky a hračky na provázku. Dokud jí máváte hračkou před nosem, může se zbláznit (je jí blízko, ale vlastně ji pořád nemá, nemůže ji chytit), ale když hračka leží před ní, už ji nezajímá. Člověka tak přitahuje ta hra dynamika a nejasnost. Jenomže ve chvíli, kdy se do toho ponoří i ta druhá strana, může se stát, že jim to nebude připadat tak zajímavé a vlastně je to přestane bavit.

Mohlo by se vám líbit

Proč z toho obvykle neplyne nic dobrého? ...respektive vztah

S lidmi, které baví hrát tyto hry (ať už předstírat nedostupnost, nebo že vás přitahuje pouze v té chvíli) se poté poměrně těžko buduje vztah. Pokud je tedy vztah to, co hledáte, ale ten druhý hraje tyto hry, pak nejste kompatibilní.

Já si myslím, že my na začátku vztahu vůbec nemusíme testovat, jak ta druhá strana reaguje na nezájem, ale potřebujeme si otestovat, jak reaguje na ten přiměřený zájem,“ říká ve svém webináři Randění Markéta Šetinová. Zároveň dodává, že pokud jej ta druhá strana dokáže ustát, pak jsme kompatibilní. A pokud ne, tak ne. „Jasnost je lepší než hry,“ uzavírá.

Co si v téhle situaci pamatovat

Z webináře vyplynuly následující body, na které je dobré v této situaci myslet:

  • Nedělejte to, co nechcete, aby vám dělali druzí. Pokud nechcete, aby vám ten druhý odepisoval s několikadenními mezerami, také to nedělejte.

  • Buďte přirození. Pokud cítíte, že někomu chcete napsat, udělejte to, ale zároveň mu dejte prostor na reakci, ať vidíte, zda je zájem oboustranný.

  • Naučte se vztahy (i ty potencionální) opouštět. Někdy se člověk zasekne na myšlence, že možná nemají s daným protějškem vyloženě stejné zájmy a koníčky, ale že se na tom stále dá pracovat...to je sice pravda, ale musejí chtít oba. Pokud to tak není, není tam kompatibilita a je lepší jít pryč.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku