Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

O jídle s nutriční terapeutkou: Jak na polévku, která je doopravdy grunt?

Info ikona
Polévka

Podzim a polévky jsou skoro neodmyslitelná dvojice. Není divu, sezónní zelenina a chladnější počasí k polévkám přímo vybízí. Může být ale polévka i plnohodnotným jídlem?

Andrea Mokrejšová | 1. 11. 2021

Dopřáváte si malou misku polévky před hlavním chodem? Pak její složení nemusíte příliš řešit. Pokud si ale po polévce nic dalšího dávat nechcete, zkuste se zamyslet, zda jde o opravdu plnohodnotný oběd.

Mohlo by se vám líbit

Zelenina

Ať už si dáte vývar nebo krém, polévka je zdrojem zeleniny. Z toho vyplývá, že doplňovat ji pouze zeleninovým salátem nemá smysl.

Příloha

V polévkách často není dostatek přílohy (nebo dokonce žádná). Proto nezapomeňte, že často i polévky, které obsahují nudličky, těstoviny, rýži, nebo třeba brambory, si pořád zaslouží přidat alespoň jeden plátek chleba či jiného pečivaPokud v polévce není žádná sacharidová složka, přidejte pečiva více. 

Pravdou ale zůstává, že pečivo není nutné pokaždé přidávat. Patříte mezi milovníky asijských polévek typu pho? Určitě jste si všimli, že v naprosté většině restaurací dostanete této polévky plnou misku, která připomíná spíš menší kyblík. Nešetří ani s nudlemi a další pečivo byste pravděpodobně ani nesnědli.

Info ikona
Polévka

Bílkoviny

Ne všechny polévky obsahují dostatek bílkovinné složky. Pokud bílkoviny a sacharidy v polévce dostatečně nedoplníme, můžeme počítat s tím, že se brzy dostaví hlad nebo chuť na sladké.

Kupříkladu výše zmíněná pho polévka je v naprosté většině dostatečně doplněná i masem nebo tofu, a tak už není potřeba další bílkovinnou složku řešit.

Pokud si ale doma uvaříte například dýňovou polévku, doplňte bílkoviny. Můžete si přidat chléb s vajíčkem nebo šunkou. Stejně tak nic nebrání tomu, abyste do polévky přidali povařené a natrhané kuřecí nudličky, tofu nebo vejce. 

Lehký oběd?

Polévka je často vnímána jako zdravý a odlehčený oběd. Odlehčený je určitě, ale pokud bojujete s odpoledním, nebo večerním dojídáním všeho, co vám přijde pod ruku a chutěmi na sladké, pak se zkuste zamyslet, zda to nesouvisí právě s nedostatečným příjmem v průběhu dne

Aby tělo dobře fungovalo, potřebuje dostatek energie a živin. Proto jsou někdy zdánlivě nejlepší varianty, zároveň těmi nejhoršími. Samozřejmě za předpokladu, pokud je neumíme dostatečně doplnit o další výživové složky. 

O autorce:

Andrea Mokrejšová je nutriční terapeutka, která věří, že strava je neodmyslitelnou součástí zdravého životního stylu. Snaží se lidem ukázat, že zdravá strava je důležitá nejen v prevenci mnoha nemocí, ale i jako přirozená součást každodenního života. Bez extrémů, bez nesmyslů.

Mohlo by se vám líbit