Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

O jídle s nutriční terapeutkou: Opravdu se přibírá po ovoci?

Info ikona
Ovoce

„Ovoce je zdravé. Ovoce jezte pouze dopoledne. V ovoci je hodně cukru, přibírá se po něm.“ Není vám minimálně jedna z těchto vět povědomá? Bohužel ve výživě nezůstala suchá nit snad na žádné potravině. Pojďme se tedy podívat, jak to s konzumací ovoce doopravdy je.

Andrea Mokrejšová | 20. 07. 2021

Určitě všichni dobře víte, že ovoce je zdrojem mnoha zdraví prospěšných látek, například vitamínů, minerálních látek, antioxidantů, vlákniny a vody. Jak už to tak ale bývá, nic se nemá přehánět. Pokud budete jíst pouze ovoce, váš jídelníček zdravý jednoduše nebude. Důvod? Bude v něm chybět mnoho dalších makro i mikroživin. Ovoce přirozeně, kromě již výše zmíněných látek, obsahuje i cukr. Ovoce nás samo o sobě ve výsledku tolik nezasytí, a navíc nám přinese i relativně dost cukru, tedy energie. Zejména v redukčním jídelníčku to nemusí být žádoucí. Ideální je, když budete konzumovat cca dva kusy (cca 200 g) ovoce za den. 

Mohlo by se vám líbit

Takže raději jen dopoledne?

„Já vím, to ovoce odpoledne, ale já na něj měl šílenou chuť, nevíte, jak se to odnaučit?“ Není žádný důvod, proč byste ovoce odpoledne jíst nemohli. Neexistuje žádný mechanismus, který by způsoboval, že se z ovoce v odpoledni přibere a uloží tuk. Problém by byl, pokud byste spořádali velkou mísu ovoce ke svačině nad rámec vašeho jídelníčku každý den. Pouze si uvědomte, že jedna potravina nezpůsobuje přibírání, nebo hubnutí, ale jde o celkový kontext vašeho jídelníčku.

Jak už jsme si řekli, samotný kus ovoce, nebo dokonce ovocná šťáva, není vhodná svačina. Nezasytí, je zdrojem velkého množství energie, kterou třeba v sedavém zaměstnání nevyužijeme. Pokud bychom si ale dali například tvaroh, kus ovoce, a ještě třeba pár lžic müsli, hned je to jiná písnička. Ve svačině budeme mít komplexní sacharidy, bílkoviny i trochu tuků – je vyvážená a zasytí nás.

Info ikona
Ovoce

Jíst hodně ovoce = jíst zdravě?

Pozor, zdravý jídelníček není o jedné skupině potravin. Ve zdravém jídelníčku toho musí být daleko více než jen ovoce. Měly by se v něm objevovat zdroje dalších makroživin, a čím větší budete mít výběr ze zdrojů makroživin, tím větší bude pravděpodobnost, že vám nebude chybět ani žádná mikroživina a nebude nutné ji suplementovat.

Nezapomínejte na co nejširší výběr potravin, zařazujte celozrnné obiloviny, luštěniny, všechny mléčné výrobky, ryby, maso i zeleninu. A to vše doplňte zdravým životním stylem – dostatečným spánkem, pohybem, pitným režimem a psychohygienou.

Mohlo by se vám líbit