Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Kam na letní dovolenou? Vsaďte na italský termální poklad i (ne)objevený Kypr

Info ikona
Ischia

Na jednu stranu nechcete utrácet za exotiku, a na stranu druhou netoužíte po týdnu v Chorvatsku? Přinášíme vám tipy na čtyři evropská místa, která jsou rájem na zemi.

Výběr dovolené je leckdy oříšek. Skloubit finanční rozpočet s očekáváním, a zároveň najít vhodný termín, je vyšší dívčí. Přesto platí, že občas zbytečně nad vysněnou destinací přemýšlíme a doslova přehlížíme krásná místa, která jsou z České republiky coby kamenem dohodil. Pokud tedy nechcete vyrazit do Karibiku, a stejně tak vás neláká ani Asie, užijte si ryze evropskou dovolenou na místech, která jsou turisty ověřená, a přesto mají stále co nabídnout.

Mallorca

Španělský ostrov Mallorca dlouho svírala nálepka „večírkového“ místa Britů. Přesto v posledních letech Mallorca udělala obrovský krok ku předu a stala se dovolenkovým cílem všech, kteří chtějí skloubit turistickou dovolenou s relaxem na pláži. Pokud na Mallorcu vyrazíte, rozhodně zamiřte do největšího města Palma de Mallorca, jehož dominantou je velká gotická katedrála Panny Marie.

Vynechat nesmíte ani návštěvu starobylé vesničky Deià, díky které pochopíte, proč Mallorcu vyhledávali, a stále vyhledávají, lidé s uměleckou duší. V případě, že chcete dovolenou strávit spíše na lehátku, čemuž se vůbec nedivíme, vyrazte například na pláž Playa de Formentor, kterou objevíte na severu ostrova, nebo na Playa de Muro. Mimochodem druhou zmíněnou pláž mnozí označují za „středomořský Karibik“. A pokud budete mít štěstí, možná na Mallorce potkáte i španělskou královskou rodinu, která tento ostrov ráda využívá jako své letní sídlo.

Portugalsko

Nebudeme lhát, Portugalsko nám v redakci Marianne přirostlo k srdci. A věříme, že stejně tak si ho zamilujete i vy. V případě, že jste cestovatel duší i tělem, vyrazte do Portugalska na road trip. Půjčte si auto, otevřete mapu a prozkoumejte západní pobřeží Portugalska křížem krážem. Při své cestě nevynechte kouzelná místa, jako je Porto, Coimbra, Óbidos nebo Lisabon. Zbytečně nepospíchejte a raději si vychutnávejte atmosféru daných míst. Mimochodem, když už jsme u toho vychutnávání, dopřejte si místní dobroty jako sladké pečivo pastel de nata nebo (ne)vzhledné hlavní jídlo Francesinha, jehož chuť vás ale velmi potěší.

Pro „plážové“ a ryzí dovolenkáře je přímo stvoření jih Portugalska. Konkrétně města Lagos nebo Faro, která jsou poseta krásnými plážemi a pohodlnými lehátky. Navíc, Portugalsko je skvělé také pro všechny milovníky vodních sportů a surfařů zvlášť!

Info ikona
Portugalsko

Ischia

Zapomeňte na Portofino, Capri nebo Sicílii. Itálie nabízí další krásná místa, která vás oslní okolní přírodou, krásnými hotely a vynikajícím jídlem. A přesně k takovým místům patří ostrov Ischia, který se nachází v Neapolském zálivu. Osmý největší ostrov Itálie má ještě jeden trumf v rukávu, díky kterému vábí turisty nejen z Evropy. Ano, tím trumfem jsou termální prameny, přírodní vývěry horké páry (tzv. fumaroly), přírodní sauny a horké písky. Ať už máte nějaké zdravotní problémy, obzvláště revmatologické, gynekologické či dermatologické, nebo jenom nedáte dopustit na teplou vodu, pak si Ischie ihned získá vaše srdce.

Kypr

Málokdo ví, že Kypr je posetý mnoha památky. Například město Pafos, jehož historické jádro je zapsáno na seznamu UNESCO, je podle mytologie rodištěm bohyně lásky Afrodité, a nachází se tu i její lázně. Nezapomenutelné jsou procházky přístavem, křivolakými uličkami i promenádou podél starověké pevnosti.

K nejkrásnějším kyperským plážím patří Nissi, jen pár kilometrů od letoviska Ayia Napa. Jemný bílý písek tu omývá průzračně modré moře a úzký písečný pruh spojuje pláž s malým ostrůvkem v moři, což vytváří kouzelné panorama a jedinečnost místa. Jen tu v hlavní sezoně bývá dost lidí. „Klidnější je pláž Fig Tree Bay v Protaras, která patří k dvaceti nejkrásnějším v Evropě. Jméno získala podle nedalekých fíkovníků. Coral Bay je dokonale čistá pláž ve tvaru půlměsíce pokrytá jemným světlým pískem nedaleko skalnatých výběžků s mořskými jeskyněmi. Nachází se severně od města Paphos a je považována za nejkrásnější pláž na západním pobřeží Kypru,“ doporučuje mluvčí cestovní agentury Invia, Andrea Řezníčková.

Zdroj: autorský článek, citace Andrea Řezníčková