Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Záhada obklopující smrt Grace Kelly: Co se tehdy vlastně stalo?

Byla ikonickou herečkou a monackou princeznou k tomu. Náš svět ale opustila dříve, než měla, a okolnosti toho, jak se to stalo, jsou dodnes nejasné. Co vše se tedy o nabourání auta Grace Kelly, které vedlo k tomuto osudovému okamžiku, ví?

Tereza Čaladi | 18. 11. 2023

Minulý týden jsme si připomínali narození Grace Kelly. Tentokrát bychom se chtěli ale zaměřit na to, jak odešla do hollywoodského nebe. Vedlo k tomu to, že se ve svém autě, v němž seděla i se svou dcerou Stephanie, 13. září 1982 zřítila z útesu. Její dcera to přežila, ona zraněním podlehla následující den. Bylo jí 52 let. I po desetiletích se ale stále objevují nejasnosti o tom, co se tehdy vlastně stalo.

Proč řídila?

Kelly nikdy nebyla velkým fanouškem řízení. Takže skutečnost, že seděla za volantem na té osudné cestě, byla trochu překvapením. Říká se, že ten den byla zkrátka v roli mámy. Stephanie totiž měla za pár dní nastoupit do pařížské školy a měly lístky na vlak, aby tam zamířily společně. Když se do auta ale naložily věci, už tam nebylo místo pro tři lidi. Kvůli efektivitě Kelly řekla, že bude řídit. Šofér trval na tom, že je může odvést a vrátit se pro kufry, ale Kelly podle úryvku z Jeffreyho Robinsona Rainier and Grace: An Intimate Portrait v Chicago Tribune trvala na svém.

Jak auto spadlo ze skály?

Kelly a její dcera tedy naskočily do auta. V jednom místě na cestě byla ostrá zatáčka, která vyžadovala otočení o 150 stupňů – a tam se věci pokazily. Vozidlo prošlo opěrnou zdí a zřítilo se dolů ze svahu.

Řešilo se, zda neřídila Stephanie, ačkoliv v té době neměla ještě řidičák. Ta tuto fámu ovšem vyvrátila. Odkryla ale další teorii. Své sestře po nehodě řekla, že její matka v autě říkala, že nemůže zastavit, že ty brzdy nefungují. Stephanie tedy ve snaze zastavit zatáhla za ručku, ale ani to nepomohlo. Spekulovalo se i o tom, že si Kelly spletla brzdu s plynem, protože na vozovce nebyly žádné brzdné stopy.

Mohlo by se vám líbit

Život Grace Kelly v královských okovech

Není všechno zlato, co se třpytí! Přesně taková slova člověka napadnou, když se poohlédne za vztahem hollywoodské divy Grace Kelly s monackým princem Rainierem III.
marianne.cz

Co se stalo v autě před pádem ze srázu?

Jedna populární fáma tvrdí, že Kelly byla roztržitá, protože se se Stephanie hádaly. Její sedmnáctiletá dcera si totiž chtěla v té době vzít svého přítele, syna francouzského filmového herce Jean-Paula Belmonda, závodníka Formule 1 Paula. To Stephanie úplně nevyvrátila, řekla, že jejich diskuse je mezi jí a její maminkou, protože „určitá tajemství, určité obrazy, určité věci o tomto příběhu patří mému srdci, komentovala.

Co ale prozradila, je, že její matka říkala, že ji bolí hlava a i že v jednu chvíli ucítila náhlou bolest a vypadala, že je mimo. I starší dcera Kelly přitom v úryvku z knihy Chicago Tribute zmínila, že měla matka nabité léto, po němž nebyla úplně ve formě a celkově se necítila příliš dobře.

Doktorka Louis Chatelaine z nemocnice v Monaku, která Kelly léčila, uvedla pro Washington Post, že utrpěla dvě mozkové příhody – jednu před nehodou a poté druhou kvůli nehoděa že její šance na přežití byly mizivé. Jako otázka ovšem vyvstávalo i to, zda nemocnice dodržela správný postup. Skener, kterým u ní bylo zjištěno mozkové krvácení, totiž byl proveden až po značné časové prodlevě. Kelly poté zůstala pouze na přístrojích, ale její mozek už neměl nikdy šanci fungovat jako dřív. Rozhodnutí odpojit ji učinil nakonec její manžel princ Rainier III. po konzultaci s jejich dětmi (Stephanie se o tom dozvěděla o dva dny později, v době rozhodnutí se zotavovala ze svých zranění).

Co přesně k nehodě vedlo, se už nejspíš nikdy nedozvíme. Můžeme ale alespoń uctít Grace Kelly tím, že na ni budeme vzpomínat.

Zavzpomínejte si s námi na Grace Kelly prostřednictvím jejích památných fotek
Mohlo by se vám líbit

21 zajímavostí, které jste nevěděli o princezně Dianě

Život princezny Diany rozhodně nebyl procházka růžovou zahradou. Nešťastná láska, nechtěný milostný trojúhelník i nepochopení ze strany britské královské rodiny vedlo k tomu, že princezna Diana zažívala chvíle smutku a trápení. Zatímco tohle jsou známé skutečnosti, existuje i mnoho zajímavostí, které jsme doposud o Lady Di nevěděli.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zábava
Kvíz: Poznáte znamení zvěrokruhu podle povahových rysů? Otestujte své astro znalosti

Kvíz: Poznáte znamení zvěrokruhu podle povahových rysů? Otestujte své astro znalosti

Zábava
Kvíz: Konec školního roku se blíží. Přiřaďte data k důležitým českým událostem a otestujte své znalosti dějepisu

Kvíz: Konec školního roku se blíží. Přiřaďte data k důležitým českým událostem a otestujte své znalosti dějepisu

Zábava
Kvíz: Poznejte oblíbená evropská města podle obrázku a získejte plný počet bodů

Kvíz: Poznejte oblíbená evropská města podle obrázku a získejte plný počet bodů

Zábava
Horoskop od 10. června: Vodnáři mají hledat rovnováhu, Blíženci se postavit frustraci

Horoskop od 10. června: Vodnáři mají hledat rovnováhu, Blíženci se postavit frustraci