Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Psychologie jmen: 3 věci, které o vás může vaše jméno prozradit

Info ikona
matka a dítě

Naše jméno je něco, co je úzce spojeno s naší identitou. Díky němu máme své místo ve světě. Je to označení, pod nímž nás ostatní znají a jak nás oslovují. Zároveň si ale na základě našeho jména někteří lidé o nás mohou vytvořit určitou představu.

Tereza Čaladi | 21. 06. 2023

Otázka „Jak se jmenuješ?“ je velice běžný začátek konverzace s lidmi, které neznáme. Na tuto otázku odpovíme za život stokrát, možná i tisíckrát. Je ovšem zajímavé, jaké různé spojitosti naše mysl začne po vyzrazení jména vymýšlet. Na toto téma se nedávno zaměřil psycholog Michael E. W. Varnum, který je shrnul pro server Psychology Today.

Jména a stereotypy

Jaký typ člověka se vám vybaví, když si vzpomenete na někoho jménem Elizabeth (v české verzi Alžběta)? Možná někdo podobný královně Alžbětě II. Podle loňské americké studie si lidé s tímto jménem vybaví obvykle někoho vřelého a kompetentního. I další práce naznačuje, že na základě jména si člověk o druhém vytvoří jistou informaci, obvykle stereotypní, což může souviset se sociální třídou druhých, etnickou příslušností, ale i povahou, jak je naznačeno výše. V minulosti bylo v českých zemích dlouhodobě nejčastěji dávaným jménem Marie. Když se tedy řekne Maruška, lidé si obvykle vybaví „vlídnou babičku“ či dívku, která s radostí zajde pro jahody i v zimě (snad každý zná totiž pohádku Dvanáct měsíčků). A jisté spojitosti nás napadnou i s dalšími jmény. Pokud je jméno například „tvrdé“, obsahuje více R, jako například Erika či Markéta, v člověku to může evokovat, že se bude jednat o drsného člověka. Jinak tomu může být u Aničky či Elišky. Ačkoliv to samozřejmě souvisí s tím, koho člověk s tímto jménem zná a jaký dotyčný je. Obecné představy o jménech tak hrají určitou roli, ale stejně tak i ty subjektivní.

Mohlo by se vám líbit

Předurčují jména naši výjimečnost, nebo zda spíše půjdeme s davem?

Kromě toho je jméno individuální označení jednotlivých osob a souvisí tak s jedinečností daného člověka. Výzkumy potvrdily, že volba relativně nepopulárního vs. populárního jména může naznačovat preferenci jedinečnosti nebo přizpůsobivosti – v podstatě jde o způsob, jak pomoci vašemu dítěti zapadnout nebo vyniknout. Je přitom pravda, že dříve se dávala častěji stejná jména. V roce 1950 se podle české databáze křestních jmen narodilo téměř 8 tisíc Marií a okolo 6 tisíc Josefů. V roce 2000 bylo nejčastěji dávaným jménem jméno Tereza a narodilo se jich téměř 2500 a u chlapců Jan, kterých se narodilo okolo 3 tisíc. Navíc v dnešní době vybírají rodiče mnohdy i mezinárodní či velmi neobvyklá jména. V roce 2019 se v České republice například narodila holčička Madonna Mia.

Zároveň je v této souvislosti důležité nezapomínat i na příjmení. Určitá spojení křestních jmen a příjmení mohou být sama o sobě originální. Lidé si vás tak mohou zapamatovat na základě vašeho jména...ale stejně tak na základě vašich činů.

Naše jména = naše osudy?

A nakonec otázka, která někdy napadla nejspíš každého – ovlivňují jména osudy lidí? Podle astrologie a numerologie jednoznačně, podle vědy u nich hraje roli implicitní egoismus. Jedná se o to že někteří lidé mají tendence vytvářet svá životní rozhodnutí na základě toho, co je spojeno s jejich jmény. Tedy například pokud má někdo příjmení „Tesař“, může více uvažovat o tesařství než kdokoliv jiný. Či jak zjistila americká studie – ve Virginii žije daleko více žen s jménem Virginia než kdekoliv jinde. Jméno nás tak může do značné míry ovlivnit, ale nakonec jsme to my, kdo máme svůj osud pevně ve svých rukou.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku