Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Plazmaterapie: Pomáhá při padání vlasů, řeší akné, jizvy a regeneraci pleti

Fenomén plazmalifting, přesněji plazmaterapie, je určitá forma omlazení za pomoci výhradně vlastní plazmy získané z odebrané krve. Na jakém principu tato na první pohled zvláštní metoda funguje a čeho přesně s ní dosáhnete? Na to nám odpověděla MUDr. Zuzana Macko, zkušená lékařka specializující se na estetickou, korektivní a anti-agingovou medicínu.

Legendy praví, že nechvalně slavná Alžběta Báthory, známá také jako Čachtická paní, se koupala v krvi panen, což jí mělo zajistit věčné mládí. Podle všeho to však nebyla pravda a mladé panny maďarská hraběnka "jen" mučila a vraždila. Nicméně nechat se omladit pomocí krve není v dnešní době nic neobvyklého. Naopak je to perfektní způsob, jak svou pleť rozzářit, zregenerovat a udržet ji mladistvou.

Zjednodušeně se dá říci, že vám lékaři odeberou krev a znovu vám ji vpraví do pokožky. Podle slov paní doktorky Zuzany Macko se však vpichuje jen určitá část krve. „Je zapotřebí získat zkumavku, která nám vyextrahuje potřebné složky, které dokáží regenerovat pokožku a podkoží. Krevní destičky a růstové faktory následně spouští regenerační proces,“ vysvětluje na úvod.

Mohlo by se vám líbit

Rozhovor s Mariannou Poljančukovou: "Trendy v estetické medicíně se řídí těmi módními."

Jaké estetické zákroky preferují české ženy a co přinesla vlna body positivity? To a mnohem více se dozvíte v rozhovoru s doktorkou kliniky GHC.
marianne.cz

Plazmalifting vs. Plazmaterapie

I když většina lidí zná tuto metodu pod názvem plazmalifting, není to zcela přesné označení, jelikož se nejedná o lifting jako takový. Plazma je spíše regenerační ošetření, forma mezoterapie, která pokožku regeneruje, nedokáže ovšem zvednout spadlé kontury.

K čemu a komu je plazmaterapie prospěšná

Plazmaterapie pomáhá při padání vlasů, skvěle řeší akné, jizvy a celkově regeneraci pleti. Zároveň dochází při procesu ke stimulaci, která zpomalí, nebo pozastaví stárnutí. Je tedy vhodná pro někoho, kdo potřebuje zvýšenou péči, nebo pro mladší klienty, kteří chtějí pleť udržovat. Prospěšné to může být i pro náctileté slečny a mladíky, které trápí akné.

Větší projevy stárnutí už ale plazma neřeší, na to je třeba použití jiných metod omlazování. „Pokud za námi přijde klientka, která bude chtít pleť udržovat, regenerovat, bude chtít podpořit tvorbu kolagenu, určitě plazmaterapii doporučíme. Bude mít pak zářivou, hladší a krásnější pleť. Přijde-li ale za námi starší klientka, tak té také může plazmaterapie rozzářit pleť a zlepšit její kvalitu, nicméně například propady v obličeji a podobné záležitosti nevyřeší,“ konstatuje MUDr. Macko. Mimické vrásky také nemá plazma šanci ovlivnit. Jediné, na co může mít vliv, jsou vrásky pod očima, díky tenké pokožce. „Když se zpevní a zkvalitní kůže, můžeme eliminovat drobné vrásky,“ vysvětluje odbornice.

Jakou přípravu plazmaterapie vyžaduje

Velice důležitý je v tomto případě zdravý životní styl. Paní doktorka vysvětluje, že je třeba si uvědomit, že do pleti aplikujeme něco našeho, něco z našeho těla. Pokud tedy byl někdo týden před terapií dvakrát na party a pil alkohol, nebo celkově nežije zdravě, plazma nebude kvalitní. „Dá se to poznat i na pohled. Když odebereme krev a extrahujeme plazmu, někdy se stane, že skutečně nevypadá hezky. Podle toho poznáme, jaký měl klient poslední dva týdny životní styl. Když není plazma kvalitní, ani výsledek nemůže být dobrý,“ říká Zuzana Macko a dodává, že by ideálně měl klient čtrnáct dní nekouřit, nepít alkohol a stravovat se zdravěji. Z tohoto důvodu není plazmaterapie doporučována lidem, kteří podstupují dlouhodobou léčbu.

Jak proces terapie probíhá

„Odebere se minimální množství krve, tedy jedna malá ampulka do pěti mililitrů. Následně extrahujeme plazmu, která se pak může vpravit prakticky kamkoliv – do obličeje, do vlasové pokožky, na strie, do jizev, na krk, dekolt i ruce. Použití plazmy je širokospektrální. Dnes se používá i v estetické gynekologii, ale i celkově v medicíně, tedy nejedná se jen o vzhled,“ popisuje paní doktorka všestranné využití.

Bolesti se klienti nemusí bát vůbec, vždy aplikujeme anestetický krém. Jediné, co může být nepříjemné, je odběr krve, takže pokud se při něm někomu nedělá dobře, doporučuji vzít si nějaký bonbónek. Setkávám se však s tím, že i když někomu dělá odběr krve problém, když je to pro krásu, snáší to mnohem lépe,“ konstatuje se smíchem Zuzana Macko. I co se týká rekonvalescence po zákroku, hovoříme o hodinách. Člověk by měl být ten den v klidu, neměl by cvičit nebo by si neměl nanášet make-up. Druhý den už však může zcela normálně fungovat.

Jak často je třeba plazmaterapii absolvovat

Plazmaterapie je stimulační ošetření, proto je potřeba ji absolvovat alespoň dvakrát nebo třikrát za sebou v intervalu třech týdnů. Poté je dobré celý proces zopakovat přibližně po roce. „Nefunguje to stejně jako u výplně rtů nebo brady, kdy tam něco drží dvanáct měsíců a pak to zmizí. Plazmaterapie je stimulační ošetření, proto se nedá přesně říct, za jak dlouho je třeba proces zopakovat,“ vysvětluje expertka estetické medicíny.

Pokud toužíte po nějaké formě omlazení, ale stále si nejste jistí, co by pro vás bylo nejvhodnější, lékař by vás měl vyslechnout, vše vysvětlit a především poradit, jakou metodu zvolit, abyste dosáhli přesně toho, po čem toužíte. Vždy děláme s našimi klientkami nejprve konzultaci a následně ji vedeme dlouhodobě a doporučíme přesně to, co potřebuje,“ říká na závěr MUDr. Zuzana Macko.

Zdroj: Rozhovor s MUDr. Zuzanou Macko 

Související články

Krása
Skřipec v hlavní roli: Naučte se 3 snadné účesy jako od profesionálního kadeřníka

Skřipec v hlavní roli: Naučte se 3 snadné účesy jako od profesionálního kadeřníka

Krása
Už jste slyšela o antimanikúře? Dejte zelenou přirozeným nehtům

Už jste slyšela o antimanikúře? Dejte zelenou přirozeným nehtům

Krása
Jak vyzrát na mastnou pleť v horkých letních dnech? Vsaďte na jednoduché tipy

Jak vyzrát na mastnou pleť v horkých letních dnech? Vsaďte na jednoduché tipy

Krása
Tradiční francouzská manikúra jinak. Ozdobte ji kytičkami nebo zvolte neonové barvy

Tradiční francouzská manikúra jinak. Ozdobte ji kytičkami nebo zvolte neonové barvy