Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Zkouška pro děti i rodiče: Jak podpořit teenagera před maturitou?

Květen je obávaným měsícem nejen pro studenty maturitních ročníků, ale také pro jejich rodiče. Stres je v tomto období naprosto běžný a potýká se s ním asi každý student, kterého co nevidět čeká zkouška dospělosti. Odborníci radí, jak nejlépe toto náročné období zvládnout a jak svého teenagera co nejefektivněji podpořit.

Aneta Akgül | 4. 05. 2024

Maturita je pro dítě prvním skutečně náročným obdobím

Nastal květen, tedy měsíc, kterého se obzvláště žáci maturitních ročníků nejvíce obávali. V období od 2. do 7. května totiž probíhají celoplošné didaktické testy. Následovat budou ústní a praktické maturity, které standardně bývají od druhé poloviny května až do konce měsíce. Nejen pro studenty, ale také pro jejich rodiče tak nastává pravděpodobně nejstresovější období celého roku.

První kámen úrazu spočívá v tom, že státní maturity probíhají celoplošně pod záštitou organizace CERMAT. Požadavky pro úspěšné absolvování maturitní zkoušky jsou tak pro všechny stejné. Jinými slovy jde o to, že měřit stejným měřítkem výsledky studentů, kteří studovali prestižní gymnázia a důraz na precizní přípravu ke státní maturitě měli mnohdy větší než studenti středních škol s různým oborovým zaměřením, je poněkud nešťastné. Právě zde se tedy setkáváme s prvním faktorem, který mnoho maturantů stresuje ještě předtím, než se vůbec začnou připravovat na samotnou zkoušku.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Prošli byste maturitním testem z češtiny? Otestujte se!

Blíží se květen a to znamená jediné – studenti maturitních ročníků středních škol se ve velkém připravují na maturitní zkoušku, která je co nevidět čeká. Didaktické testy z českého jazyka proběhnou plošně od 2. do 7. května. Prověřte své znalosti a vyzkoušejte si, zda byste testem prošli i vy.
marianne.cz

Nemějte od dítěte vysoká očekávání

Jako rodič dítěte, které čeká první velká zkouška, je potřeba se do pocitů potomka vcítit a na základě toho s ním jednat. Rozhodně se vyhněte tomu, abyste dítěti dávala najevo, že od něj máte vysoká očekávání. Budou v něm totiž rezonovat nejen pocity stresu ze školy, ale také toho, že by vás mohlo zklamat, pokud by výsledky zkoušky nedopadly tak, jak očekáváte. Antroposofický dětský lékař Dr. Christoph Meinecke, působící v berlínské komunitní nemocnici, tuto situaci komentuje slovy: „Některé děti začnou víc zlobit nebo jsou smutné, podrážděné až agresivní. Pokud se chování dítěte mění a eskaluje, projevuje se tak jeho emocionální trápení. Důležité není to, co chtějí rodiče – dospělí jsou zodpovědní za potřeby svých dětí, ne naopak.”

Teenageři mají často pocit, že pokud nezvládnou maturitu na první pokus, rodiče budou naštvaní a zklamaní. Dejte proto svému dítěti najevo, že i když se maturita na první pokus nevydaří, nic se nestane a zkusí to v dalším termínu znova. Jestliže budete mít na svého potomka vysoké požadavky, budete tím stresovat nejen jeho, ale i sebe.

Mohlo by se vám líbit

Jednoduché způsoby, které vám pomohou zmírnit dlouhodobý stres

Život ve 21. století sice přináší mnoho radosti, avšak jeho nedílnou součástí je i stres. Někdy je ho méně, jindy se ho nakupí poměrně hodně. A jak s takovým stresem alespoň zčásti bojovat?
marianne.cz

Pomozte dítěti nastavit systém studia

Jelikož je maturita pro většinu dětí první velkou zkouškou, někteří si neví rady s tím, jak naložit a správně rozplánovat kvanta materiálů, které se musí ke zkoušce naučit. S klidnou hlavou si proto společně sedněte a pomozte mu rozplánovat učivo tak, aby byl plán efektivní a hlavně zvládnutelný. Zvažte také, co je v jeho silách, a nemějte zbytečně velké nároky. Vězte, že mozek i lidská paměť mají určitou kapacitu, a tak nezapomínejte na to, že je třeba, aby měl váš maturant od učení přestávky. Nestresujte se tím, že i během přípravy k maturitě půjde na chvíli ven s kamarády, pustí si film nebo si zahraje na počítači. Jak vy, tak vaše dítě si musíte uvědomit, že sedět nad učením od rána do večera může být kontraproduktivní. Proto je potřeba společně najít systém studia, který bude efektivní a co nejméně stresující.

 

Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
„Živili jsme tě, tak se o nás postarej!“ Skutečně musíme rodičům splatit dluh za výchovu?

„Živili jsme tě, tak se o nás postarej!“ Skutečně musíme rodičům splatit dluh za výchovu?

Rodina a děti
Křik ani násilí na děti nefungují: Naučte se základní principy moderní výchovy

Křik ani násilí na děti nefungují: Naučte se základní principy moderní výchovy

Rodina a děti
Hravě a zdravě: Výživné a chutné svačiny do školy, které si vaše děti zamilují

Hravě a zdravě: Výživné a chutné svačiny do školy, které si vaše děti zamilují

Rodina a děti
Když obyčejný dárek nestačí: Jak udělat své mamince radost nejen na Den matek

Když obyčejný dárek nestačí: Jak udělat své mamince radost nejen na Den matek