Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Jména a jejich vliv na životní cestu: V zemi, kde existuje jen 8 jmen, jsou osudy dané

Čtvrté dítě se vždy jmenuje Ketut. U předchozích dětí také není z moc jmen na výběr. Vlastně to celé připomíná tak trochu francouzskou komedii RRRrrrr!!!, v níž se každý člen kmenu jmenoval Kámen. Jenomže jméno je základem charakteru člověka a ovlivňuje jeho osud. Když se všichni jmenují stejně, není divu, že se z toho chtějí vymanit.

Tereza Čaladi | 17. 01. 2024

Pokud se jmenujete Marie, Tereza nebo Eliška, pak jistě víte, jak je zrádné, když máte jméno, které má „každý druhý“. Tato jména u nás totiž byla svého času dlouhodobě nejčastěji dávaná. Dnes rodiče volí často neobvyklá jména, protože nechtějí, aby jejich dítě bylo „jedním z mnoha“. Na Bali tuto možnost ale nemají.

Jak funguje systém pojmenovávání dětí na Bali?

Když přijedou turisti na Bali, to, co je tam obvykle zarazí, je, že se všichni jmenují stejně. Konkrétně slýchají převážně čtyři jména – Wayan, Made, Nyoman a Ketut. Tak se totiž jmenuje naprostá většina obyvatel Bali. Jedná se o lidi, kteří spadají do nejnižší kasty – tedy obyčejné lidi. Nikdo na ně ale nenahlíží s despektem, spíše jako na většinu lidí u nás. Minorita lidí z vyšších kast má svá specifická pravidla pro přidělování jmen, ale pojďme se soustředit na tu většinu.

Děti z kasty sudra jsou pojmenovávány podle pořadí, v jakém se narodily, bez rozdílu pohlaví. Prvorozený dostává nejčastěji jméno Wayan, rodiče zde mohou ale zvolit i jména Putu nebo Gede. U druhého dítěte mají na výběr mezi jménem Made, nebo jménem Kadek. U třetího volí mezi Nyoman a Komang. Nejčastěji jsou ale dětem přidělovány první varianty jmen. No a čtvrté dítě se vždy jmenuje Ketut. Když přijde páté, jde se zase od začátku.

A aby se dalo poznat, kdo je holka a kdo kluk, užívá se u chlapců před jménem "I" a u děvčat "Ni". I Wayan je tedy prvorozený syn (nebo pátý kluk v rodině).

Mohlo by se vám líbit

Psychologie jmen: tyto 3 věci o vašem jméně prozradí více, než si myslíte

Naše jméno je něco, co je úzce spojeno s naší identitou. Díky němu máme své místo ve světě. Je to označení, pod nímž nás ostatní znají a jak nás oslovují. Zároveň si ale na základě našeho jména někteří lidé o nás mohou vytvořit určitou představu.
marianne.cz

Významy balijských jmen

Říká se, že jméno může předurčit štěstí, bohatství i celkově osud jeho držitele. Tato myšlenka tu byla vždy, ale v posledních letech se jí začali zabývat i odborníci z oboru sociální psychologie. Podle nich jméno člověka ovlivňuje konkrétně jeho rozhodování, proto si jsou držitelé stejných jmen tak podobní.Vliv podobnosti jmen na rozhodnutí byl zjištěn v několika zemích po celém světě,podotkl profesor organizační psychologie Frederik Anseel.

Roli může podle některých hrát samozřejmě i numerologie jmen, datum narození, znamení a podobně. Ale na tomhle podle nás minimálně něco je.

Podle Balijců mají jejich jména následující významy:

  • Jména prvorozených: Wayan pochází ze slova Wayah a znamená „starý, zralý“ či také Vayah, což znamená „energie, síla, starý“. Jméno Gede se vykládá jako „velký“. A Putu znamená „vnouče“.
  • Druhorození: Jméno Made ze sanskrtu Madya znamená „střed“. Kadek je označení „mladší sourozenec“.
  • Třetí děti: Nyoman vyplývá z Anom-an a znamená „mladší nebo malý“. Komang pochází z balijského slova Uman a znamená „konec, zbytek“.
  • Čtvrté jméno: Ketut je odvozeno od slova Ketuwut a znamená „následovat“ nebo Kitut, což označuje nejmenší banán na stonku, je viděný jako bonus, sladká tečka.

Změna jména, změna osudu

I mezi obyčejnými Balijci můžete ale narazit na lidi se jmény, která nespadají do žádné z těchto kategorií. Nemohou si sice legálně jen tak změnit jméno, ale často používají přezdívky. „Když je kolem tolik Wayanů a Madeů, není divu, že mnoho z nich přijímá přezdívky, aby se odlišili od ostatních. Přezdívky na Bali mohou být založeny na fyzických atributech, jako je Made Gemuk (tlustý Wayan), povahových rysech jako Ketut Santi (pokojný Ketut) nebo možná na něčem libovolném, jako je Wayan John nebo Made Legu (Vyrobený komár),“ píše se na stránkách zasvěcených Bali. To má kromě jiného nejspíš i praktický důvod – aby se mezi sebou lépe rozeznali.

A že Balijci nevěří na špatné osudy, které jim může jejich jméno předpovídat? Ne tak docela. „Většina Balijců také dává svým dětem druhé nebo třetí hinduistické jméno, které má pozitivní význam. Příklady zahrnují Suardika, což znamená ‚vůdčí světlo‘, Setiawan (věrná) nebo Dewi (bohyně). Někdy Balijci používají toto hinduistické jméno nebo jej zkracují, aby si vytvořili přezdívku,“ doplňuje autor zasvěcujícího článku.

Mohlo by se vám líbit

Neobvyklá jména miminek! V Česku se narodil Logan i Madonna Mia

Kreativitě se meze nekladou…a u dětských jmen to očividně platí dvojnásob.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
Rodičovské hlášky: Legandární výroky,  které jsme nikdy nechtěli opakovat, ale stejně to děláme

Rodičovské hlášky: Legandární výroky, které jsme nikdy nechtěli opakovat, ale stejně to děláme

Dobrý nápad
Pohánění obruče, tlučení špačka a cvrnkání kuliček. Tyhle hry už děti neznají

Pohánění obruče, tlučení špačka a cvrnkání kuliček. Tyhle hry už děti neznají

Byt
Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Lidé a místa
V Prachaticích opravili  Štěpánčin park, který je teď ideálním místem pro každodenní procházky, rekreaci, zábavu i společenské akce

V Prachaticích opravili  Štěpánčin park, který je teď ideálním místem pro každodenní procházky, rekreaci, zábavu i společenské akce