Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Jak se vypořádat s neoprávněným strachem?

Info ikona
Strach

Někdy o něm nevíme, jindy je naším celodenním společníkem. Strach je neodmyslitelnou součástí našich životů, a pokud mu vymezíme pole působnosti, pak nám jeho přítomnost nemusí škodit. Bohužel, občas nás strach neposlechne a dostaví se v momentech, kdy o jeho přítomnost nestojíme.

Nepříjemný pocit, úzkost, panika nebo strach. Pocity, během kterých nám nebylo do zpěvu, zažil snad každý z nás. V určitých situacích se dostavily oprávněně, v mnohých přišly bez důvodu i bez zaklepání. U vaření, během jízdy v autě, při cestování letadlem nebo ve společnosti kamarádky, tedy v momentech, které měly být šťastné a spokojené. Pokud podobné pocity zažíváte opakovaně, vyplatí se, když začnete řešit příčinu. Možná jde o symptom psychického problému, možná jste přepracovaní nebo dlouhodobě bojujete se stresem. Ať tak či onak, v palčivou chvíli je důležité, abyste si se strachem dokázali poradit. Jak na to?

Mohlo by se vám líbit

1. Nádech, výdech

Chápeme, je jednoduché říci, že se musíte zklidnit, hluboce nadechnout a nechat všechny myšlenky plynout. Pokud nejste mistr zenu, nepraktikujete meditaci pětkrát v týdnu nebo jste nestrávili půl roku v ášramu, pak pravděpodobně nedokážete "zůstat nad věcí". Na druhou stranu trénink dělá mistra, a tak na strach vytaste alespoň dechovou techniku, díky které zklidníte nejen svůj srdeční rytmus, ale i roztěkané myšlenky. Zároveň se snažte myslet na to, že jste v pořádku, na bezpečném místě a nic vám nehrozí. Možná i tímto racionálním pohledem dokážete nepříjemné chvilky strachu a paniky zahnat do kouta. 

2. Použijte své smysly

Kdo zažil chvíle paniky a strachu, ten ví, že jedna nepříjemná myšlenka dokáže mozek zaměstnat i na několik dlouhých minut. V takovém případě je ale důležité, abyste mozek zabavili jinou aktivitu, během které na zmiňovaný strach zapomene. Pomocnou ruku nám nabízejí naše smysly. Zkuste se na malý moment zaměřit na sluch, zrak, hmat, čich a chuť. Pusťte si do uší příjemnou melodii, prohlédněte si oblíbené fotografie, vezměte si do ruky oblázek přivezený jako suvenýr z pláže, přivoňte si ke květinovým esencím a dejte si něco dobrého na zub. Uvidíte, že obalamutit strach není tak těžké. 

Info ikona
Strach

3. Vypište se

Říkáte si, že deníčky jsou jenom pro puberťačky? Opak je pravdou! Pokud vás sžírá strach a panika, určitě se zkuste z daných pocitů vypsat. Je jedno, jestli zkusíte svému strachu dát konkrétní podobu, nebo popíšete myšlenky, které se vám honí hlavou. V každém případě se vám alespoň trošku uleví. Následně v zápiscích můžete naleznout souvislosti a možné odpovědi na otázku, proč vás panika a strach dlouhodobě trápí. 

4. Jděte ven

Procházka kolem bloku, rybníku nebo chůze lesem může poměrně rychle ovlivnit to, jak se cítíte. Obzvláště procházka lesem má antistresové účinky, a to díky fytoncidytům, chemicky nejednotným látkám, které jsou produkované stromy a rostlinami. Tato "přírodní antibiotika" mají relaxační a antibakteriální účinky, snižují stresový hormon kortizol, zlepšují kvalitu spánku a uvolňují endorfiny. Ponořením do lesa uvolníte svou mysl a začnete se lépe soustředit. Pokud ale nežijete v blízkosti hlubokého lesa, pak si alespoň naordinujte pomalou chůzi městem

5. Nepokračujte v náročných úkolech

Strach či panika mohou zaútočit i ve chvílích, kdy například pracujete nebo doděláváte nějaký rest. I když by se nabízelo v dané činnosti pokračovat, vyplatí se, když dáte přednost odpočinku a relaxaci. Odborníci se shodují, že skvělým pomocníkem je skládání puzzle nebo vymalování antistresových obrázků. Tedy činnosti, které nejsou příliš komplikované, avšak vyžadují zvýšenou koncentraci. 

Mohlo by se vám líbit