V každodenním shonu často myslíme na všechny kolem, jen ne na sebe. Přitom chvíle strávené o samotě a pouze se svými myšlenkami nejsou luxusem, ale nezbytností k zdravému fungování. Proč věnovat čas a energii ostatním, když to nedokážeme ani samy se sebou? A proč bychom to měly co nejdřív změnit?
Vy sama jako priorita
Když se neustále přizpůsobujeme okolí, plníme úkoly, staráme se o druhé a odbíháme mezi povinnostmi, naše energie postupně klesá. Určitě moc dobře víte, o čem mluvím. Nekonečný to do list, který se každý den jen prodlužuje, vyzvedávání dětí, práce, domácí úkoly a podobně. Než se nadějete, je večer a váš jediný „me–time“ je horká sprcha a skincare předtím, než ulehnete ke spánku. Tak málo času sama se sebou, přitom právě ten je v celkovém fungování tolik nezbytný. Chvilky jen pro sebe fungují jako malá osobní dobíječka. Krátké zastavení, kdy můžete vypnout a nadechnout se, pomáhá předcházet psychickému i fyzickému vyčerpání. Čas o samotě navíc vytváří prostor pro vlastní myšlenky – bez ruchu a nároků okolí. Právě tehdy si uvědomujeme, co skutečně chceme, co nám vadí nebo co potřebujeme změnit. Budujeme tím hlubší vztah samy k sobě a učíme se lépe naslouchat vlastním potřebám, které často na úkor ostatních přehlížíme.
Možná to zní paradoxně, ale když věnujeme pozornost sobě, prospíváme i vztahům s ostatními. Pokud jsme odpočaté, vyrovnané a víme, co chceme, dokážeme komunikovat jasně, empaticky a s větší trpělivostí. Když je náš vnitřní svět v pořádku, promítá se to i do světa kolem nás. Ostatně, budovat kvalitní vztahy s ostatními, když sama sobě nedáte dostatek prostoru, nedává téměř žádný smysl. Když si navíc sama utřídíte své myšlenky a budete přesně vědět, co chcete a co ne, bude pro vás mnohem jednodušší si nastavit nějaké hranice. Jednoduše se naučíte umění říct „ne“. Nastavíte si hranice, ochráníte svou energii a nenecháte se přetížit. Jde o důležitý krok k tomu, abychom se v životě necítily jen jako vykonavatelky povinností, ale jako tvůrkyně vlastního času.
Možná si říkáte, že to všechno zní hezky – ale kde na to v každodenním shonu vzít čas? Vždyť někdy opravdu zbyde čas pouze na tu sprchu a skincare před spaním. Rozhodně však nemusí jít o hodiny týdně. Někdy stačí dvacet minut s knihou, procházka bez telefonu, teplá vana, lekce oblíbené jógy nebo klidné ráno s kávou. Důležité je, že tyto malé rituály prakticky a pravidelně připomínají, že jsme důležité – a že si péči samy od sebe zasloužíme. Zkuste sama ze sebe postupně udělat svou vlastní prioritu.
Miss World Taťána Kuchařová: Kdo ji v životě podržel, když jí bylo nejhůř?