Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Slavné ženy, které se rozhodly nemít děti. Jaké důvody je k tomu vedly?

Je skvělé žít v 21. století, protože i my ženy se konečně můžeme svobodně rozhodnout, čím chceme a nechceme být. Jedním takovým rozhodnutím může být nestát se matkou. Pojďme se podívat na slavné ženy, které se vydaly na bezdětnou cestu, a na důvody, jež je k tomu vedly. Třeba se i vy právě teď zabýváte podobnou životní otázkou a jejich osudy vás mohou inspirovat.

Na ženy „nematky“ se dodnes část společnosti dívá skrz prsty, přestože jejich rozhodnutí mnohdy nemá nic společného s tím, že by neměly rády děti. Jistě, je samozřejmě příhodné oslavovat dobré maminky, neboť tíha rodinných povinností stále padá především na jejich bedra. Ženy, které se rozhodly vydat se opačnou cestou, si ale rozhodně nezaslouží jakékoliv odsuzování. Příkladem mohou být i následující slavné hvězdy, které se o svém životním rozhodnutí nemít děti rozpovídaly v rozhovorech. Které mezi ně patří?

Mohlo by se vám líbit

Mít, či nemít dítě? Psychoterapeut otevírá palčivé téma

(Ne)chcete mít dítě? A je to vaše vlastní rozhodnutí, nebo za ním stojí tlak okolí, či nějaké třeba i neuvědomované úzkosti? Upřímná odpověď na tuto otázku není jednoduchá. Toto zásadní životní rozhodnutí by však mělo být, pokud možno, svobodné. Jak se svobodně rozhodnout o tom, zda mít či nemít děti, i navzdory okolí?
marianne.cz

Miley Cyrus nechce zatěžovat planetu

V roce 2019 se zpěvačka Miley Cyrus v rozhovoru pro magazín Elle rozpovídala o životním prostředí. V souvislosti s tím vyjádřila i svůj postoj k plození dětí, tedy, že odmítá na tento již dost zatížený svět přivést dalšího člověka, který by musel klimatickým výzvám dnešní doby čelit. „Dokud nebudu mít pocit, že by mé dítě mohlo žít ve světě, kde ryby normálně plavou ve vodě, nepřivedu na svět další osobu,“ konstatovala. Zmínila i fakt, že milenialové podobně uvažují mnohem víc než předchozí generace. Nechceme mít potomstvo, protože víme, že to země nezvládne, říká zpěvačka.

Dolly Parton mohla bez vlastních potomků pomoci jiným dětem 

Slavná country zpěvačka Dolly Parton přiznala v pořadu The Oprah Conversation, že neměla děti, protože prý věřila, že přesně tak to Bůh chtěl. A právě to, že neměla nikdy potomky, jí dalo možnost pomáhat jiným dětem. „Kdybych neměla svobodu a čas pracovat, nezvládla bych všechny aktivity, které pomohly spoustě jiným dětem."

 

Zoë Kravitz chce žít zábavný život

Herečka Zoë Kravitz se svěřila magazínu Elle, že necítí žádný tlak ohledně potřeby mít dítě a pokud by ho někdy zaznamenala, rozhodně se do mateřství nebude nutit. Její gynekolog jí sice doporučil, aby si nechala zmrazit vajíčka, o nabídce ale ani na chvíli neuvažovala. „Stále chci zažívat různá dobrodružství, bavit se po nocích až do východu slunce. Neexistuje žádná cílová čára, ke které bychom museli za určitý čas dojít. Smyslem života je prožít ho co nejzábavněji,“ rozvyprávěla se dcera zpěváka Lennyho Kravitze. 

Mohlo by se vám líbit

Samota v mateřství: 3 tipy, jak se jí vyhnout a předejít vyhoření

Mateřství je pro mnoho žen krásnou životní fází. U některých z nich ale může přijít pocit samoty. A to i když si toto období jinak užívají. Přeci jen se jejich život výrazně proměnil. To potkalo například maminku Janu. A rozhodně nebyla jedinou. Její příběh vás třeba inspiruje a kromě něj pro vás máme tipy, které vám proti samotě v mateřství mohou pomoci.
marianne.cz

Jennifer Aniston žije šťastně až do smrti, sama se sebou 

Herečka napsala silný otevřený dopis v reakci na bulvární fámy o těhotenství, které během své kariéry zažívala. V Huffingtton Post se skrze napsaný text pobuřovala proti neustálému zkoumání jejího těla. „Nejsem těhotná, jsem naštvaná,“ rozčílila se Aniston. Jsem kompletní, ať jsem s partnerem, či bez něj, s dítětem, či bez něj. Máme právo rozhodnout se o svém těle a svém životě, jak chceme. Jsou to jen naše rozhodnutí,“ vyjádřila se herečka a dala jasně najevo, že toto poslání patří především dívkám, pro které jsou slavné ženy vzorem. Nemusíme být provdané nebo se stát matkami. Můžeme si určit své vlastní ...a žily šťastně až do smrti, samy se sebou.“ 

Oprah Winfrey by prý nebyla dobrou mámou

Přestože se televizní osobnost Oprah Winfrey velmi dobře stará o studenty a absolventy své akademie v Jihoafrické republice, moc dobře ví, že by vlastní dítě nebylo nic pro ni. „Já bych nebyla dobrá máma, především, když by byly děti malé. Potřebuji, aby mi každý řekl, když ho něco trápí nebo něco potřebuje. Sama na to nedokážu přijít, měla jsem to tak vždycky. Moje vlastní děti by mě jistě nenáviděly,“ svěřila se hvězda v podcastu Gwyneth Paltrow Goop. Zároveň dodala, že má děti ráda. Jsou fajn, jen nejsou pro mě, uzavírá svou zpověď.

Mohlo by se vám líbit

Znásilnění i ztráta dítěte. Znáte životní příběh moderátorky Oprah Winfrey?

Hollywoodští scenáristé nemusí pro zajímavý příběh chodit daleko. Život moderátorky Oprah Winfrey totiž v lecčem připomíná scénář amerického filmu, ve kterém nechybí chudoba, sexuální obtěžování, ztráta dítěte ani zasloužený happy end.
marianne.cz

Kim Cattral bolí z dětí hlava

Hvězda seriálu Sex ve městě nemá do seriálové Samanthy daleko. Ani Kim totiž nechce mít děti. „Když mi bylo pět, snila jsem o tom, že jednoho dne budu mít sto psů a sto dětí. Později jsem si ale uvědomila, že mé sny vycházejí z tlaku vnějšího okolí. A já nejsem na takový krok, jako je mateřství, připravená,“ nechala se slyšet herečka. V roce 2008 poskytla upřímný rozhovor, ve kterém popsala svůj vztah k dětem: „Jsem ráda s dětmi, ale ne na delší dobu. Přijdou mi vždy rozkošné, sladké a zábavné a pak mě z nich rozbolí hlava.“ 

Renée Zellweger nikdy nic neplánovala – ani děti

Herečka, která se proslavila především rolí Bridget Jonesové už v roce 2008 řekla deníku The Times, že nikdy neměla ambice stát se matkou. „Nikdy jsem nic neplánovala. Nikdy jsem si neříkala, že v devatenácti letech udělám to a v pětadvaceti ono. Vždy jsem byla otevřená všemu a byla jsem zvědavá, co se stane dál. Beru věci tak, jak přicházejí. Vždy jsem chtěla být nezávislá,“ nechala se slyšet. 

Slavné ženy, které se rozhodly nemít děti
Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
„Živili jsme tě, tak se o nás postarej!“ Skutečně musíme rodičům splatit dluh za výchovu?

„Živili jsme tě, tak se o nás postarej!“ Skutečně musíme rodičům splatit dluh za výchovu?

Rodina a děti
Křik ani násilí na děti nefungují: Naučte se základní principy moderní výchovy

Křik ani násilí na děti nefungují: Naučte se základní principy moderní výchovy

Rodina a děti
Hravě a zdravě: Výživné a chutné svačiny do školy, které si vaše děti zamilují

Hravě a zdravě: Výživné a chutné svačiny do školy, které si vaše děti zamilují

Rodina a děti
Když obyčejný dárek nestačí: Jak udělat své mamince radost nejen na Den matek

Když obyčejný dárek nestačí: Jak udělat své mamince radost nejen na Den matek