Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

ANKETA: Které z chlapeckých jmen je podle vás tím nejhezčím?

Info ikona
chlapec

Variant jmen je v dnešní době tolik, že se v nich člověk snadno ztratí. My pro vás shrnuli jména, která byla v minulosti populární, a zajímá nás, které konkrétní chlapecké jméno se nejvíce líbí vám. Na to nám můžete odpovědět v naší anketě.

Tereza Čaladi | 18. 10. 2023

Zvolit jméno pro dítě není nic snadného. Je svázáno s jeho osobností, je součástí toho, co dělá první dojem na druhé, a hlavně ho bude mít celý život (pokud si ho v dospělosti nezmění). Navíc existuje tolik jmen, z nichž se může vybírat.

My bychom si s vámi dnes rádi připomenuli, jaká chlapecká jména byla nejčastěji dávaná v minulosti. A zároveň nás zajímá, které chlapecké jméno se líbí nejvíce vám.

Popularita chlapeckých jmen za poslední století

Nejstarší záznamy o počtech dávaných jmen máme z počátku 20. století, konkrétně z roku 1910, kdy nejčastěji dávaným mužským jménem bylo jednoznačně Josef. Dále byla populární jména František, Jaroslav, Karel, Jan, Václav, Jiří, Antonín, Alois, Vladimír, Miroslav, Miloslav, Bohumil, Vlastimil, Eduard, Stanislav, Zdeněk, Jindřich, Ladislav, Vladislav, Pavel, Oldřich či Petr.

Josefa až v roce 1951 předběhl Jiří. Ten se v 60. letech začal dělit o přední příčku ještě s Petrem, což trvalo až do roku 1980. Už v této době přitom začínala být častěji dávána i další jména, která později obsazovala přední příčky, jako například Pavel, Miroslav, Jaroslav, Martin, Josef, Jan nebo Tomáš.

V 80. letech se na špičku začal dostávat Jan. Ten poté zůstal na prvním místě až do roku 2005, následující rok ho nahradil Jakub. Podle posledních záznamů Českého statického úřadu toto řazení stále trvá, za Jakubem přitom následuje Tomáš, za ním Matyáš, Adam, Filip, Vojtěch, Martin, Matěj, Ondřej.

Co se týče jmen dle četnosti, v České republice máme podle jmenné statistiky v současnosti nejvíce Jirků, Janů a Petrů.

A nelze nezmínit, že se dnes dávají dětem i zahraniční jména. Kromě častého Mathias či Tobias, máme v České republice i Logana, Diega nebo Lokiho.

Mohlo by se vám líbit

Nejhezčí chlapecká jména

Tato jména nejsou dávána chlapcům v takové míře jen tak, pro mnohé jsou očividně líbivá. Záleží ovšem na preferencích rodičů a i na dalších okolnostech. Někdo se přiklání k více tradičním jménům, někdo jiný zase k těm zahraničním. Níže jsme tedy sestavili anketu z často dávaných jmen z poslední doby a z těch, která se držela dlouhodobě na prvních příčkách. Pokud v ní nenajdete vaše oblíbené chlapecké jméno, můžete jej přidat do kolonky jiné.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku