Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

7 tipů, jak si udržet šťastné manželství

Info ikona
vztahy

Když si vzpomenete na svůj svatební den, možná kromě krásných vzpomínek ucítíte i určitou hořkost. Jak to, že všechno už není tak zalité sluncem? Dobré manželství se nestane samo o sobě, ale vyžaduje práci. Přinášíme vám sedm tipů, do čeho své úsilí opřít, aby byl váš svazek plný respektu a lásky.

Iva Hadj Moussa | 15. 06. 2023

1. Mluvte spolu. Co nejčastěji

S manželem si povídejte tak často, jak to jen půjde. Buďte přitom upřímní, ale také laskaví a snažte se o porozumění. Kromě toho, že řeknete to svoje, se snažte poslouchat a přemýšlejte o tom, co právě teď potřebujete vy i váš partner. Zkuste se nebavit pouze o praktických věcech, například kdo z vás odveze dítě na kroužek, nebo jestli má zaplacené obědy. Podělte se o své myšlenky a pocity, které vás provázely dnem.

2. Říkejte svému manželovi, jak moc jste vděčná za to, že ho máte

Každý vztah může pod tíhou každodenních starostí upadnout do stereotypu a zešednout. Tak schválně: kdy naposledy jste svého manžela ocenila za to, co pro vás udělal? Může to být i naprostá maličkost: pomohl dětem s domácími úkoly, dojel se psem k veterináři nebo pomohl vašim rodičům s výměnou pračky. Zkuste si navzájem vyjádřit vděk co nejčastěji. Klidně každý den.

Mohlo by se vám líbit

3. Udělejte si čas pro sebe. Jenom vy dva

Připadá vám, že romantika se z vašeho života už poněkud vytrácí? Pokud si neumíte najít čas jeden na druhého, není divu. Ačkoliv se to může zdát náročné, vložte svou energii do způsobu, jak strávit nějaký ten čas spolu bez dětí. Sem tam si naplánujte víkend, který strávíte jenom spolu. Nebo aspoň dvakrát do měsíce si naordinujte rande.

4. Udělejte si čas sami pro sebe

Mít nějaký ten čas jen sama pro sebe není sobectví. Každý z nás potřebuje čas, kdy nic nemusí. Je to čas, kdy si dobíjíte energii, věnujete se svým koníčkům, kamarádkám, nebo také vůbec ničemu. Jen tak si můžete pořádně odpočinout, a zároveň zůstat sama sebou.

5. Je v pořádku nesouhlasit

Některé ženy mají tendenci se v manželském svazku příliš přizpůsobovat svému partnerovi. Všechno mu odkývat, aby měly klid. Je ale důležité umět se vymezit a hlídat si své hranice. Konflikty a hádky patří k životu. Neměly by však trvat dlouho, ideálně jenom pár minut. Pokud se dohadujete o konkrétním problému, vždy se s partnerem zkuste dobrat kompromisního řešení.

Manželský terapeut John Gottman ukázal, že manželé, kteří spolu zůstávají, vědí, jak spolu vést konflikt bez toho, aby se k sobě chovali nepřátelsky a vysmívali se jeden druhému. „Neshody jsou normální a v některých případech dokonce i zdravé. Jde také o schopnost zastavit se uprostřed boje a přinést mírovou oběť. Pamatujte si, že úspěšné páry se spolu nehádají méně než jiné páry, ale bojují lépe,” tvrdí John Gotman, jehož myšlenky publikoval server cnbc.com.

Mohlo by se vám líbit

6. Budujte důvěru

Příliš tvrdá kritika, přehánění, pohrdání a arogance představují pro manželství vážnou hrozbu. Čím více je ve vztahu destrukce a negativismu, tím větší je pravděpodobnost, že spolu dotyčný pár nevydrží.

7. Naučte se odpouštět

Chyby dělá každý z nás. Jak se říká, jsme jenom lidi a nejsme dokonalí. Je těžké vyvarovat se toho, abychom v některých případech nezranili city našeho partnera, nezachovali se nefér, nezalhali jsme, nesnažili se svalit vinu na druhého.… Se svými chybami a omyly bychom se ale měli umět vypořádat, a to i s chybami a omyly partnera. Nechat je odejít, a pokusit se nevytahovat minulost.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku