Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

ANKETA: Které z chlapeckých jmen je podle vás tím nejhezčím?

Variant jmen je v dnešní době tolik, že se v nich člověk snadno ztratí. My pro vás shrnuli jména, která byla v minulosti populární, a zajímá nás, které konkrétní chlapecké jméno se nejvíce líbí vám. Na to nám můžete odpovědět v naší anketě.

Tereza Čaladi | 18. 10. 2023

Zvolit jméno pro dítě není nic snadného. Je svázáno s jeho osobností, je součástí toho, co dělá první dojem na druhé, a hlavně ho bude mít celý život (pokud si ho v dospělosti nezmění). Navíc existuje tolik jmen, z nichž se může vybírat.

My bychom si s vámi dnes rádi připomenuli, jaká chlapecká jména byla nejčastěji dávaná v minulosti. A zároveň nás zajímá, které chlapecké jméno se líbí nejvíce vám.

Popularita chlapeckých jmen za poslední století

Nejstarší záznamy o počtech dávaných jmen máme z počátku 20. století, konkrétně z roku 1910, kdy nejčastěji dávaným mužským jménem bylo jednoznačně Josef. Dále byla populární jména František, Jaroslav, Karel, Jan, Václav, Jiří, Antonín, Alois, Vladimír, Miroslav, Miloslav, Bohumil, Vlastimil, Eduard, Stanislav, Zdeněk, Jindřich, Ladislav, Vladislav, Pavel, Oldřich či Petr.

Josefa až v roce 1951 předběhl Jiří. Ten se v 60. letech začal dělit o přední příčku ještě s Petrem, což trvalo až do roku 1980. Už v této době přitom začínala být častěji dávána i další jména, která později obsazovala přední příčky, jako například Pavel, Miroslav, Jaroslav, Martin, Josef, Jan nebo Tomáš.

V 80. letech se na špičku začal dostávat Jan. Ten poté zůstal na prvním místě až do roku 2005, následující rok ho nahradil Jakub. Podle posledních záznamů Českého statického úřadu toto řazení stále trvá, za Jakubem přitom následuje Tomáš, za ním Matyáš, Adam, Filip, Vojtěch, Martin, Matěj, Ondřej.

Co se týče jmen dle četnosti, v České republice máme podle jmenné statistiky v současnosti nejvíce Jirků, Janů a Petrů.

A nelze nezmínit, že se dnes dávají dětem i zahraniční jména. Kromě častého Mathias či Tobias, máme v České republice i Logana, Diega nebo Lokiho.

Mohlo by se vám líbit

Psychologie jmen: tyto 3 věci o vašem jméně prozradí více, než si myslíte

Naše jméno je něco, co je úzce spojeno s naší identitou. Díky němu máme své místo ve světě. Je to označení, pod nímž nás ostatní znají a jak nás oslovují. Zároveň si ale na základě našeho jména někteří lidé o nás mohou vytvořit určitou představu.
marianne.cz

Nejhezčí chlapecká jména

Tato jména nejsou dávána chlapcům v takové míře jen tak, pro mnohé jsou očividně líbivá. Záleží ovšem na preferencích rodičů a i na dalších okolnostech. Někdo se přiklání k více tradičním jménům, někdo jiný zase k těm zahraničním. Níže jsme tedy sestavili anketu z často dávaných jmen z poslední doby a z těch, která se držela dlouhodobě na prvních příčkách. Pokud v ní nenajdete vaše oblíbené chlapecké jméno, můžete jej přidat do kolonky jiné.

Mohlo by se vám líbit

ANKETA: Nejkouzelnější dívčí jména. Vyberte, které vede podle vás

Jméno je něco, co je s námi spjato celý život. Už podle něj si o nás lidé vytváří určitou představu. Existuje přitom tolik krásných jmen. My se tentokrát rozhodli zaměřit na elegantní dívčí jména a budeme rádi, když nám řeknete, které je podle vás to nejkouzelnější.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte britskou královskou rodinu? Otestujte své znalosti o monarchii

Kvíz: Jak dobře znáte britskou královskou rodinu? Otestujte své znalosti o monarchii

Zábava
5 důvodů, proč si přečíst červencovou Marianne

5 důvodů, proč si přečíst červencovou Marianne

Zábava
Skrytá místa v Praze bez turistů: Víme, kam vyrazit na rande, za uměním i úchvatnými výhledy

Skrytá místa v Praze bez turistů: Víme, kam vyrazit na rande, za uměním i úchvatnými výhledy

Zábava
Cestovatelský kvíz: Zjistěte, jak dobře znáte světově známé destinace

Cestovatelský kvíz: Zjistěte, jak dobře znáte světově známé destinace