Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Averze občas přijde, aniž byste to čekali. Máme pro vás tipy, jak ji překonat

Pociťujete silnou nechuť, antipatii a celkově máte negativně zakořeněný postoj k nějaké osobě? Pak na ni nejspíše máte averzi. Jedná se o velmi nepříjemný pocit, se kterým se dá ale pracovat.

Tereza Čaladi | 30. 10. 2022

Averze je velmi podobná nenávisti, ale ne tak silná. Projevuje se odporem vůči něčemu, co vás z nějakého důvodu irituje. Může to být to, že někdo kouří, pije alkohol, jí nezdravé jídlo, extrémně prosazuje zdravou stravu a podobně.

Samozřejmě nejlepší je, když se můžete obklopovat lidmi, kteří jsou s vámi na stejné vlně a energii vám spíše dodávají, než ubírají. Ale to bohužel není vždy možné. Někdy zkrátka narazíte na lidi, kteří vám nejsou vyloženě sympatičtí, například v práci. A pokud si z tohoto důvodu na ně budete stěžovat na personálním oddělení, nebude to mít žádný důsledek. Co ovšem můžete, je změnit svůj postoj. Protože neustálé vyvarování se věcem a lidem, kteří vás otravují, akorát dostane do pasti vás. Jelikož se můžete dostat do situaci, kdy svůj život přizpůsobujete tomu, jak se jim vyhnout, namísto tomu, jak toto neřešit a zkrátka si ho užívat. Jak tedy na to?

  • Nenechte se tímto pocitem ovládnout

Vaše reakce může být impulzivní. Dotyčný jednou řekl něco, čím vás naštval, a od té doby ho nemusíte. Je to pocit, který se náhle vynoří, ale zároveň takový, jenž vás nemusí ovládnout, jelikož ho můžete zkrotit vy sami. Zamyslete se nad tím, proč jej cítíte a zkuste jej zmírnit. Protože to dokážete pouze vy.

  • Zkuste osobu, která vás irituje, pochopit

Místo toho, abyste se vyhýbali tomu, kdo vás přivádí k šílenství, s ním můžete zkusit strávit nějaký čas. To je pravděpodobně v rozporu s každou buňkou ve vašem těle. Ale pokud strávíte trochu více času jeho poznáváním, například prací na společném projektu, lépe mu porozumíte. Nikdy nevíte, čím si někdo jiný prochází. A takto možná uvidíte, že existují důvody, proč je daná osoba taková, jaká je. Možná dokonce zjistíte, že toho máte společného víc, než jste si mysleli.

  • Zeptejte se sami sebe, jestli je opravdu problém u nich

Pokud máte s někým neustále problémy a nevíte proč, zkuste se zamyslet a určit, co vám na této osobě vadí. Je to skutečně nějaká její vlastnost, nebo pouze vaše žárlivost, závist, či dokonce předsudky? Sáhněte si do svědomí předtím, než ji budete soudit.

  • Řiďte se zdvořilostí

Slušné chování je vhodné bez ohledu na to, s kým jednáte. A vždy je dobré s lidmi zacházet tak, jak chcete, aby oni zacházeli s vámi. Přeci jen druhá osoba vás možná neprovokuje naschvál, možná ani neví, že vás provokuje. A v takovém případě je nefér chovat se vůči ní nepřátelsky. I malá gesta laskavosti mohou pomoci zmírnit napětí a vytvořit lepší atmosféru.

  • Studujte své emoce

Je dobré být zdvořilý, ale zároveň je potřeba nepřehlížet své pocity a znát své hranice. Zkuste se tedy zamýšlet nad tím, čím vás daný člověk štve. Co říká či dělá? Tím, že rozpoznáte, co se s vámi vnitřně děje, můžete podniknout kroky, které zabrání tomu, abyste se s danými pocit znovu setkali. Například kdy konverzaci opustit.

  • Vyhýbejte se konfliktním tématům

Pokud dotyčného nemusíte kvůli jeho názorům, je to zcela pochopitelné. Lidé se zkrátka na mnoha věcech neshodnou. Ale ne vždy to musí být překážkou. Pokud se například shodnete v pohledu na politiku, ale ne na výchovu, pak se tématu výchovy jednoduše zkuste vyhnout. Ano, měli byste být schopni vyjádřit své názory. Ale výběr bitev neznamená úplně se vyhnout konfrontaci.

  • Soustřeďte se na sebe

Základem je, že máte kontrolu nad sebou a svými vlastními činy. Místo toho, abyste se zaměřovali na to, jak moc se vám někdo nelíbí nebo jak vás vytáčí, soustřeďte se na svou strategii, jak s nimi jednat. Přemýšlejte o tom, co můžete udělat, abyste omezili jejich schopnost dostat se vám pod kůži. Pamatujte, že nikdo vás nemůže stáhnout dolů a ukrást vám radost, pokud mu to nedovolíte.

Zdroj článku

Související články

Psychologie
Učitelka Pavlína Ledvayová o moderní výchově v mateřské škole: Podporujte emocionální vývoj a spolupracujte s rodiči

Učitelka Pavlína Ledvayová o moderní výchově v mateřské škole: Podporujte emocionální vývoj a spolupracujte s rodiči

Móda
Tanečnice Veronika Lálová radí: Jak nosit výrazné barvy a vzory během léta 2024

Tanečnice Veronika Lálová radí: Jak nosit výrazné barvy a vzory během léta 2024

Dům
Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Zábava
Kvíz: Herečka Tatiana Dyková slaví narozeniny. Zjistěte, jak dobře znáte její filmové role

Kvíz: Herečka Tatiana Dyková slaví narozeniny. Zjistěte, jak dobře znáte její filmové role