Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Přírodní způsoby, díky kterým dostanete pocení pod kontrolu

Dáváte přednost bílým tričkům před barevnými? A neodvážíte se na veřejným prostranství zvednout ruku? Vítejte se ve světě všech, kteří v letních měsících bojují s potem.

Ruku na srdce, k létu neodmyslitelně patří pot. I když pocení považujeme za svého nepřítele, ve skutečnosti jde o přirozenou funkci těla, za kterou můžeme být vděční. Díky pocení totiž odchází z těla toxiny, zvyšuje se počet bílých krvinek, a především se udržuje tělesná teplota. Pravdou ale zůstává, že některé lidi může potrápit nadměrné pocení, kterému se říká hyperhidróza. V případě, že trpíte hyperhidrózou, pak vaše tělo vypotí až litr a půl potu za hodinu. Na druhou stranu je důležité dodat, že podle vědců sužuje hyperhidróza pouze 5 % populace. Pokud se tedy v posledních týdnech velmi potíte, není pravděpodobně na vině hyperhidróza, nýbrž letní počasí.

Mohlo by se vám líbit

6 věcí, které jste možná nevěděli o pocení

Muži se potí více než ženy – a není to jen nějaká povídačka. Potvrdili to dokonce i japonští vědci, kteří zkoumali vzorek potících se mužů a žen. Víte ale, proč tomu tak je? A víte, co všechno může pocení signalizovat? Následující informace vám pomohou pohlížet na pocení z trochu jiného úhlu.
marianne.cz

Proti vůni žádný dišputát

S pocením jde ruku v ruce „vůně“, za kterou stojí organické složky potu. V takovou chvíli lidé vytahují pomocníka s názvem deodorant, který nebrání pocení, ale přesto dokáže minimalizovat zápach. Silnější kalibr má v ruce antiperspirant, jehož „um“ objevíme v tom, že blokuje potní žlázy, a tudíž zabraňuje pocení. I když je představa použití antiperspirantu lákavá, uvědomte si, že „někudy“ musí pot z těla ven. A pokud to nebude z podpaždí, pravděpodobně si pot najde jinou cestičku. I proto odborníci doporučují, abyste spíše používali deodoranty, a to ideálně na přírodní bázi bez hliníkových solí.

Vhodné materiály

V letních měsících jdeme častokrát pocení naproti. Jenom si sáhněte do svědomí, kdy naposledy jste na sobě měli oblečení z polyesteru či viskózy? Právě v oblečení z umělých materiálů se potíme ostošest. Je tedy nejvyšší čas do svého letního šatníku přizvat přírodní tkaniny, jako je len nebo bavlna, díky kterým vaše pokožka bude volně dýchat. Mimochodem, pozor si dejte i na výběr barvy. Zatímco v černých bavlněných šatech vás pocení nemine, ve světlých přírodních tónech se mu naopak chytře vyhnete.

Info ikona
Žena

Výdech proti stresu

Nikoho zřejmě nepřekvapí, že nejčastěji se potíme ve stresových situacích. I když není jednoduché v takový moment zachovat chladnou hlavu, pokuste se alespoň částečně minimalizovat každodenní stres. Skvělým pomocníkem je hluboké dýchaní s názvem Box Breathing, díky kterému můžete zvládnout i náročné stresující situace bez jediné kapičky potu. Usaďte se na židli, položte si ruce na kolena a ujistěte se, že sedíte rovně. Poté postupujte podle návodu:

1. Nadechněte se nosem do břicha a napočítejte do čtyř. 

2. Zadržte dech a opět počítejte do čtyř. 

3. Vydechněte nosem a napočítejte do čtyř. 

4. Zadržte dech a opět počítejte do čtyř. 

5. Vše opakujte čtyřikrát za sebou. 

Při této dýchací technice je důležité, abyste si uvědomovali váš dech a zbytečně nikam nespěchali, případně počítání nezrychlovali. Po čase můžete číslici čtyři vyměnit za pětku. 

Zaměřeno na jídelníček

Patříte k lidem, kteří zbožňují pikantní jídla? Pak si je zkuste v letních měsících odpustit. Takové indické vindaloo nebo pizza s chilli papričkami spustí pocení dřív, než sousto rozkoušete. Ani v tomto ohledu se ale na pocení nemůžeme zlobit, neboť nás v dobré víře chrání před vysokým tlakem, který s pálivými pokrmy přichází. Zároveň byste se měli vyhýbat také kofeinovým nápojům a alkoholu.

Mohlo by se vám líbit

7 potravin, které pomohou zchladit v horkých letních dnech

Léto je krásné období, které si pojíme s dovolenou, koupáním a opalováním na sluníčku. Jenže sluneční paprsky mohou mít i negativní vliv na naše zdraví. Dlouhý pobyt na slunci může vést k přehřátí organismu. Jak se tomu vyhnout?
marianne.cz

Související články

Krása
Toužíte po dokonale oholených nohách? Možná děláte jednu zásadní chybu

Toužíte po dokonale oholených nohách? Možná děláte jednu zásadní chybu

Krása
Nejlepší make-upy podle redakce Marianne: Vybíráme produkty vhodné pro letní dny

Nejlepší make-upy podle redakce Marianne: Vybíráme produkty vhodné pro letní dny

Krása
Jednoduché triky, jak udělat z obyčejného culíku luxusní účes: Vše zvládnete za pár vteřin

Jednoduché triky, jak udělat z obyčejného culíku luxusní účes: Vše zvládnete za pár vteřin

Krása
4 letní střihy ofin, které vládnou trendům 2024: Inspirujte se Pařížankami i retro stylem

4 letní střihy ofin, které vládnou trendům 2024: Inspirujte se Pařížankami i retro stylem