Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Užijte si divadlo pod širým nebem. Poradíme, které letní scény letos navštívit

Návštěva divadla je vždy vzrušujícím zážitkem. Člověk zde zažívá širokou škálu pocitů – od radosti přes dojetí až po smutek. Když pak představení probíhají v příjemném prostředí letních scén pod širým nebem během teplých večerů, zážitek je o to větší. Podívejte se, na jaká představení v létě 2024 stojí za to vyrazit.

Ať už jste velkým fanouškem divadla, či patříte spíše ke svátečním návštěvníkům této formy kultury, letní scény v sobě ukrývají kouzlo, které byste v budovách, byť často velmi krásných, hledali stěží. Možnost sedět během vlahého letního večera pod širým nebem s lahodným nápojem v ruce a plnými doušky si užívat představení, které vás rozesměje, rozpláče, či obojí dohromady, je skutečně nezapomenutelná. Vyberte si z těch nejlepších představení, která vám letos letní divadelní scény nabízejí.

Divadlo je jediná vážná věc. Všechno ostatní je divadlo.

Letní shakespearovské slavnosti lákají na premiérové představení i derniéru Hamleta

Zřejmě nejznámějším prázdninovým divadelním projektem jsou Letní shakespearovské slavnosti, které se konají již od roku 1990. Patří k největším a nejstarším divadelním přehlídkám zaměřeným na díla Williama Shakespeara pod širým nebem v Evropě. Letošní ročník zahájí 26. června premiéra představení Marná lásky snaha. Během prázdnin až do 7. září budete moci navštívit i další představení jako Jak se vám líbí, Bouře, Zimní pohádka, Macbeth, Veselé paničky windsorské či Zkrocení zlé ženy. Letos budete moci naposledy vidět také představení Hamlet. Premiéru bude mít letos inscenace Večer tříkrálový. Představení se hrají na Pražském hradě, v Lichtenštejnském paláci fakulty HAMU, v Brně na hradě Špilberk, v Ostravě a v Bratislavě. 

Pro milovníky muzikálů plných hvězd na pódiu i nad hlavou 

Noc na Karlštejně

Milovníkům muzikálů určitě doporučujeme navštívit představení Noc na Karlštejně, ve kterém zazní notoricky známé písničky jako Lásko má, já stůňu, nebo Do věží. Známý příběh z prostředí hradu Karlštejn za dob Karla IV. potěší každého diváka, který si chce užít příjemný večer za zvuků pěkné hudby, láskyplného příběhu a sympatického humoru. Představení můžete vidět 11. července na zámku Mělník, 24. až 28. července na zámku Lednice a 1. až 3. srpna na zámku Zbraslav v Praze. V hlavních rolích se představení Marek Vašut, Václav Vydra, Petr Štěpánek, Kateřina Brožová, Sabina Laurinová a další. 

Čas růží 

Dalším muzikálovým tipem je výpravná koncertní verze představení Čas růží, jehož romantický příběh je provázen slavnými písničkami Karla Gotta. Užijte si dojemný i zábavný večer plný známých písní, krásných kostýmů, talentovaných zpěváků a skvělých tanečníků. Dorazte 19. července na zámek Opočno, 9. srpna na zámek Kačina nebo 18. srpna do amfiteátru Stod u Plzně.

Dracula 

Nejslavnější český muzikál Dracula bude možné vidět v koncertní verzi letos v létě během celých prázdnin po celé České republice i na Slovensku. Tento příběh není třeba více představovat. V letech 1995 – 1998 jej vidělo rekordních 1,2 milionu diváků a jedná se o český muzikálový počin století. Řadu krásných českých míst rozezní písně, jako Jsi můj pán nebo Nespravedlivý Bůh.

Okno mé lásky

muzikál Okno mé lásky složený z hitů Petra Jandy a skupiny Olympic bude možné vidět na vybraných místech České republiky i na Slovensku. Tato čerstvá muzikálová novinka vás osloví moderním námětem o hledání lidských a uměleckých hodnot. Užijte si příjemnou zábavu plnou muziky, zpěvu a tance.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Jak dobře znáte hlášky z legendárních her Divadla Járy Cimrmana?

Hry z repertoáru Divadla Járy Cimrmana jsou typické laskavým inteligentním humorem a krásným ryzím českým jazykem. Občas je přikoření nějaký ten „šrapnel“, jak označuje jeden z hlavních představitelů spolku herec a režisér Zdeněk Svěrák ostřejší slova, která tu a tam ve hře nečekaně zazní z úst postavy, od níž bychom to nejméně čekali. Možná sami některé hlášky běžně používáte, aniž byste tušili, že jsou spojené s divadlem pojmenovaným po fiktivním českém géniovi.
marianne.cz

Vybíráme nejlepší činohry pod širým nebem 

V Brně vyražte na Kraví horu, kde se budou střídat různá divadelní představení z celé České republiky, včetně legendární One man show Caveman, nebo na letní scénu Městského divadla Brno Biskupský dvůr Moravského zemského muzea, kde můžete vidět představení Lakomec nebo Proč bychom se netěšili na Smetanu.

Velkým zážitkem je i Otáčivé hlediště v Českém Krumlově, které spadá pod Jihočeské divadlo České Budějovice. Zde se můžete těšit na představení Divotvorný hrnec, Ženy Jindřicha VIII. aneb Chudák král(em), Úplně celá česká historie a mnoho dalších. Městské divadlo Mladá Boleslav zase zve na letní scénu hradu Kost. Kunětická hora u Pardubic zase nabídne představení oblíbené české pohádky S čerty nejsou žerty

Praha jako kolébka letní kultury 

Divadelní léto v Praze 

V Praze rozhodně nevynechejte Letní scénu divadla Kalich pod Žižkovskou věží, kde budete moci během léta shlédnou nejen komedie z jejich komorní scény. Dále stojí za návštěvu letní scéna divadla Na Jezerce zámek Dobřichovice, kde budete moci vidět představení z jejich běžného repertoáru, například Mnoho povyku pro lajk, Pánský klub nebo Bylo nás pět (tenkrát). Divadlo Ungelt má i letos již tradiční letní scénu, kde stojí za vidění představení Brácha, Krásná vzpomínka, Nadechnout se života nebo Vejšlap. Mezi další oblíbené letní scény v Praze patří Letní scéna Grébovka, Letní scéna Harfa Letní scény Studia DVA

Museum Kampa 

Letní scéna Musea Kampa nabídne letos řadu divadelních inscenací zaručujících kvalitní zábavu a silný zážitek. Celé léto se zde můžete těšit na představení, která s oblibou přibližují životní příběhy významných českých osobností, ať už je to Forman s Patrikem Děrgelem, nebo Markem Adamczykem v hlavní roli, Werich s Vojtou Kotkem v hlavní roli nebo Marta s Berenikou Kohoutovou, nebo Hanou Holišovou v hlavní roli.

Zdroj článku

Související články

Zábava
Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte britskou královskou rodinu? Otestujte své znalosti o monarchii

Kvíz: Jak dobře znáte britskou královskou rodinu? Otestujte své znalosti o monarchii

Zábava
5 důvodů, proč si přečíst červencovou Marianne

5 důvodů, proč si přečíst červencovou Marianne

Zábava
Skrytá místa v Praze bez turistů: Víme, kam vyrazit na rande, za uměním i úchvatnými výhledy

Skrytá místa v Praze bez turistů: Víme, kam vyrazit na rande, za uměním i úchvatnými výhledy