Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

20 současných nejoblíbenějších dětských jmen: Nejsou tak neobvyklá, jak byste čekali

Info ikona
miminko

Jméno bude mít dítě na celý život, a tak se nad jeho volbou rodiče důsledně zamýšlejí. Někteří volí originální jména, jiní ta tradiční. Která jsou ale ta nejčastější?

Tereza Čaladi | 28. 11. 2023

Při výběru jmen se nebere v potaz pouze jeho libozvučnost, je dobré přemýšlet i nad tím, aby ladilo k příjmení, aby svátek daného jména nebyl příliš blízko k narozeninám dítěte a nad dalšími věcmi. Zároveň je dobré myslet na to, že jméno má dítě na celý život, tudíž je vhodné zvolit variantu pro dětská i dospělá léta.

Vzhledem k tomu, že je známo, že mnoho rodičů v poslední době volí čím dál tím častěji neobvyklá jména, možná byste čekali, že mezi nejčastěji dávanými jmény budou zejména ta zahraniční. Nebo naopak staročeská. Ale není tomu tak.

Mohlo by se vám líbit

Nejoblíbenější jména pro holčičky

Podle posledních dat zveřejněných letos v říjnu, je nejčastěji dávaným dívčím jménem Eliška. Je tomu tak přitom již od roku 2012. Obliba dívčích jmen je ovšem proměnlivější než chlapeckých, a další jména se tak prostřídávají. Na druhém místě je nyní Viktorie, která po pěti letech vyšoupla Annu. Ta je v současnosti na třetím místě. Za ní je Sofie a Natálie – jména, která se také oproti předchozímu roku prohodila. A za nimi Tereza, která byla nejčastěji dávaným jménem od roku 1997 do 2016. Seznam 10 nejčastěji dávaných jmen pro dívky pro vás máme zde:

1. Eliška

2. Anna

3. Viktorie

4. Sofie

5. Natálie

6. Tereza

7. Adéla

8. Emma

9. Amálie

10. Nela

Nejoblíbenější jména pro kluky

Mezi chlapci vede jednoznačně Jakub, a to již od roku 2011, tedy o rok déle než Eliška. Vzápětí za ním je Jan, který byl na prvním místě soustavně od roku 1982 do roku 2010. Za nimi jsou Matyáš, Adam a Tomáš, kteří se pohybují na podobných předních příčkách již několik posledních let. Celý seznam nejčastěji dávaných chlapeckých jmen si můžete přečíst zde:

1. Jakub

2. Jan

3. Matyáš

4. Adam

5. Tomáš

6. Matěj

7. Filip

8. Vojtěch

9. Dominik

10. David

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku